Imię i nazwisko
Prosimy podać pełną nazwa komitetu, z którego kandyduje Pan/Pani w wyborach.
Prosimy wybrać miasto, w którym kandyduje Pan/Pani w wyborach na prezydenta.
W celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa władze miasta współpracują z policją i strażą pożarną, instalują systemy monitoringu i powołują straże miejskie.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. W naszym mieście jest bezpiecznie. Dodatkowe zmiany i inwestycje w poprawę bezpieczeństwa byłyby niepotrzebnym obciążeniem budżetu miasta.
B. W naszym mieście nie jest wystarczająco bezpiecznie. Należy przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu miasta na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
Do samorządów trafi około 150 mld zł z unijnej Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszą część środków Polska ma otrzymać w kwietniu 2024 r.
Prosimy wymienić trzy inwestycje, które przy użyciu tzw środków z KPO priorytetowo należy zrealizować w naszym mieście.
Miasto dysponuje lokalami użytkowymi, które może wynajmować na potrzeby m.in. sklepów, zakładów usługowych, restauracji i organizacji społecznych.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Głównym celem wynajmu miejskich lokali użytkowych powinno być zwiększanie przychodów z czynszów. Budżet naszego miasta powinien rosnąć, nawet jeśli konsekwencją będzie duże zagęszczenie lokali o podobnym profilu.
B. Polityka lokalowa naszego miasta powinna być oparta o planowanie przestrzenne i służyć dostępowi do różnych usług dla mieszkańców. Należy unikać zagęszczenia lokali o podobnym profilu, nawet jeśli oznacza to konieczność obniżenia czynszów.
Miasto może wprowadzić kartę mieszkańca dla osób, które płacą podatki na jego terenie. Uprawnia ona do np. tańszych biletów komunikacji miejskiej, pierwszeństwa w przyjęciu dziecka do przedszkola czy zasiłków.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Karta mieszkańca jest właściwym rozwiązaniem, ponieważ pierwszeństwo w dostępie do usług publicznych w naszym mieście powinni mieć jego mieszkańcy, którzy płacą tu podatki.
B. W naszym mieście nie powinna funkcjonować karta mieszkańca. Wprowadza ona nierówności w dostępie do usług publicznych dla osób, które żyją i pracują w naszym mieście, ale mieszkają poza jego granicami.
Samorządy sygnalizują, że fundusze przekazywane im przez rząd na prowadzenie szkół (subwencja oświatowa) są za niskie. W związku z tym samorządy zmuszone są dopłacać do edukacji, w tym do wynagrodzeń nauczycieli, z własnego budżetu.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Naszego miasta nie stać na finansowanie edukacji, w tym wynagrodzeń nauczycieli, ponad otrzymywaną subwencję oświatową. Za wysokość pensji nauczycieli powinien odpowiadać rząd.
B. Edukacja jest ważną polityką publiczną w naszym mieście. Powinniśmy oferować atrakcyjne pensje dla nauczycieli, nawet jeżeli oznacza to przeznaczanie dodatkowych funduszy z budżetu miasta.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Gmina musi zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu trzylatkowi, który mieszka na jej terenie.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących miejsc w przedszkolach w naszym mieście jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Nasze miasto powinno zapewnić miejsca w przedszkolach publicznych dla wszystkich dzieci mieszkających na jego terenie.
B. Nasze miasto nie musi zapewniać miejsca w przedszkolach publicznych dla wszystkich dzieci mieszkających na jego terenie. Jeśli miejsc w przedszkolach publicznych jest za mało – miasto powinno dofinansować miejsca w przedszkolach prywatnych.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Za użytkowanie boisk szkolnych odpowiadają dyrektorzy szkół. Mieszkańcy mogą korzystać z boisk poza godzinami pracy szkół, jeśli zapłacą za dostęp lub jeśli miasto przeznaczy na to specjalne środki.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. W naszym mieście publiczne boiska szkolne powinny być bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców poza godzinami pracy szkół.
B. W naszym mieście boiska szkolne powinny stanowić źródło dodatkowego dochodu dla szkół i być udostępniane przede wszystkim na zasadach komercyjnych.
Gmina może wprowadzać programy odpowiadające na problemy zdrowotne mieszkańców.
Który z poniżej wymienionych programów polityki zdrowotnej należy Pani/Pana zdaniem priorytetowo realizować w naszym mieście?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Miasto w różny sposób może wspierać mieszkanki i mieszkańców, którzy samodzielnie opiekują się osobami starszymi lub z niepełnosprawnościami.
Która forma odciążenia opiekunów osób zależnych jest Pani/Pana zdaniem najbardziej potrzebna mieszkańcom naszego miasta?
W miastach trwa dyskusja nad tym, jaki rodzaj transportu powinny wspierać władze – komunikację miejską, transport samochodowy, rowerowy czy pieszy.
Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
W naszym mieście priorytetem powinien być ruch samochodowy. Należy remontować jezdnie, budować parkingi, tak aby zapewnić płynność transportu indywidualnego. | |||
W naszym mieście priorytetowe powinny być inwestycje w transport zbiorowy, jak np. wyznaczanie nowych buspasów czy budowa tras tramwajowych, nawet jeśli odbywa się to kosztem ruchu samochodowego. | |||
W naszym mieście powinien powstać plan ścieżek rowerowych dla całego miasta. W kolejnych latach każda inwestycja drogowa powinna zakładać budowę ścieżek i poprawę infrastruktury rowerowej. | |||
W naszym mieście należy wyznaczać strefy ruchu uspokojonego, czyli obszary, w których prędkość poruszania się samochodów ograniczona jest do 30 km/h. |
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. W naszym mieście należy skupić się na rozwoju lokalnej oferty kulturalnej. Potrzebne są działania, które poprawią program bibliotek miejskich, miejsc aktywności lokalnej czy kin i teatrów.
B. Nasze miasto powinno postawić na organizację dużych wydarzeń kulturalnych – koncertów, wydarzeń sportowych i spektakli. Takie przedsięwzięcia zapewniają rozrywkę mieszkańcom i są elementem promocji naszego miasta.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Które z poniższych stwierdzeń na temat finansowania sportu w naszym mieście jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Nasze miasto powinno przede wszystkim dofinansowywać profesjonalne kluby sportowe, jako ważne elementy promocji miasta i regionu.
B. Nasze miasto powinno dofinansowywać sport amatorski i rekreacyjny, aby aktywizować ruchowo jak najwięcej mieszkańców.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
W 2023 r. połowa mieszkań w Polsce sprzedawanych była w celach inwestycyjnych (NBP, 2023).
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Najem krótkoterminowy jest jedną z wielu form prowadzenia działalności gospodarczej przez mieszkańców i nie powinien być regulowany. Dodatkowo jest szansą na turystyczny rozwój naszego miasta.
B. Najem krótkoterminowy wpływa niekorzystnie na lokalne wspólnoty mieszkańców oraz przyczynia się do zmniejszenia zasobu mieszkań wynajmowanych na stałe. W naszym mieście powinniśmy dążyć do ograniczenia liczby lokali wynajmowanych krótkoterminowo.
Miasto, szukając terenów pod zabudowę mieszkaniową, może stosować różne strategie.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących zabudowy miasta jest najbliższe Pani/Pana poglądom?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących mieszkań komunalnych w naszym mieście jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Lokatorzy mieszkań komunalnych powinni mieć możliwość ich odkupienia na preferencyjnych warunkach.
B. Mieszkania komunalne nie powinny podlegać sprzedaży, a miasto powinno skupić się na powiększaniu ich liczby.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. W naszym mieście należy stworzyć korzystne warunki dla deweloperów budujących osiedla. Nie należy nakładać na nich dodatkowych regulacji dotyczących budowy.
B. W naszym mieście należy wypracować system warunków, które muszą spełnić deweloperzy przy budowie osiedli. Powinny one dotyczyć budowy dróg dojazdowych, lokali usługowych czy przekazania części mieszkań do zasobu komunalnego naszego miasta.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, któremu podlegają Lasy Państwowe, zapowiada wyłączenie z wycinki 20 proc. najcenniejszych lasów, należeć do nich mogą lasy okalające nasze miasto.
Które z poniższych działań na rzecz ochrony lasów w naszym mieście i okolicach są według Pana/Pani najbardziej potrzebne?
Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce co roku umiera około 45 tys. ludzi.
Które z poniższych działań trzeba najpilniej podjąć w celu poprawy jakości powietrza w naszym mieście?
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Tereny zielone pozytywnie wpływają na czystość powietrza. W naszym mieście należy objąć je szczególną ochroną, nawet jeśli negatywnie wpłynie to na plany inwestycyjne mające na celu rozwój miasta.
B. Tereny zielone w mieście są ważne, ale nie powinny być traktowane priorytetowo względem inwestycji, np. w budynki mieszkalne czy nowe miejsca parkingowe dla mieszkańców.
3,5 mln mieszkańców Polski stanowią dzisiaj imigranci (WEI, 2023), większość z nich to uchodźcy wojenni z Ukrainy.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących integracji migrantów jest najbliższe Pana/Pani poglądom?
Rada miasta może przyjąć uchwałę krajobrazową, która reguluje obecność reklam w przestrzeni miejskiej.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Uchwała krajobrazowa, ograniczająca obecność reklam na bilbordach i telebimach w przestrzeni publicznej, jest potrzebna. Przyjazne w odbiorze otoczenie pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców i niweluje ilość bodźców.
B. Uchwała krajobrazowa ograniczająca obecność reklam w przestrzeni publicznej ingeruje w wolność mieszkańców i pozbawia ich możliwości decydowania o posiadanych terenach i budynkach.
Trwa dyskusja na temat dostępności alkoholu w przestrzeni miejskiej.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
W naszym mieście należy wyznaczyć dodatkowe miejsca w przestrzeni publicznej, w których dozwolone będzie picie alkoholu. | |||
Dostępność alkoholu jest zbyt szeroka i niekorzystnie wpływa m.in. na bezpieczeństwo. Na terenie naszego miasta należy wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. |
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących dostępności toalet w mieście jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. W naszym mieście należy zwiększać dostępność toalet poprzez budowę nowych, darmowych szaletów miejskich. Powinny być rozmieszczane szczególnie w miejscach, gdzie bywają mieszkańcy i turyści – na deptakach, w parkach czy na placach zabaw.
B. Dostępność toalet publicznych w naszym mieście należy zwiększać poprzez wykorzystanie lokali usługowych wynajmowanych przez miasto. Właściciele restauracji i barów powinni mieć obowiązek udostępniania swoich WC wszystkim chętnym, nie tylko klientom.
Samorządy mogą wydawać tzw. media lokalne (gazety, telewizję i portale).
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Samorząd nie powinien móc prowadzić portali i wydawać prasy lokalnej. Jego działania powinny ograniczyć się do informacji na ściśle określonych publikatorach miasta (oficjalna strona internetowa i profile w mediach społecznościowych).
B. Samorząd dalej powinien móc wydawać własne media. Dzięki temu jest w stanie dotrzeć z dodatkową informacją dla mieszkańców, a także skutecznie promować gminę.
Prezydent miasta może organizować konsultacje, referenda lub w inny sposób włączać mieszkańców do debaty publicznej.
W podjęcie jakich kluczowych dla naszego miasta decyzji chciałby Pan/ chciałaby Pani włączyć mieszkańców?
(minimalna liczba wspólnych pytań: 5/31)
Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 10 lat?
Prosimy o opisanie Pani/Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć pracując w parlamencie?
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji parlamentu?
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższym stwierdzeniem?
Planując politykę energetyczną, powinniśmy dbać o przyszłe pokolenia i środowisko, nawet jeśli będzie to oznaczać wzrost cen prądu.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Polska, wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej, uzgodniła, że będzie dążyła do prowadzenia gospodarki neutralnej emisyjnie (Europejski Zielony Ład). Oznacza to konieczność zmiany sposobu pozyskiwania energii, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego.
Rozwój których źródeł energii powinien być Pani/Pana zdaniem priorytetem dla Polski w trakcie nadchodzącej kadencji?
Na koniec 2022 r. państwo polskie było współwłaścicielem 412 spółek (Spółki Skarbu Państwa).
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Państwo powinno aktywnie uczestniczyć w życiu gospodarczym. Istnienie i funkcjonowanie kilkuset spółek Skarbu Państwa jest niezbędne.
B. Państwo powinno ograniczyć swoje zaangażowanie w życiu gospodarczym do sektorów o znaczeniu strategicznym (np. energetyka, produkcja paliwa, obronność). W pozostałych gałęziach gospodarki spółki Skarbu Państwa powinny zostać sprywatyzowane.
W 2015 r. rozpoczęły się gruntowne zmiany w wymiarze sprawiedliwości i organizacji sądów w Polsce.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Zmiany w wymiarze sprawiedliwości i sądownictwie obrały właściwy kierunek i powinny być kontynuowane.
B. Wymiar sprawiedliwości i sądownictwo zostały zmienione w sposób uniemożliwiający im realizowanie zadań wynikających z Konstytucji i wymagają odwrócenia reform.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących funkcjonowania państwa jest najbliższe Pana/Pani poglądom?
A. Lepiej wykształcone społeczeństwo to gwarancja rozwoju państwa – należy dążyć do tego, by jak najwięcej osób uzyskiwało wykształcenie wyższe.
B. Powszechność wyższego wykształcenia obniża jego jakość – należy rozwijać ofertę kształcenia zawodowego, a wykształcenie akademickie zapewniać wyłącznie uczniom o największych predyspozycjach.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących funkcjonowania państwa jest najbliższe Pana/Pani poglądom?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Szacuje się, że w Polsce brakuje około 1,5 mln mieszkań.
Jakie działania należy Pana/Pani zdaniem podjąć, by zapewnić obywatelom dostępne cenowo mieszkania o odpowiednim standardzie?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Poniżej wymieniliśmy wybrane postulaty dotyczące zmian w polityce emerytalnej.
Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Należy wprowadzić emerytury stażowe po przepracowaniu 38 lat w przypadku kobiet i 43 lat w przypadku mężczyzn. | |||
Należy zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. | |||
Emeryci powinni być zwolnieni z podatku dochodowego. |
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących gospodarstw rolnych jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Przyszłość polskiego rolnictwa to gospodarstwa rodzinne. Państwo powinno ograniczać możliwość dzierżawy ziemi należącej do Skarbu Państwa wielkoobszarowym gospodarstwom na rzecz gospodarstw rodzinnych.
B. Należy ustabilizować sytuację wielkoobszarowych gospodarstw i stworzyć system zachęt do ich powstawania. To głównie one zapewniają wysoką konkurencyjność polskiego rolnictwa na rynkach międzynarodowych.
Państwo dofinansowuje działalność kulturalną, m.in. produkcję filmową, teatry, opery, muzea czy twórców gier komputerowych.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Środki publiczne, przeznaczane na finansowanie kultury, powinny przede wszystkim realizować cele określane przez rząd i służyć kształtowaniu wskazanych przez niego postaw etycznych, wartości i tożsamości narodowej obywateli.
B. Kultura powinna być niezależna od celów politycznych i tożsamościowych. Ze środków publicznych powinny być finansowane różnorodne inicjatywy kulturalne, zapewniając swobodę i niezależność finansową twórcom.
Poniżej wymieniliśmy możliwe strategiczne kierunki rozwoju transportu publicznego w Polsce.
Które z nich uważa Pani/Pan za priorytetowe w nadchodzącej kadencji?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, do 2025 r. wydatki na ochronę zdrowia muszą wzrosnąć do 6 proc. PKB.
Na jakie cele w ochronie zdrowia należy najpilniej zwiększyć nakłady?
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Aborcja powinna być legalnym zabiegiem medycznym.
B. Aborcja powinna być uznana za przestępstwo.
W Polsce służy 125 tys. żołnierzy zawodowych, a wydatki na obronność przekroczą w 2023 r. 130 mld zł (4 proc. PKB), podczas gdy państwa członkowskie NATO są zobowiązane do wydatkowania 2 proc. PKB.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Bezpieczeństwo Polsce zapewni rozwój armii narodowej – dozbrajanie oraz zwiększanie liczby żołnierzy. Dlatego należy w dalszym ciągu podnosić wydatki na obronność.
B. Bezpieczeństwo Polsce gwarantują sojusze międzynarodowe – przyszły rząd powinien skupić się wzmocnieniu pozycji Polski w NATO, UE i w relacjach z USA. Obecny poziom wydatków na obronność jest wystarczający.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
W 2021 r. rozpoczął się kryzys na granicy polsko-białoruskiej, który trwa do dziś.
Które z poniższych działań należy Pana/Pani zdaniem podjąć, by zadbać o bezpieczeństwo państwa?
Pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 r.
Jak Pana/Pani zdaniem powinna kształtować się strategia dalszej pomocy Polski dla Ukrainy?
Czy popiera Pan/Pani poniższe postulaty działań Polski w ramach Unii Europejskiej?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Polska wraz z Unią Europejską powinna prowadzić wspólną politykę zagraniczną. | |||
Polskę z Unią Europejską powinny łączyć jedynie kwestie gospodarcze. | |||
Polska powinna dążyć do jak najszybszego przyjęcia waluty euro. | |||
Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej. |
Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Należy zlikwidować abonament telewizyjny i zrezygnować z roszczeń wobec osób zalegających z jego zapłatą. | |||
Telewizja publiczna powinna przejść proces decentralizacji zarządzania. Regionalne stacje powinny mieć większą autonomię w działaniu i doborze treści. | |||
Należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych. | |||
Możliwość działania na polskim rynku zagranicznych wydawców mediów informacyjnych np. Axel Springer (wydawca Onet.pl, „Newsweeka”, „Faktu”) czy Discovery Channel (wydawca TVN24) powinna być ograniczona. |
Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii na ten temat | |
---|---|---|---|
Należy przywrócić obowiązkowe przeszkolenie wojskowe, np. w wymiarze 6 miesięcy. | |||
W każdej gminie powinna funkcjonować ogólnodostępna strzelnica. | |||
Należy wprowadzić zakaz udziału żołnierzy na służbie w spotkaniach wyborczych. | |||
Należy wprowadzić ułatwienia w dostępie do broni. | |||
Polska powinna dołączyć do europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej (European Sky Shield Initiative). | |||
Rozwój Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni powinien być priorytetem w procesie modernizacji sił zbrojnych. | |||
Wojska Obrony Terytorialnej powinny zostać zlikwidowane. |
Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe Pani/Pana poglądom?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Poniżej wymieniliśmy obszary zadań publicznych. Które z nich wymagają priorytetowych działań w Pana/Pani regionie?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Czy Pana/Pani zdaniem miasta na prawach powiatu powinny brać udział, również finansowy, w rozwoju sąsiednich gmin?
Według planów Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie ma pełnić rolę głównego węzła przesiadkowego, integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Realizacja projektu ma kosztować około 40 mld złotych i zostać ukończona w 2028 r.
Jakie działania powinien według Pana/Pani podjąć przyszły rząd wobec projektu?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii na ten temat | |
---|---|---|---|
Opłaty dla użytkowników autostrad powinny zostać zniesione. | |||
Należy wprowadzić ustawowy zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. | |||
Piesi, na własną odpowiedzialność, powinni mieć prawo przejścia przez pasy na czerwonym świetle. | |||
Rowerzystom przejeżdżającym przez pasy należy, wzorem pieszych, przyznać pierwszeństwo nad kierowcami samochodów. | |||
W ruchu drogowym transport zbiorowy powinien być uprzywilejowany względem transportu indywidualnego. | |||
Obowiązek zapinania pasów samochodowych powinien zostać zniesiony. |
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
(minimalna liczba wspólnych pytań: 6/60)
[ustrój UE]
Zasady działania, kompetencje i obszary, które obejmuje współpraca państw w ramach Unii Europejskiej, są uzgodnione w traktatach.
Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. W ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska wymaga pilnych reform na poziomie traktatów.
B. W ciągu najbliższych pięciu lat nie powinno się reformować traktatów europejskich, a Unia Europejska powinna stabilnie rozwijać się poprzez wprowadzanie nowych praw.
Jeśli odpowiedź A: jakie zmiany są potrzebne?
[prawa obywateli] [ustrój UE]
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Należy zobowiązać państwa członkowskie, by w programach szkolnych uwzględniały naukę o chrześcijańskich korzeniach Europy. | |||
Powinny zostać wprowadzone ogólnounijne referenda. |
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[ochrona środowiska] [prawa obywateli] [prawa konsumentów]
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Od 2021 r. w Unii Europejskiej nie będzie można wykorzystywać m. in. słomek, patyczków do uszu i jednorazowych sztućców plastikowych. Zakaz powinien być rozszerzony o kolejne tego typu nieprzetwarzalne produkty. | |||
Należy zakazać sprzedaży produktów różnej jakości pod tą samą nazwą (np. żywności i chemii domowej). | |||
Państwa członkowskie powinny ustalić europejską listę leków refundowanych. |
[technologie cyfrowe] [prawa obywateli]
Rozwój narzędzi komunikacji w internecie pociąga za sobą kolejne wyzwania dotyczące m. in. mowy nienawiści, różnych form dyskryminacji i znieważania oraz przestrzegania prawa przez użytkowników i twórców platform.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami na temat regulacji dotyczących korzystania z przestrzeni internetu?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Internet powinien być wolny od kontroli wypowiedzi. Internet daje możliwość dojścia do głosu grupom i obywatelom, którzy w tradycyjnej debacie publicznej nie mają możliwości wyrażania swoich poglądów. | |||
Strony i portale internetowe powinny być objęte obowiązkiem zwalczania dezinformacji i mowy nienawiści na swoich platformach. | |||
Za ochronę praw autorskich do utworów zamieszczanych na stronach i portalach internetowych powinni odpowiadać wydawcy tych portali. |
[prawa obywateli] [technologie cyfrowe]
W 2018 r. zaczęło obowiązywać europejskie prawo ochrony danych osobowych, które daje obywatelom m. in. prawo do „bycia zapomnianym”, wyznacza standardy ochrony danych i nakłada kary na przedsiębiorców, którzy nie stosują się do tych przepisów (tzw. RODO).
Która z poniższych opinii jest najbliższa Pani/ Pana poglądom?
[energetyka i klimat] [ochrona środowiska] [gospodarka]
Celem Unii Europejskiej jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych (obniżenie emisji o 85 proc. do 2050 r). Na osiągnięcie celów klimatycznych Unia chce przeznaczyć ¼ budżetu na lata 2021-2027.
Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe Pani/ Pana poglądom?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[ochrona środowiska]
W mijającej kadencji Parlament Europejski w formie rezolucji zajął stanowisko w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.
Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. Parlament Europejski powinien jak najczęściej zabierać głos w obronie cennych przyrodniczo terenów w państwach członkowskich ze względu na szczególną wartość dla wszystkich obywateli Unii.
B. Parlament Europejski nie powinien zabierać głosu na temat ochrony obszarów cennych przyrodniczo na terenie poszczególnych państw członkowskich. Ochrona przyrody powinna być wyłączną kompetencją tych państw.
[prawa obywateli] [rynek pracy] [migracje]
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
W Unii Europejskiej powinny obowiązywać jednolite zasady wyliczania płacy minimalnej (np. określony procent średniego wynagrodzenia w danym kraju). | |||
Wszyscy migranci nielegalnie przebywający na terytorium UE, powinni zostać odesłani z powrotem do swoich krajów. | |||
Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny ułatwiać obywatelom Ukrainy dostęp do swojego rynku pracy. |
[sprawy zagraniczne] [gospodarka]
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Unia Europejska powinna wymagać by europejskie firmy prowadziły interesy tylko w tych państwach, które gwarantują podstawowe prawa pracownicze i racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych. | |||
Unia Europejska powinna ograniczyć państwom członkowskim swobodę zlecania usług cyfrowych i budowy infrastruktury cyfrowej firmom z Chin. |
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[gospodarka]
Wstępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty euro bez określenia konkretnej daty realizacji tego zobowiązania.
Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe Pani/ Pana poglądom?
A. Polska powinna podjąć działania, by jak najszybciej przyjąć walutę euro.
B. Polska powinna jak najdłużej pozostać poza strefą euro.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[bezpieczeństwo] [gospodarka]
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
A. Zakupy uzbrojenia powinny być realizowane przez poszczególne państwa członkowskie w zależności od ich indywidualnych interesów.
B. Należy rozwijać europejski system produkcji i zakupów uzbrojenia.
[budżet] [gospodarka] [wartości europejskie]
Które z wymienionych czynników Pani/ Pana zdaniem powinny wpływać na wysokość funduszy europejskich kierowanych do państwa członkowskiego?
[gospodarka]
Na początku 2019 r. Komisja Europejska zablokowała fuzję francuskiego Alstomu i niemieckiego Siemensa, stwierdzając, że połączenie koncernów narusza unijne przepisy antymonopolowe.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
A. Należy przede wszystkim chronić konkurencję między firmami na rynku europejskim i kontynuować działania, które zapobiegają tworzeniu monopoli.
B. Ważniejsze od ochrony konkurencji na rynku europejskim jest wsparcie najsilniejszych europejskich firm (tzw. europejskich czempionów), które będą skutecznie konkurować na rynku globalnym.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
W dalszej części kwestionariusza zadajemy pytania o poszczególne polityki europejskie. Odpowiedzi na te pytania również wyświetlą się w Pani/ Pana profilu w serwisie MamPrawoWiedziec.pl
Na ich podstawie przygotujemy analizy i zestawienia dla mediów.
W profilu wyświetlą się wyłącznie te pytania, na które udzieli Pani/ Pan odpowiedzi.
Prosimy o wskazanie, w których poniżej wymienionych obszarach tematycznych chce się Pani/ Pan specjalizować jako posłanka/ poseł do Parlamentu Europejskiego. W dalszej części kwestionariusza wyświetlą się tylko pytania z wybranych
[ochrona środowiska] [gospodarka]
Prawo unijne określa ramowe zasady gospodarowania wodami w Unii Europejskiej.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
A. Należy regulować rzeki, aby przynosiły wymierne korzyści gospodarcze – jako drogi wodne i źródło produkcji energii.
B. Najcenniejsze dla gospodarki są rzeki naturalne – jako, że zapewniają lepszą czystość wody, nawodnienie terenów i ochronę przeciwpowodziową.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[ochrona środowiska] [energetyka i klimat]
Czy zgadza się Pani/ Pan z następującymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
W jednostkowych przypadkach powinny być wydawane zezwolenia na odstrzał zwierzęcia chronionego, które powoduje szkody rolnicze (np. żubra lub wilka). | |||
Unia Europejska powinna brać odpowiedzialność, również finansową, za ochronę lasów na świecie. | |||
W Unii Europejskiej powinien obowiązywać zakaz budowy nowych kopalni węgla brunatnego. | |||
Unia Europejska powinna karać państwa członkowskie, które przekraczają europejskie normy smogu. | |||
Odpowiedzialność za odzyskiwanie surowców należy obowiązkowo nałożyć na producentów opakowań plastikowych. | |||
Odpady powstające na terenie Unii powinny obowiązkowo podlegać recyklingowi na jej terenie. |
[energetyka i klimat]
Jakie działania Pani/ Pana zdaniem należy podjąć by zmniejszyć emisję CO2?
[budżet]
Budżet Unii Europejskiej składa się przede wszystkim ze składek państw członkowskich.
Które z wymienionych rozwiązań Pani/Pan popiera?
Z jakich źródeł Pani/ Pana zdaniem należy pozyskiwać dodatkowe wpływy do budżetu Unii?
[budżet]
Komisja Europejska przedstawiła propozycję wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027. Budżet UE miałby wynosić 1134 mld euro (1,11 proc. unijnego dochodu narodowego brutto).
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
A. Unia Europejska powinna przede wszystkim inwestować w silne ośrodki naukowe i przemysłowe, by jak najskuteczniej wpływać na rozwój gospodarczy całej Wspólnoty.
B. Unia Europejska powinna przede wszystkim inwestować w słabiej rozwinięte obszary, aby dążyć do wyrównywania różnic w poziomie życia między nimi.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[budżet] [fundusze] [regiony]
W ramach polityki spójności Unia Europejska wspiera inwestycje, których celem jest zmniejszenie różnic w poziomie rozwoju regionów UE.
Podstawowym kryterium decydującym o tym, które regiony otrzymają więcej pieniędzy, jest poziom ich rozwoju gospodarczego.
Jakie Pani/ Pana zdaniem powinny być kryteria przyznawania środków polityki spójności?
[budżet] [regiony]
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Poszczególne państwa członkowskie powinny mieć większą niż obecnie autonomię w decydowaniu, na jakie cele wydawać środki europejskie. | |||
Poszczególne regiony Europy powinny mieć większą niż obecnie autonomię w decydowaniu, na jakie cele wydawać środki europejskie. | |||
Ze środków polityki spójności należy finansować przede wszystkim projekty, które są ważne dla UE jako całości, np. innowacje, zapobieganie zmianom klimatycznym i zapobieganie bezrobociu itp. | |||
Odpowiedzialność za rozwój prowincji ponoszą duże miasta i w związku z tym to one powinny dysponować środkami na rozwój i inwestycje. | |||
Należy stworzyć odrębny budżet strefy euro z własnym ministrem finansów. |
[regiony] [polityka społeczna]
Czy Pani/ Pana zdaniem na poziomie unijnym należy podjąć działania mające na celu niwelowanie nierówności społecznych i ekonomicznych we Wspólnocie? Jeśli tak, prosimy o wymienienie działań, które należy podjąć.
[gospodarka]
Międzynarodowe firmy unikają płacenia części podatków w Unii Europejskiej, m. in. wykazując najwyższe zyski w krajach, gdzie stawki podatkowe są najniższe (np. Irlandia, Luksemburg).
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
A. Aby uzyskać większe dochody z podatków, należy ujednolicić opodatkowanie korporacji międzynarodowych na terenie całej Unii Europejskiej.
B. Kraje członkowskie powinny zachować swobodę w regulowaniu podatków i swobodnie konkurować ze sobą, przyciągając największe międzynarodowe firmy atrakcyjnymi przepisami podatkowymi.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[gospodarka] [sprawy zagraniczne]
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Należy ograniczyć import żywności spoza Unii by zachować wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości żywności. | |||
Cła importowe na produkty rolne z państw rozwijających się powinny zostać obniżone. | |||
Należy nałożyć podatek na import towarów spoza UE. | |||
Unia Europejska powinna dążyć do tworzenia stref wolnego handlu z innymi krajami. | |||
Unia Europejska powinna wspierać europejskie firmy, które inwestują w Afryce. | |||
Unia Europejska powinna blokować dalszy rozrost największych firm technologicznych ponieważ dysponują zbyt dużą siłą gospodarczą i polityczną. |
[gospodarka] [prawa obywateli]
Jakie obszary wymagają regulacji prawnej w związku z rozwojem tzw. „ekonomii dzielenia się” (np. Uber, Airbnb)?
[gospodarka] [regiony]
Projekt siedmioletniego budżetu UE na lata 2021-2027 przewiduje 30,6 mld euro na rozwój sieci transportowej. Prosimy o wskazanie dwóch priorytetów, jakie powinny być finansowane z tego budżetu.
[bezpieczeństwo]
Trwa dyskusja nad budowaniem wspólnej, europejskiej armii.
Które z poniższych stwierdzeń są zgodne z Pani/ Pana poglądami?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[bezpieczeństwo] [technologie cyfrowe]
Jakie działania Pani/ Pana zdaniem powinny podejmować państwa członkowskie w związku z zagrożeniem dezinformacją?
[bezpieczeństwo]
W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego rozpocznie działalność Wspólna Prokuratura Europejska, która ma ułatwić ściganie oszustw podatkowych i niewłaściwe wykorzystanie środków UE. Obecnie należy do niej 22 z 27 państw członkowskich. Polska nie zdecydowała się na przystąpienie.
Czy Pani/ Pana zdaniem Polska powinna przystąpić do Wspólnej Prokuratury Europejskiej?
[sprawy zagraniczne] [prawa obywateli]
Parlament Europejski wydaje rezolucje w sprawach dotyczących państw trzecich, np. procedur demokratycznych na świecie i w sytuacjach konfliktów.
Czy Pani/ Pana zdaniem Parlament Europejski powinien wypowiadać się w takich sprawach?
[sprawy zagraniczne] [ustrój UE]
O przystąpienie do Unii Europejskiej ubiegają się obecnie Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Turcja. Do negocjacji mogą przystąpić też inne kraje.
Czy Pani/ Pana zdaniem w nadchodzącej kadencji PE należy dążyć do rozszerzenia Unii Europejskiej?
Jakie państwa powinny w pierwszej kolejności przystąpić do Unii Europejskiej?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
[bezpieczeństwo] [sprawy zagraniczne] [gospodarka] [energetyka i klimat]
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Należy utworzyć europejską agencję wywiadowczą, która będzie zbierać informacje niezależnie od wywiadów państw członkowskich. | |||
Unia Europejska powinna ograniczyć sankcje wobec Rosji. | |||
Należy przebudować rynek energii tak, by zakup ropy, gazu i węgla od Rosji odbywał się wspólnie na poziomie unijnym, a nie przez lokalne koncerny. | |||
Należy rozwijać wspólną straż graniczną broniącą zewnętrznych granic Unii (poprzez zwiększanie kompetencji i liczebności funkcjonariuszy). |
[sprawy zagraniczne] [migracje]
Współpraca rozwojowa jest narzędziem wspierania krajów rozwijających się. Unia Europejska jest największym światowym darczyńcą, finansującym ponad połowę całkowitej globalnej oficjalnej pomocy rozwojowej i humanitarnej (73 mld EUR w 2017 r.).
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak | Nie | Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie | |
---|---|---|---|
Pomoc rozwojowa powinna być mniejsza niż obecnie – Unia Europejska powinna skupić się na wspieraniu społeczeństw państw członkowskich, własnym rozwoju i bezpieczeństwie. | |||
Zasada solidarności globalnej leży u podstaw Unii Europejskiej – należy zwiększyć wydatki na pomoc rozwojową i humanitarną do 0,7 proc. europejskiego dochodu narodowego brutto, zgodnie postawionym przez ONZ. | |||
Nadrzędnym celem europejskiej współpracy rozwojowej powinno być zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego UE, ochrona granic i przeciwdziałanie migracji do Unii Europejskiej. | |||
Nadrzędnym celem europejskiej współpracy rozwojowej powinna być redukcja ubóstwa w krajach rozwijających się, wspieranie zrównoważonego rozwoju, pomoc humanitarna i działania w dziedzinie klimatu. | |||
Tylko państwa, które efektywnie współpracują z Unią Europejską na rzecz ograniczenia nielegalnej migracji, powinny być objęte pomocą rozwojową. |
W jakim kierunku powinna Pani/ Pana zdaniem zmierzać Unia Europejska?
[ustrój UE] [prawa obywateli]
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapewnia jednolitą wykładnię prawa we wszystkich krajach Unii oraz stoi na straży jego przestrzegania przez kraje i instytucje UE.
Czy Pani/ Pana zdaniem orzeczenia krajowych sądów konstytucyjnych powinny stać wyżej w hierarchii od orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE?
(minimalna liczba wspólnych pytań: 5/47)