Informacje ogólne

Poseł

Klub/koło: Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Data i miejsce urodzenia: 1968-06-20, Wrocław
Wykształcenie: wyższe
Absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim, studiów Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. W latach 80. współpracownik Solidarności Walczącej. W latach 90. prowadził działalność gospodarczą w branży wydawniczej, był stażystą w Deutsche... Bundesbank oraz prowadził badania z zakresu makroekonomii na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. W 1998 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej m.in. w obszarze finansów. Następnie związał się z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim). Od maja 2007 r. był prezesem zarządu tej instytucji. W latach 1998-2001 był członkiem rad nadzorczych Agencji Rozwoju Przemysłu i Zakładu Energetycznego Wałbrzych. W l. 1998-2002 radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W l. 2008-2015 konsul honorowy Republiki Irlandii w Polsce. Członek Prawa i Sprawiedliwości od 2016 r. Od 2015 r. wicepremier i minister rozwoju w rządzie Beaty Szydło, od 2016 r. również minister finansów. Od grudnia 2017 r. prezes Rady Ministrów. Poseł na Sejm od 2019 r. (IX-X kadencja). W listopadzie 2019 r. ponownie objął kierownictwo nad Radą Ministrów; do grudnia 2019 r. tymczasowo pełnił też funkcję ministra sportu. Od 2021 r. wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

  • Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Mateusza Morawieckiego ul. Warszawska 23 lok. 7 40-009 Katowice woj. śląskie tel. 602 195 110 biuro@mateuszmorawiecki.pl
  • Biuro Poselskie Posła RP Mateusza Morawieckiego ul. Lwowska 15 lok. 1 00-660 Warszawa woj. mazowieckie biuro@mateuszmorawiecki.pl

Artykuły

Wyniki 1–3 z 56
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Znalezione artykuły

26.04.2024, Relacja z obrad 10. posiedzenia Sejmu

…Putina w Europie. Nie bierzcie udziału we współczesnym putinternie”. Wcześniej Radosław Sikorski mówił o wizycie  Mateusza Morawieckiego „na sabacie proputinowskich nacjonalistów” w Budapeszcie. fot. Piotr Wójcik Po ponad 8 godzinach od wznowienia posiedzenia Sejmu…

19.04.2024, Podziały wewnątrz koalicji – co parlamentarzyści sądzą o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

…zakładać, że obóz opozycyjny będzie w tej sprawie podzielony. Z jednej strony bowiem b. premier  Mateusz Morawiecki publicznie poparł rządowy projekt, z drugiej zaś poseł Suwerennej Polski  Marcin Warchoł jest mu zdecydowanie przeciwny…

18.01.2024, Podsumowanie 2. i 3. posiedzenia Sejmu X kadencji

…Sejm. Pierwszy projekt budżetu na rok 2024 trafił do Sejmu jeszcze przed wyborami – złożył go rząd Mateusza Morawieckiego 29 września 2023 r. (stąd termin na dostarczenie budżetu na biurko prezydenta po zakończeniu procesu legislacyjnego upływa…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 15.11.2019
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier, Warszawa
źródło
Oficjalna strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl
,
źródło
Portal Onet.pl wiadomosci.onet.pl
15.11.2019 – 5.12.2019
Ministerstwo Sportu (drugi rząd Mateusza Morawieckiego), minister, Warszawa
źródło
Oficjalna strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl
,
źródło
Portal internetowy Wprost www.wprost.pl
od 13.11.2019
Sejm RP IX kadencji, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Zamrożenie cen energii za prąd w 2019 r.

Mam nadzieję, że uda się wypracować mechanizm, który pozwoli na brak podwyżek dla gospodarstw domowych w przyszłym roku

Źródło: www.salon24.pl

Data obietnicy: 23.11.2019

gospodarka i energetyka
ubóstwo energetyczne
sprawy ogólnopolskie
PiS
Zryczałtowany ZUS

- Zryczałtowany ZUS zostaje tak, jak był do tej pory dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 10 tysięcy złotych w przychodach co miesiąc - mówił Morawiecki. "Pozostali przedsiębiorcy będą rozliczali składki ZUS na obecnych, ryczałtowych zasadach - zmiany nie będą wiązały się z jakimkolwiek podwyższeniem stawek ZUS dla żadnego przedsiębiorcy" - wskazano w "Pakiecie dla przedsiębiorców".

Źródło: tvn24bis.pl

Data obietnicy: wrzesień 2019

budżet państwa i podatki
ZUS
przedsiębiorczość
PiS
Rolniczy handel detaliczny

W Polsce 85% gospodarstw rolnych to są gospodarstwa poniżej 15 hektarów, są one mniejsze niż w większości dużych krajów Unii Europejskiej– zauważył premier, jak dodał rolniczy handel detaliczny ma szansę na to, żeby zaistnieć na rynku ze zdrową żywnością i to są kierunki, które bardzo nas interesują.

Źródło: www.premier.gov.pl

Data obietnicy: 2.03.2019

rolnictwo
sprawy ogólnopolskie
Ograniczenie sprzedaży produktów spożywczych pod marką wielkich sieci handlowych

"Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką" - powiedział premier. "To szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów" - podał

Źródło: businessinsider.com.pl

Data obietnicy: 2.03.2019

rolnictwo
handel
sprawy ogólnopolskie
Fundusz Transportu Niskoemisyjnego

Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego powołujemy wraz z Bankiem Światowym Fundusz Transportu Niskoemisyjnego. W najbliższych 10 latach zobowiązujemy się zaangażować środki – 3-4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego – kontynuował szef rządu.

Źródło: www.premier.gov.pl

Data obietnicy: 4.12.2018

gospodarka i energetyka
PiS
obietnice rządu
sprawy ogólnopolskie
Repolonizacja Polskich Kolei Liniowych

"Dzisiaj mogę wyrazić ogromną radość i wdzięczność wszystkim, którzy walczyli o to, żeby Polskie Koleje Linowe wróciły do polskiej własności, bo zostały w roku 2013 przez naszych poprzedników sprzedane. Prezes Kaczyński w 2012 roku powiedział o tym, że te koleje wrócą do domeny państwa polskiego jako własność Polska. I to mogę tutaj dzisiaj oznajmić, że jesteśmy już po zakończonych negocjacjach z dotychczasowym właścicielem i po bardzo dobrej cenie dokonujemy odkupienia PLK. Dopełniliśmy naszego zobowiązania jak zostało to obiecane, że tak wspaniałe dzieła rąk ludzki jak PKL muszą być w domenie państwa polskiego"– powiedział na Kasprowym Wierchu Mateusz Morawiecki.

Źródło: niezalezna.pl

Data obietnicy: 9.10.2018

premier
sprawy ogólnopolskie
PiS
Pomoc dla ofiar przemocy

Poprawimy mechanizmy zapewniające ochronę ofiarom przemocy w domu i w miejscu pracy w wymiarze sprawiedliwości. Musi nastąpić głęboka zmiana. Nie może być tak, że ofiara spotyka swojego oprawcę przez kilka lat na sali sądowej z powodu opieszałości sądu. To jest walka z patologią społeczną. Ta patologia nie ma nic wspólnego z naszą tradycją. To właśnie szacunek dla kobiet jest głęboko zakorzeniony w naszej polskiej tradycji i w kulturze.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
bezpieczeństwo i obronność
prawa kobiet i mniejszości
konwencja antyprzemocowa
Równe płace dla kobiet

Zapewnienie równości szans dla kobiet i mężczyzn jest nie tylko naszym prawnym obowiązkiem, ale wyrazem solidarności. Powinna ona przejawiać się między innymi w równej płacy i dostępie do stanowisk kierowniczych, mimo że Polska dzisiaj, według "The Economist" jest na piątym miejscu najbardziej przyjaznych krajów dla kobiet, to wiem że Polki natrafiają cały czas na szklany sufit. Dzieje się tak między innymi dlatego, że na co dzień muszę włączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rynek pracy
prawa kobiet i mniejszości
Program przyjazna Polska

Następne pole naszych działań to program Przyjazna Polska. Miarą dojrzałości państwa jest to, jak traktuje i opiekuje się swoimi słabszymi obywatelami. Naszym wielkim zadaniem będzie stworzenie Polski prawdziwie przyjaznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzisiaj wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż nie ma możliwości w pełni funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym. Seniorom i emerytom będziemy nadal pomagać w najróżniejsze sposób. Dlatego rozpoczniemy wielki projekt Przyjazna Polska. Projekt na kolejnych lat, projekt który usunie bariery infrastrukturalne i prawne utrudniające pełną integrację całego polskiego społeczeństwa. Chciałbym żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 metrów z przeszkodami. Myślę też, że ten program pozwoli urzeczywistnić wygłoszony tutaj przed kilkoma dniami przez pana prezydenta postulat państwa służącego wszystkim obywatelom.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka społeczna
seniorzy
niepełnosprawni
Polskie firmy znane w świecie

My chcemy, żeby Polska była wielka. Polska jest częścią Zachodu. A jeśli tak, to musi mieć globalne aspiracje i nie bać się konkurencji. Nie bać się współpracy. Potrzebujemy zatem państwa i silnej tożsamości, by wyrwać się z roli peryferii we współczesnym kapitalizmie. Dlatego jedną z głównych idei dla planu rozwoju jest wykreowanie polskich firm jako globalnych championów.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
przedsiębiorczość
Rozwój polskiej wsi

Zamierzamy także rozwijać obszary wiejskie poprzez budowę infrastruktury tej klasycznej wodociągowej, czy transportowej. Ale chcemy również doprowadzić szybki internet do każdej polskiej gminy i szkoły.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rozwój regionalny
internet
Żłobki i szkoły

Zbudować więcej żłobków, wyremontować szkoły.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka społeczna
rozwój regionalny
Modernizacja Polski

Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski. Głęboko wierzę, że nasza narodowa suwerenność i tradycja są atutem w tych modernizacyjnych zmaganiach.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
Dług publiczny

To może być pierwszy rok od 28 lat gdzie przyrost długu publicznego, zobaczycie to państwo za parę tygodni, bardzo szybko, gdzie przyrost długu publicznego będzie zero lub niewiele wyższy od zera.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
finanse publiczne
Polska centrum logistycznym Europy

To wszystko będzie kolejnym bardzo ważnym krokiem na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy. Wysoka Izbo brakuje u nas jeszcze wciąż wielu dróg ekspresowych i autostrad. Oczywiście brakuje zwłaszcza brakuje Via Carpatia. W Polsce wschodniej brakuje także szczególnie dróg łączących północ-południe zgodnie z ideą Trójmorza i my je dokończymy. S3, S7, A1, będziemy je budować, ale chciałbym podkreślić że w kolejnej dekadzie musimy skoncentrować się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej, na poprawie komunikacji drogowej i kolejowej. Na to będziemy przeznaczyć więcej środków, również z budżetu państwa i liczę na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
infrastruktura
transport
drogi i autostrady
Via Carpatia
Polska centrum logistycznym Europy

Sercem naszej filozofii będzie, naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionów Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji. Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających w życie gospodarcze z konstytucją biznesu na czele.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
przedsiębiorczość
gospodarka i energetyka
Edukacja Polaków

Zdecydowaliśmy się na reformę systemu edukacji, bo był on krytycznie oceniany. Pierwszym krokiem była likwidacja gimnazjów i powrót do szkolnictwa zawodowego i technicznego. W najbliższych latach położymy duży nacisk na nauczanie branżowe, bo takie są dzisiaj potrzeby rynku. Rynku pracy. 65 proc. naszych uczniów będzie pracować prawdopodobnie w zawodach, które jeszcze nie powstały. Młodzi Polacy dla których jedyną nadzieją była emigracja, to pokolenie jakie nazywamy czasami pokolenie straconych szans. Zrobimy wszystko zwłaszcza w systemie edukacyjnym, żeby to pokolenie mogło znaleźć pracę, pracę w Polsce. Żeby była to praca na godnych warunkach. Nie na umowach śmieciowych. Praca z jak najwyższym wynagrodzeniem. Wierzę, że będzie to pokolenie odzyskanych szans.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
edukacja i szkolnictwo wyższe
migracje
Reforma i rozwój nauki

Nowoczesna gospodarka, to gospodarka współpracująca z nauką. Dlatego przeprowadzimy reformę szkolnictwa wyższego i zreformujemy instytuty badawcze. Sieć badawcza, Instytut im. Łukasiewicza będzie jedną z największych w Europie tego typu instytucji. Polska nauka w dużo większym niż obecnie stopniu stwarzać musi podstawy rozwoju naszej gospodarki i zamożności Polaków. Ale na naukę nie można patrzeć tylko od strony korzyści gospodarczych. Równie ważnym zadaniem polskich uczelni jest formacja elit narodowych. Od 250 lat zmagamy się z dramatem, jakim jest drenaż najzdolniejszych umysłów. Dlatego w kolejnych budżetach są dodatkowe środki na wzmocnienie uczelni i również uczelni regionalnych.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
edukacja i szkolnictwo wyższe
instytuty badawcze
Ochrona polskiej ziemi

Będziemy też dbali o ochronę polskiej ziemi, będziemy wspierali unowocześnianie gospodarstw i przedsiębiorczości na wsi. Polskie produkty rolne są na świecie symbolem jakości. Trzeba sprawić, żeby dotarły na europejskie i światowe stoły pod Polską marką.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rolnictwo
gospodarka i energetyka
bezpieczeństwo żywności
Lepsze inwestycje mieszkaniowe

Obecne prawo niestety, nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu, inwestycjom odciętym od komunikacji, szkół i przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej. Takie mieszkania szybko zamiast mieszkaniami marzeń stają się koszmarem. Nie możemy pozwalać na takie sytuacje jak jak ta, na jednym z osiedli w Warszawie, gdzie w pewnym momencie przestała docierać bieżąca woda, bo zbudowane bliżej osiedla zaczęły zbierać wodę w tym dalszym. Zasługujemy na to, aby nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość, do domu każdego docierała sprawna komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola pojawiły się tam gdzie powstają nowe osiedla. Dlatego zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny. O ład i estetykę.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy lokalne
PiS
obietnice premiera
polityka mieszkaniowa
przestrzeń miejska
polityka społeczna
Walka z ASF

Afrykański pomór świń to ogromne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej; ta choroba idąca od wschodu, która pustoszy Europę środkową i przekroczyła już linię Wisły. Dlatego będziemy wzmacniać, wdrażać takie środki, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, aby ją zwalczyć.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rolnictwo
Priorytety polityki zagranicznej

Nasza polityka zagraniczna to polityka polskiej racji stanu. Dziś bronią w bitwach współczesnego świata są też decyzje regulatorów, decyzje regulatorów, które przesądzają o losach niekiedy całych poszczególnych branż. Niekiedy przez jedną regulację można stracić więcej, niż zyskiwaliśmy w prywatyzacjach czy sprzedawanych kiedyś naszych przedsiębiorstwach. O zwycięstwach w tych bitwach nie decyduje tylko liczba dywizji, ale również soft power - miękka siła. Musimy zbudować ją na wzór naszych zachodnich sąsiadów w sposób profesjonalny i skuteczny, również poprzez prawdę historyczną.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka zagraniczna
Priorytety bezpieczeństwa

W ostatnich dwóch latach znacząco wzmocniliśmy bezpieczeństwo Polski. Realizacja podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie postanowień, obecność żołnierzy sojuszniczych i oddziałów amerykańskich w Polsce, rozbudowa infrastruktury wojskowej, stała się wyraźnym sygnałem, że Polska może liczyć na wsparcie sojuszników. Dążymy teraz do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i Unii Europejskiej. Z tą właśnie intencją wspieraliśmy pracę nad warszawską deklaracją współpracy Unii i Sojuszu. Z tym zamiarem przystąpiliśmy również do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności. NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa zaś Stany Zjednoczone Naszym głównym sojusznikiem.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
bezpieczeństwo i obronność
NATO
Unia Europejska
Polacy na emigracji

Polska to nie tylko obywatele Rzeczypospolitej, mieszkający w Polsce. To także Polacy rozsiani po całym świecie, których oby jak najwięcej powróciło. Będziemy w tym celu wzmacniać programy repatriacyjne. Jest nas 60 milionów na świecie i mamy obowiązki wobec wszystkich Polaków. A oni mają obowiązki wobec Polski. Inne państwa są obdarowywane naszym największym skarbem - naszymi obywatelami, naszymi murarzami, inżynierami, hydraulikami, nauczycielami czy lekarzami i informatykami. Przecież tego nie chcemy. Przecież chcemy pracować dla nich. Dla was. Wierzę, że to, czego szukacie na Zachodzie, możecie znaleźć w Polsce. Możecie być tu szczęśliwi, możecie być tu bezpieczni. Możecie coraz lepiej zarabiać i mieć ambitną pracę. Z tego miejsca chcę Was zaprosić, żebyśmy razem budowali nowoczesną, silną i bogatą Polskę.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
migracje
Polonia
Miejsce Polski w rewolucji technologicznej

Jesteśmy też zresztą świadkami rewolucji technologicznej, która oznacza – może oznaczać, będzie oznaczać – nowe rozdanie w gospodarce światowej. To nowe rozdanie powinno odbywać się z udziałem Polski. To zresztą pierwsza rewolucja przemysłowa, w której Polska może odegrać poważną rolę, nawet w niektórych obszarach rolę lidera. To dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy polska będzie za 10 lat producentem wysokich technologii, czy jedynie rynkiem zbytu dla zagranicznych firm. Przez ostatnie dwa lata nie próżnowaliśmy. Polska jako pierwszy kraj regionu została zaliczona przez agencję FTSE Russell do krajów rozwiniętych. W 2017 roku dwie trzecie nowych miejsc w przemyśle w całej Unii Europejskiej utworzonych zostało w Polsce. Dlatego zaczęto nas nazywać fabryką Europy. (...) Dalsza budowa i odbudowa przemysłu będzie jednym z głównych naszych zadań na drugą połowę kadencji.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
innowacje i nowe technologie
gospodarka i energetyka
Mieszkania dla młodych

To jest życie wielu milionów młodych Polaków. Pomóżcie je budować, gdzie właśnie właśnie teraz pod odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo oczywiście ruszyć tą bryłę. Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy właśnie oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania, zbudowane tanio mieszkanie. Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka społeczna
polityka mieszkaniowa
Zaprzestanie wycinki w Puszczy Białowieskiej

Lasy są naszym bogactwem. To najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję. Ich działania w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o Polską przyrodę. Chcę w to wierzyć. Ale ponieważ szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to postąpimy zgodnie z jego wyrokiem.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ekologia i środowisko
Puszcza Białowieska
Współpraca w regionie

Będziemy kontynuować konsolidację państw naszego regionu. Odnosi się to zwłaszcza do Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza. Chcielibyśmy wrócić także do prawdziwego strategicznego partnerstwa na Wschodzie. Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka zagraniczna
Grupa Wyszehradzka
Partnerstwo Wschodnie
Modernizacja armii

Wykorzystamy także wielki potencjał uzbrojenia armii, do wzmocnienia polskiego przemysłu. Armia i polityka obronna muszą się przyczyniać do transferu wysokich technologii do Polski i do ich udomowienia.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
bezpieczeństwo i obronność
armia
Więcej posterunków policji

Rozpoczęliśmy już odtwarzanie zlikwidowanych kilka lat temu posterunków policyjnych. Tych posterunków policyjnych w mniejszych miejscowościach, których tak dzisiaj brakuje, ponieważ każdy ma prawo czuć się bezpiecznie w swojej okolicy.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
bezpieczeństwo i obronność
policja
Interesy gospodarcze w Azji

Jeśli chodzi o politykę pozaeuropejską, chcemy szczególnie zadbać o nasze interesy gospodarcze w Azji i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie potrzebujemy zresztą bardziej zrównoważonego handlu.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka zagraniczna
gospodarka i energetyka
handel międzynarodowy
Nie dla Unii dwóch prędkości

My nie chcemy Unii dwóch prędkości. Nie chcemy znowu podziałów i pozostawiania niektórych w tyle. Nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
integracja europejska
Unia Europejska
polityka zagraniczna
Opieka okołoporodowa

Dodatkowo tak ważne wydarzenia jak ciąża i poród muszą być otoczone troskliwą opieką. Dlatego wypracujemy takie standardy opieki takie standardy opieki okołoporodowej, które będą skutecznie chronić życie i zdrowie matki i dziecka a także a także łagodzenie bólu podczas porodu. Każda kobieta zasługuje na to żeby rodzić w godnych warunkach.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ochrona zdrowia
służba zdrowia
prawa kobiet i mniejszości
Centralny Port Komunikacyjny

Dlatego kładziemy akcenty na strategie zbiorowe, na Polskę wielkich projektów i jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego "Portu Solidarność". To kluczowy element strategii rozwoju, strategii rozwoju transportu w Polsce. To nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej, to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie otwartego również na takie innowacje, jak transport autonomiczny czy koleje próżniowe. Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
infrastruktura
kolej
lotnictwo
drogi i autostrady
transport publiczny
Narodowy Instytut Onkologii

Uruchomimy dwa programy, które unowocześnią polską służbę zdrowia. Pierwszy z nich to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, który będzie nie tylko miejscem gdzie skutecznie leczy się nowotwory, ale również prowadzi się nowoczesne badania i terapię.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ochrona zdrowia
służba zdrowia
Ochrona interesów rolników w UE

Polska wieś i rolnictwo, to kolejny obszar, na którym skupimy naszą uwagę. Polska wieś i polskie rolnictwo są bogactwem, nie tylko dla nas i dla całej Europy. Nasz rząd będzie zabiegać o odpowiedni budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Taki budżet, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania, wyrówna dopłaty do średniej unijnej, ale są i bieżące wyzwania.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rolnictwo
wspólna polityka rolna
Tunel w Świnoujściu

Odbudowa portów morskich Trójmiasto i Szczecin-Świnoujście będzie... właśnie Szczecin-Świnoujście i budowa tunelu łączącego Świnoujście z Polską, ten z dawna oczekiwany projekt - też go zrobimy.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
infrastruktura
Rozwój Polski lokalnej

Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Chciałbym z tego miejsca złożyć osobiste zobowiązanie że będę zaangażowany w szczególności w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej. Naszym kolejnym celem jest wzmocnienie polskich firm i przedsiębiorczości.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rozwój regionalny
Odbudowanie Polski

Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy niż odbudowanie tego, co straciliśmy wyniku zaborów, w wyniku wojen, w wyniku komunizmu. Teraz mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować. Dlatego właśnie polska polityka musi być ambitna. Dryfowanie czy płynięcie z prądem to nie jest nasze DNA. Rząd nie jest od administrowania, ale od rządzenia i rozumiem tak, że musimy wyznaczać nasze ambitne cele. Musimy się też zjednoczyć, bardziej zjednoczyć.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
Więcej przedsiębiorczości

Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza teraz również przedsiębiorcze państwo. To państwo wylało fundamenty pod sukces amerykańskiej Doliny Krzemowej czy izraelskiej innowacyjności, czy przemysłu koreańskiego albo niemieckiego. Trzeba znaleźć złoty środek między państwem minimum, które opuszcza swoich obywateli, jak to często bywało w naszej ostatniej przeszłości, a ociężałym państwem biurokratycznym. Nie chcemy ani jednego, ani drugiego.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
przedsiębiorczość
innowacje i nowe technologie
Budowa Centrum Analiz Strategicznych

Potrzebna jest między innymi budowa Centrum Analiz Strategicznych. Musimy uczyć się przygotować spójne prawo i podejmować decyzje podporządkowane długofalowym strategiom rozwojowym. Nie zawsze też im więcej prawa, im więcej ustaw, tym lepiej – czasami jest odwrotnie. W ostatnich 25 latach co roku było więcej prawa. Postaramy się zatrzymać tę falę.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
prawo
Sprawy społeczne i prorodzinne

Co warto podkreślić, w tym samym czasie ponad 70 miliardów złotych trafiło do Polaków w ramach programów społecznych i prorodzinnych. I tę politykę społeczną będziemy kontynuować i wzmacniać. Wzmacniać na wielu polach.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka społeczna
Cyberbezpieczeństwo

Dlatego poważne państwo musi stawiać również na cyberbezpieczeństwo. Potrzebujemy rewolucji w relacjach obywatel - państwo. Technologia może pomóc w skróceniu czasu na załatwianie spraw administracyjnych. Wreszcie narzędzia informatyczne pomagają również w uszczelnieniu systemu podatkowego, a więc program Polska od Polski papierowej do Polski cyfrowej to intensywny proces budowy nowoczesnego państwa. Zadanie dla wszystkich resortów całej Rady Ministrów.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
innowacje i nowe technologie
cyfryzacja
Krótszy dzień pracy dla Polaków

My nie chcemy, żeby Polacy pracowali najdłużej, my chcemy żeby pracowali efektywnie za godną płacę. Chcemy, żeby mieli więcej czasu dla swoich rodzin, na swoich najbliższych, dlatego musimy przestawić nasz polski kapitalizm na zachodnie tory, to jest cel naszej strategii rozwoju.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
rynek pracy
Elektronizacja służby zdrowia

Publiczny sprzęt medyczny służyć ma celom wspólnym, dobru pacjentów. Dlatego położymy ogromny nacisk na elektronizację służby zdrowia i dlatego zwracam się również do lekarzy, do pielęgniarek, do położnych, do ratowników medycznych, do całego personelu medycznego, do wszystkich którzy pracują w szpitalach i przychodniach. Zwracam się do was, abyście stali się częścią tej zmiany, tej dobrej zmiany, zmiany, której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ochrona zdrowia
służba zdrowia
Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego

Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Polacy mieli wielki wkład w rozwój kardiologii i chcemy, żeby leczenie chorób serca pozostało naszą specjalnością.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ochrona zdrowia
służba zdrowia
Więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat. To odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów, personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek Ten wzrost jest możliwy przede wszystkim dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dzięki wykorzystaniu instytucji państwowych do tego żeby rzeczywiście służyły państwu.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ochrona zdrowia
służba zdrowia
Społeczna gospodarka rynkowa

Według konstytucji mamy społeczną gospodarkę rynkową, społeczną a nie antyspołeczną. Jak wyglądała niestety praktyka pierwszego ćwierćwiecza III RP? Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce żyje, że ma się dobrze i przynosi owoce. Ale społeczna gospodarka rynkowa to również dialog i współpraca z partnerami społecznymi, z partnerami społecznymi takimi jak związki zawodowe, czy organizacje pracodawców. Dlatego chcę mocno podkreślić, że Rada Dialogu Społecznego będzie tym miejscem, w którym wspólnie będziemy wypracowywali najważniejsze rozwiązania, które pozwolą nam zachować zdrową równowagę gospodarczą i społeczną.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
gospodarka i energetyka
Rada Dialogu Społecznego
Aktywne instytucje kultury

Zapewnić aktywne instytucje kultury. Gminne ośrodki kultury muszą być atrakcyjnym miejscem spotkań życia na terenach wiejskich i małych miast.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy lokalne
PiS
obietnice premiera
kultura
Bezpieczeństwo energetyczne oparte na węglu

Teraz kilka słów o energii i bezpieczeństwie energetycznym. Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki nie możemy i nie chcemy z niego rezygnować. To ważne dla Śląska i Zagłębia, ale również to ważne dla całej Polski. W długofalowy sposób planujemy reformy województwo śląskie staje się jednocześnie obok węgla zagłębiem nowych technologii. Dlatego bardzo ucieszyło mnie gdy liderzy społeczni, liderzy związkowi ze Śląska i Zagłębia podkreślili że przygotowany przez nas program dla województwa to dobra i przyszłościowa strategia rozwoju. Ale dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać by również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać. Nie imię ideologii ale tam gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam gdzie przyniesie to Polakom korzyść a nie koszty. Możemy wykorzystać zasoby natury, jakie daje położenia naszego kraju. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która zawsze zdecydowanie dążyła do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
gospodarka i energetyka
bezpieczeństwo energetyczne
górnictwo
Walka o czystsze powietrze

Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. Miarą tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia - przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba. Ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci. Ale zdajemy są równie sobie również sprawę z tego, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo. Dlatego program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre - nie trujące - paliwo. Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ekologia i środowisko
smog
gospodarka i energetyka
Polska dyplomacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Nowym kierunkiem aktywności polskiej dyplomacji staje się też Bliski Wschód i Afryka. Integralnym elementem polityki zagranicznej naszego rządu będzie ścisła współpraca z Polonią. Przejawi się to zarówno w działaniach na rzecz ochrony interesów polskich obywateli za granicą, a także prowadzonych wspólnie ze środowiskami polonijnymi działaniach na rzecz obrony dobrego imienia naszego kraju.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
polityka zagraniczna
gospodarka i energetyka
Rozbudowa infrastruktury gazowej

Rozbudowujemy infrastrukturę gazową, co pozwoli uczynić z naszego państwa bijące serce regionu. Chcemy utworzyć tutaj hub gazowy który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów. Innym celem aktualnym 10 lat temu, aktualnym 10 lat temu i aktualnym cały czas dzisiaj jest budowa połączeń gazowych do Norwegii. Naszym zadaniem na dzisiaj jest przeprowadzić te projekty i zapewnić niezależność energetyczną Polsce przy niskiej emisji CO2 i w tym celu pozytywnie patrzymy również na energię jądrową. Podczas dzisiejszego wystąpienia dużo mówię i jeszcze będę mówił o potrzebie współpracy i jedności. Energetyka jest jedną z tych dziedzin w której liczę na zgodną wspólną pracę całej Wysokiej Izby. Trzeba to jasno, trzeba tutaj jasno zdefiniować polskie interesy i obrać wspólną politykę rozwoju która przetrwa wiele kadencji sejmowych.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Data obietnicy: 12.12.2017

exposé
sprawy ogólnopolskie
PiS
obietnice premiera
ekologia i środowisko
gospodarka i energetyka
gazoport
bezpieczeństwo energetyczne
Integracja europejska

My też jesteś za stabilną Europą, za silną Europą. Przecież my właśnie odcinamy te ekstrema, z jednej strony Marine Le Pen, która chciałby pewnie doprowadzić do jakiegoś rozbicia Europy, a z drugiej strony jakieś utopijne pomysły na szybkie zrobienie jednolitego państwa europejskiego. My opowiadamy się za stabilną Europą, Europą, która rozwija się wspólnie. A jeśli chodzi o różne prędkości, to Polska jest krajem pierwszej prędkości rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 25.04.2017

sprawy europejskie
integracja europejska
PiS
Wydatki na obronność

- MON proponuje zwiększenie wydatków na obronność do 2,5% PKB. Znajdzie Pan na to pieniądze w budżecie? - Tak. Ja myślę, że rok po roku trzeba stopniowo podnosić wydatki na obronność. (...) - A czy to w skali do 2030 roku 20 miliardów? Pan rzeczywiście widzi szansę na znalezienie takich pieniędzy? - Myślę, że do 2030 roku, to będzie to dużo więcej. Ponieważ roczny przyrost wydatków na obronę, zakładając 3,5- czy 4-procentowy wzrost PKB, to będzie w okolicy kilku, a w kolejnych latach, kiedy nasze PKB będzie większe, nawet kilkunastu miliardów. - Czyli w przyszłorocznym budżecie już będzie więcej pieniędzy? I o ile? - W przyszłorocznym budżecie będzie na pewno o co najmniej dwa, może nawet trzy miliardy więcej na obronność.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 25.04.2017

sprawy ogólnopolskie
bezpieczeństwo i obronność
armia
PiS
Emerytury

Jestem zwolennikiem modelu kanadyjskiego,w którym państwo gwarantuje wypłatę godnej, równej emerytury.

Źródło: Newsweek

Data obietnicy: 14.11.2016

reforma emerytalna
sprawy ogólnopolskie
PiS
polityka społeczna
seniorzy
Nasze priorytety

Mamy kilka priorytetów: transport elektryczny, odbudowa przemysłu stoczniowego, transportu szynowego.

Źródło: Tygodnik Powszechny 25 września 2016 nr 39

Data obietnicy: 25.09.2016

sprawy ogólnopolskie
PiS
transport
przemysł stoczniowy
transport publiczny
infrastruktura
Autobusy elektryczne

Jeśli na przykład za trzy lata przynajmniej dziesięć dużych polskich miast nie będzie miało w większości autobusów elektrycznych, to znaczy, że wynik nie jest dobry.

Źródło: Tygodnik Powszechny 25 września 2016 nr 39

Data obietnicy: 25.09.2016

sprawy ogólnopolskie
PiS
transport publiczny
infrastruktura
O wsparciu dla poszczególnych sektorów gospodarki

Każda branża potrzebuje innego wsparcia. Jeśli jednak okaże się, że jakaś branża mimo otrzymanej pomocy nie rozwija się i nie generuje wartości dodanej, to wsparcie się kończy. Dlatego nie zapiszemy na kamieniu siedmiu czy ośmiu branż, którym państwo musi pomóc się rozwinąć. Nie będziemy inwestowali publicznych pieniędzy i patrzyli, jak wszystko dookoła stoi. Chcemy zawrzeć rodzaj kontraktu z wybranymi branżami, który będzie dawał obustronne korzyści. Także dlatego, że wielkich publicznych pieniędzy nie ma. - A co jest? Dobry klimat dla rozwoju tworzony przez instytucje państwa oraz coraz bardziej przyjazne prawo. Na tym się koncentrujemy.

Źródło: Tygodnik Powszechny 25 września 2016 nr 39

Data obietnicy: 25.09.2016

sprawy ogólnopolskie
PiS
gospodarka i energetyka
finanse publiczne
Prowadzenie działalności gospodarczej

Będę chciał być rozliczany z innych programów - trudniejszych do oceny, bo bardziej amorficznych - jak np. poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Na tym mi bardzo zależy.

Źródło: Tygodnik Powszechny 25 września 2016 nr 39

Data obietnicy: 25.09.2016

sprawy ogólnopolskie
PiS
działalność gospodarcza
przedsiębiorczość
gospodarka i energetyka
Wolny rynek

Stawiamy na wolny rynek znacznie bardziej, niż wynikałoby to ze słów naszych krytyków. To rynek będzie decydował o tym, czy jakaś branża się rozwija, czy nie. (...) To jak będziecie pomagali? Przede wszystkim elastycznie. Każda branża potrzebuje innego wsparcia. Jeśli jednak okaże się, że jakaś branża mimo otrzymanej pomocy nie rozwija się i nie generuje wartości dodatniej, to wsparcie się skończy. Dlatego nie zapiszemy e kamieniu siedmiu czy ośmiu branż, którym państwo musi pomóc się rozwinąć. Nie będziemy inwestowali publicznych pieniędzy i patrzyli jak wszystko stoi. Chcemy zawrzeć rodzaj kontraktu z wybranymi branżami, który będzie dawał obustronne korzyści. Także dlatego, że wielkich publicznych pieniędzy nie ma.

Źródło: Tygodnik powszechny wrzesień 2016, nr. 39

Data obietnicy: kwiecień 2016

sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
przedsiębiorczość
działalność gospodarcza
PiS
Udomowienie banków

(...) niewielkie zaangażowane kapitału krajowego z jednoczesnym udomowieniem banku. Taki mechanizm najbardziej mi odpowiada. Z udomowieniem? To lepsze słowo niż repolonizacja. Nie zamierzamy wydawać za dużo, i tylko na zasadach rynkowych - po jak najlepszej cenie i tylko taki udział, jaki rzeczywiście jest konieczny, by to udomowienie nastąpiło. (...) Najważniejsze, by centrala, miejsce, gdzie podejmuje się decyzje, była w Polsce. Zresztą wielu inwestorów zagranicznych też ma swoich decydentów w Polsce, uczciwie tu płaci podatki i tworzy tu centra produktów, centra badań.

Źródło: Tygodnik powszechny wrzesień 2016, nr. 39

Data obietnicy: kwiecień 2016

sprawy ogólnopolskie
finanse publiczne
gospodarka i energetyka
bankowość
PiS
Korzystny dla Polski jest napływ imigrantów z Ukrainy

(...) Przyjmując uciekinierów z terenów objętych wojna, pomagamy rozładować napięcia społeczne i zmniejszyć obszary biedy. Dlatego wolę, żeby młodzi, zdolni ludzie z Ukrainy wzmacniali gospodarkę naszego kraju. A po nabraniu tu doświadczeń i zarobieniu pieniędzy wielu z nich wróci i będą mogli odbudować swój kraj.

Źródło: Tygodnik powszechny wrzesień 2016, nr. 39

Data obietnicy: kwiecień 2016

sprawy ogólnopolskie
migracje
PiS
działalność gospodarcza
gospodarka i energetyka
Ukraina
Pielgrzymki po Polsce i świecie

Na pewno z wieloma pielgrzymkami się wybiorę, nie tylko ja, ale i moi ministrowie w Ministerstwie Rozwoju, a także ludzie, z którymi będę współpracował. Będziemy jeździć nie tylko po kraju, ale i po świecie, ponieważ jedną z części finansowania planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest przyciągnięcie bardzo taniego dziś kapitału zagranicznego pod realizację projektów infrastrukturalnych czy przemysłowych

Źródło: 300polityka.pl

Data obietnicy: 19.02.2016

sprawy ogólnopolskie
PiS
gospodarka i energetyka
finanse publiczne

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Sejm RP
Stanowisko lub funkcja: poseł na Sejm
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 5 100 000 PLN
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Wartość domu: 1 900 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi podano wartość łączną domu i działki

Powierzchnia domu: 100 m2
Powierzchnia działki: 3100 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: dom całoroczny, w tym współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m2); zabudowania gospodarcze i sanitariaty, łączna przybliżona wartość wynosi 3 000 000 - 3 500 000 PLN

Powierzchnia domu: 180 m2
Powierzchnia działki: 400 m2
Wartość domu: 600 000 PLN
Tytuł prawny: 50% własności segmentu szeregowego
Uwagi: segment (szeregówka), podano 50% wartości

2. Mieszkanie
Powierzchnia: 72,4 m2
Wartość: 1 100 000 PLN
Uwagi: własnościowe
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 2 ha
Wartość: 200 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: nie osiąga dochodu z tego tytułu
V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: uprawnienia do akcji Santander
Liczba akcji: 3857
Uwagi: nie osiągnął dochodu z tego tytułu; nie ma wiedzy, czy te uprawnienia mogą się zmaterializować

Emitent akcji: uprawnienia do akcji Santander określone kwotowo w wysokości do 350 000 PLN
Uwagi: nie osiągnął dochodu z tego tytułu; nie ma wiedzy, czy te uprawnienia mogą się zmaterializować

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu wynagrodzenia KPRM
Kwota: 208 381,08 PLN

Opis: prawo do odroczonych premii (część wynagrodzenia), ujętych w raportach rocznych BZWBK, publikowanych w latach zatrudnienia w BZWBK
Uwagi: należne na podstawie umowy o pracę zakończonej 16.11.2015 r. in a podst. art. 9f Ustawy Prawo bankowe i uchwała z dn. 4.10.2011, nr 258/2011 KNF, par. 27-34 w sprawie szczegółowych zasad funkcjonowania systemu zarządzania ryzykiem (...) oraz zasad ustalania polityki zmiennych składników wynagrodzeń osób zajmujących stanowiska kierownicze w banku

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 60 000 PLN

Opis: meble (1)
Wartość: 70 000 PLN

Opis: meble (2)
Wartość: 100 000 PLN

Opis: meble, zabudowa (3)
Wartość: 100 000 PLN

Opis: sprzęt techniczny
Wartość: 20 000 PLN

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): pożyczka dla osoby w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-11-11
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: premier
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: KPRM
Stanowisko lub funkcja: Prezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Finansów
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 6 536 400 PLN
Uwagi: kwota około
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 72,4 m2
Wartość: 546 121 PLN
Uwagi: oraz miejsce garażowe; wpłacono wszystkie raty zakupu
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 2 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: nie osiągam dochodu z tego tytułu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 100 m2
Powierzchnia działki: 3100 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: w tym dokupiona w 2016 r. współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m2); zabudowania gospodarcze

Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 180 m2
Powierzchnia działki: 400 m2
Tytuł prawny: posiadam 50% własności tego segmentu szeregowego
Uwagi: segment (szeregówka)

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: uprawnienia do akcji BZWBK
Liczba akcji: 3857
Uwagi: nie osiągnąłem dochodu z tego tytułu w roku ubiegłym ani w roku bieżącym. Nie mam wiedzy, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce.

Emitent akcji: uprawnienia do akcji określone kwotowo w wysokości do 350 000 PLN
Uwagi: Nie posiadam wiedzy, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 60 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble (1)
Wartość: 62 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble (2)
Wartość: 39 000 PLN
Uwagi: kwota około

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Pożyczka dla osoby w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Uwagi: kwota około
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2018-03-26
Uwaga / Sprostowanie: Jeśli zaistnieje niezależna ode mnie decyzja co do materializacji uprawnień do akcji, o których mowa w pkt. VII ppkt 3 i/lub ppkt 4 niniejszego oświadczenia, to w czasie pełnienia funkcji rządowych/ministerialnych powstrzymam się z realizacją tych uprawnień. W czasie pełnienia przeze mnie funkcji rządowych/ministerialnych powstrzymam się z realizacją praw do odroczenia w czasie premii, które zostały ujęte w raportach rocznych Banku Zachodniego WBK, należnych na podstawie stosunku pracy zakończonego z dniem 16 listopada 2015 r.
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: premier
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: KPRM
Stanowisko lub funkcja: Prezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Finansów
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 2 554 000 PLN
Uwagi: kwota około
Papiery wartościowe
Nazwa: akcje
Pełna kwota: 4 950 000 PLN
Uwagi: brutto
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 72,4 m2
Wartość: 546 121 PLN
Uwagi: oraz miejsce garażowe; wpłacono wszystkie raty zakupu
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: ok. 2 ha
Uwagi: nie przyniosła dochodu w roku ubiegłym.
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 100 m2
Powierzchnia działki: 3100 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: w tym dokupiona w 2016 r. współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m2); zabudowania gospodarcze

Rodzaj: segment (szeregówka)
Powierzchnia lokalu: ok. 180 m2
Powierzchnia działki: ok. 400 m2
Tytuł prawny: 50% własności
Uwagi: podane wartości powierzchni są wartościami około

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: w/w art. I punkt 5 Akcje Banku Zachodniego WBK, Rynek 9/11, 50-950 Wrocław
Liczba akcji: 13 711
Dochód
Kwota: 59 972 PLN
Uwagi: Ta kwota zostanie przekazana w całości na cele społeczne.

Emitent akcji: BZWBK
Liczba akcji: 3857
Uwagi: Nie osiągnął dochodu z tego tytułu w roku bieżącym ani w roku ubiegłym.

Uwagi: uprawnienia do akcji określone kwotowo do 350 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 60 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble (1)
Wartość: 62 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble (2)
Wartość: 39 000 PLN
Uwagi: kwota około

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Pożyczka dla osoby w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Uwagi: kwota około
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2017-12-11
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: minister
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: KPRM
Stanowisko lub funkcja: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Finansów
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 2 950 000 PLN
Uwagi: kwota około
Papiery wartościowe
Nazwa: akcje
Pełna kwota: 4 333 000 PLN
Uwagi: brutto
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 72,4 m2
Wartość: 546 121 PLN
Uwagi: oraz miejsce garażowe; wpłata pierwszych rat na mieszkanie własnościowe; do 31 grudnia 2 016 r. wpłacono raty w wys. ok. 290 000 PLN. Akt notarialny przedwstępny. Akt notarialny końcowy po zakończeniu budowy w 2 017 r.
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: ok. 2 ha
Uwagi: nie przyniosła dochodu w roku ubiegłym.
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 100 m2
Powierzchnia działki: 3100 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: w tym dokupiona w 2016 r. współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m2)

Rodzaj: segment (szeregówka)
Powierzchnia lokalu: ok. 180 m2
Powierzchnia działki: ok. 400 m2
Tytuł prawny: 50% własności
Uwagi: podane wartości powierzchni są wartościami około

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: w/w art. I punkt 5 Akcje Banku Zachodniego WBK, Rynek 9/11, 50-950 Wrocław
Liczba akcji: 13 711
Dochód
Kwota: 144 300 PLN
Uwagi: Ta kwota zostanie przekazana w całości na cele społeczne.

Emitent akcji: BZWBK
Liczba akcji: 3857
Uwagi: Nie osiągnął dochodu z tego tytułu w roku bieżącym ani w roku ubiegłym.

Uwagi: uprawnienia do akcji określone kwotowo do 350 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 50 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble
Wartość: 50 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble
Wartość: 25 000 PLN
Uwagi: kwota około

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Pożyczka dla osoby w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Uwagi: kwota około
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2017-03-31
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: minister
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Ministerstwo Rozwoju RP
Stanowisko lub funkcja: Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Rozwoju i Finansów
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 30 400 PLN
Uwagi: kwota około
Papiery wartościowe
Nazwa: akcje
Pełna kwota: 4338 PLN
Uwagi: kwota około brutto
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 72,4 m2
Wartość: 546 121 PLN
Tytuł prawny: mieszkanie własnościowe
Uwagi: Oraz miejsce garażowe. Wpłata pierwszych rat. Akt notarialny przedwstępny. Akt notarialny końcowy po zakończeniu budowy w 2017.
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Wartość: 110 000 PLN
Uwagi: wartość szacunkowa
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: segment (szeregówka)
Powierzchnia lokalu: 180 m2
Powierzchnia działki: 400 m2
Tytuł prawny: 50% własności
Uwagi: podane wartości powierzchni są wartościami około

Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 100 m2
Powierzchnia działki: 3100 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: podane wartości powierzchni są wartościami około; w tym dokupiona w 2 016 r. współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m2) - wjazd na działkę od strony drogi gimnnej - wartość transakcji ok. 75 000 PLN

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: w/w art. I punkt 5 Akcje Banku Zachodniego WBK, Rynek 9/11, 50-950 Wrocław
Liczba akcji: 13 711
Dochód
Kwota: 144 300 PLN netto
Uwagi: dochód około za rok 2 016. Wszystkie te środki zostaną przekazane na cele społeczne. 20 000 PLN już zostało przekazane na cele budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Sulęcinie.

Uwagi: uprawnienia do akcji określone kwotowo do 350 000 PLN

Emitent akcji: BZWBK
Liczba akcji: 3857
Uwagi: Nie osiągnął dochodu z tego tytułu w roku ubiegłym ani roku bieżącym.

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 60 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble
Wartość: 50 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble
Wartość: 25 000 PLN
Uwagi: kwota około

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt mieszkaniowy hipoteczny zaciągnięty w związku z zakupem działki rekreacyjnej oraz domku letniskowego, oprocentowanie zmienne, kredyt został zaciągnięty w BZWBK, dnia 24.10.2013r. na okres 5 lat, z możliwością wcześniejszej spłaty
Cała kwota: w wysokości 1 100 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 683 000 PLN
Uwagi: kwota około na dzień 16.11.2015r.

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): pożyczka dla osoby fizycznej w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Uwagi: wartość około

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2016-09-28
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: minister
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: KPRM
Stanowisko lub funkcja: Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Rozwoju
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 3161 PLN
Uwagi: kwota około

Kwota: 590 000 PLN
Uwagi: Prawo do polisy AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; wartość około, cesja zostanie przeprowadzona wkrótce

Kwota: 20 000 PLN
Uwagi: Prawo do polisy AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; wartość około, cesja zostanie przeprowadzona wkrótce

Papiery wartościowe
Nazwa: akcje
Pełna kwota: 3893 PLN
Uwagi: brutto
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 2 ha
Wartość: 110 000 PLN
Uwagi: nie przyniosła dochodu w roku ubiegłym
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 100 m2
Powierzchnia działki: 2800 m2
Tytuł prawny: własność

Rodzaj: segment (szeregówka)
Powierzchnia lokalu: 180 m2
Powierzchnia działki: 400 m2
Tytuł prawny: 50% własności

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: w/w art. I punkt 5 Akcje Banku Zachodniego WBK, Rynek 9/11, 50-950 Wrocław
Liczba akcji: 13 711
Dochód
Kwota: 38 432 PLN brutto
Uwagi: podatek 7 301 PLN, netto 31 016 PLN

Emitent akcji: BZWBK
Liczba akcji: 3857
Uwagi: Nie osiągnął dochodu z tego tytułu w roku bieżącym ani w roku ubiegłym.

Uwagi: uprawnienia do akcji określone kwotowo do 350 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 60 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble
Wartość: 50 000 PLN
Uwagi: kwota około

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt mieszkaniowy hipoteczny zaciągnięty w związku z zakupem działki rekreacyjnej oraz domku letniskowego, oprocentowanie zmienne, kredyt został zaciągnięty w BZWBK, dnia 24.10.2013r. na okres 5 lat, z możliwością wcześniejszej spłaty
Cała kwota: w wysokości 1 100 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 683 000 PLN
Uwagi: kwota około na dzień 16.11.2015r.

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): pożyczka dla osoby fizycznej w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Uwagi: wartość około

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2016-03-31
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: minister
Dane osobowe
Imię (imiona): Mateusz
Nazwisko: Morawiecki
Data urodzenia: 1968-06-20
Miejsce urodzenia: Wrocław
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: KPRM
Stanowisko lub funkcja: Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Rozwoju
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 3158 PLN
Uwagi: kwota około

Kwota: 20 000 PLN
Uwagi: Prawo do polisy AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; wartość około, cesja zostanie przeprowadzona wkrótce

Kwota: 590 000 PLN
Uwagi: Prawo do polisy AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; wartość około, cesja zostanie przeprowadzona wkrótce

Papiery wartościowe
Nazwa: akcje
Pełna kwota: 3839 PLN
Uwagi: brutto
II. Nieruchomości
1. Dom
Powierzchnia domu: 150 m2
Powierzchnia działki: 0,46 ha
Tytuł prawny: własność
Uwagi: wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi
3. Gospodarstwo rolne
Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 2 ha
Wartość: 110 000 PLN
Uwagi: nie przyniosła dochodu w roku ubiegłym
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: dom
Powierzchnia lokalu: 100 m2
Powierzchnia działki: 2800 m2
Tytuł prawny: własność

Rodzaj: segment (szeregówka)
Powierzchnia lokalu: 180 m2
Powierzchnia działki: 400 m2
Tytuł prawny: 50% własności
Uwagi: podane wartości powierzchni są wartościami około

V. Akcje w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent akcji: w/w art. I punkt 5 Akcje Banku Zachodniego WBK, Rynek 9/11, 50-950 Wrocław
Liczba akcji: 13 711
Dochód
Kwota: 38 432 PLN brutto
Uwagi: podatek 7 301 PLN, netto 31 016 PLN

Emitent akcji: BZWBK
Liczba akcji: 3857
Uwagi: Nie osiągnął dochodu z tego tytułu w roku bieżącym ani w roku ubiegłym.

Uwagi: uprawnienia do akcji określone kwotowo do 350 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Inne mienie
Opis: zabudowa kuchenna
Wartość: 60 000 PLN
Uwagi: kwota około

Opis: meble
Wartość: 50 000 PLN
Uwagi: kwota około

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Kredyt mieszkaniowy hipoteczny zaciągnięty w związku z zakupem działki rekreacyjnej oraz domku letniskowego, oprocentowanie zmienne, kredyt został zaciągnięty w BZWBK, dnia 24.10.2013r. na okres 5 lat, z możliwością wcześniejszej spłaty
Cała kwota: w wysokości 1 100 000 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 683 000 PLN
Uwagi: kwota około na dzień 16.11.2015r.

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): pożyczka dla osoby fizycznej w drugim stopniu pokrewieństwa (siostra)
Cała kwota: 300 000 PLN
Uwagi: wartość około

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2015-11-16