Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 10 lat? Prosimy o opisanie Pani/Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
Oddłużyć Szpitale Oddzielić kosciól od Państwa odideologizować Szkolnictwo. Stworzyć Politykę imigracyjną.Wybudowac mieszkania .
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć pracując w parlamencie?
Jasne klarowne ustawy dotyczące ochrony zdrowia
Podniesienie zarobków nauczycieli innych pracowników oświaty
Wprowadzenie systemu renty wdowiej
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji parlamentu?
Reforma Ochrony Zdrowia
Reforma szkolnictwa
Reforma sądów
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższym stwierdzeniem? Planując politykę energetyczną, powinniśmy dbać o przyszłe pokolenia i środowisko, nawet jeśli będzie to oznaczać wzrost cen prądu.
Polska, wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej, uzgodniła, że będzie dążyła do prowadzenia gospodarki neutralnej emisyjnie (Europejski Zielony Ład). Oznacza to konieczność zmiany sposobu pozyskiwania energii, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój których źródeł energii powinien być Pani/Pana zdaniem priorytetem dla Polski w trakcie nadchodzącej kadencji?
Energetyka gazowa
Energetyka jądrowa
Energetyka węglowa
Odnawialne źródła energii – przede wszystkim wiatr i słońce
Na koniec 2022 r. państwo polskie było współwłaścicielem 412 spółek (Spółki Skarbu Państwa). Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Państwo powinno aktywnie uczestniczyć w życiu gospodarczym. Istnienie i funkcjonowanie kilkuset spółek Skarbu Państwa jest niezbędne.
B. Państwo powinno ograniczyć swoje zaangażowanie w życiu gospodarczym do sektorów o znaczeniu strategicznym (np. energetyka, produkcja paliwa, obronność). W pozostałych gałęziach gospodarki spółki Skarbu Państwa powinny zostać sprywatyzowane.
W 2015 r. rozpoczęły się gruntowne zmiany w wymiarze sprawiedliwości i organizacji sądów w Polsce. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Zmiany w wymiarze sprawiedliwości i sądownictwie obrały właściwy kierunek i powinny być kontynuowane.
B. Wymiar sprawiedliwości i sądownictwo zostały zmienione w sposób uniemożliwiający im realizowanie zadań wynikających z Konstytucji i wymagają odwrócenia reform.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących funkcjonowania państwa jest najbliższe Pana/Pani poglądom?
A. Lepiej wykształcone społeczeństwo to gwarancja rozwoju państwa – należy dążyć do tego, by jak najwięcej osób uzyskiwało wykształcenie wyższe.
B. Powszechność wyższego wykształcenia obniża jego jakość – należy rozwijać ofertę kształcenia zawodowego, a wykształcenie akademickie zapewniać wyłącznie uczniom o największych predyspozycjach.
Szacuje się, że w Polsce brakuje około 1,5 mln mieszkań. Jakie działania należy Pana/Pani zdaniem podjąć, by zapewnić obywatelom dostępne cenowo mieszkania o odpowiednim standardzie?
Samorządy, z finansową pomocą państwa, powinny budować mieszkania na wynajem.
Należy wprowadzić niskooprocentowane kredyty na zakup pierwszego mieszkania dla osób młodych.
Należy dopłacać bądź w całości finansować wkład własny na pierwsze mieszkanie dla osób młodych.
Należy wprowadzić politykę regulowanego czynszu, obejmującego również najem mieszkań prywatnych.
Należy dążyć do deregulacji prawa budowlanego.
Państwo nie powinno przeznaczać środków z budżetu na ułatwienie dostępu do mieszkania obywatelom, ani w żaden inny sposób ingerować w rynek mieszkaniowy.
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących gospodarstw rolnych jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. Przyszłość polskiego rolnictwa to gospodarstwa rodzinne. Państwo powinno ograniczać możliwość dzierżawy ziemi należącej do Skarbu Państwa wielkoobszarowym gospodarstwom na rzecz gospodarstw rodzinnych.
B. Należy ustabilizować sytuację wielkoobszarowych gospodarstw i stworzyć system zachęt do ich powstawania. To głównie one zapewniają wysoką konkurencyjność polskiego rolnictwa na rynkach międzynarodowych.
Państwo dofinansowuje działalność kulturalną, m.in. produkcję filmową, teatry, opery, muzea czy twórców gier komputerowych. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Środki publiczne, przeznaczane na finansowanie kultury, powinny przede wszystkim realizować cele określane przez rząd i służyć kształtowaniu wskazanych przez niego postaw etycznych, wartości i tożsamości narodowej obywateli.
B. Kultura powinna być niezależna od celów politycznych i tożsamościowych. Ze środków publicznych powinny być finansowane różnorodne inicjatywy kulturalne, zapewniając swobodę i niezależność finansową twórcom.
Poniżej wymieniliśmy możliwe strategiczne kierunki rozwoju transportu publicznego w Polsce. Które z nich uważa Pani/Pan za priorytetowe w nadchodzącej kadencji?
Otwarcie rynku kolejowych połączeń dalekobieżnych między największymi miastami w Polsce na innych przewoźników niż PKP Intercity.
Wprowadzenie długoterminowych rozkładów, precyzyjnie określających częstotliwość kursowania pociągów i PKS-ów.
Wprowadzenie jednolitego biletu obejmującego połączenia kolejowe i autobusowe na poziomie międzywojewódzkim i lokalnym.
Doprowadzenie połączeń kolejowych do każdego powiatu i autobusowych do każdej gminy.
Rozwój transportu publicznego nie powinien być priorytetem polityki transportowej rządu, a parlament przyszłej kadencji powinien skupić się na poprawie sytuacji użytkowników transportu indywidualnego.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, do 2025 r. wydatki na ochronę zdrowia muszą wzrosnąć do 6 proc. PKB. Na jakie cele w ochronie zdrowia należy najpilniej zwiększyć nakłady?
Rozwój sieci gabinetów lekarzy rodzinnych (POZ).
Rozwój sieci przychodni ze specjalistyczną opieką zdrowotną.
Rozwój szpitali ze specjalistyczną opieką zdrowotną.
W Polsce służy 125 tys. żołnierzy zawodowych, a wydatki na obronność przekroczą w 2023 r. 130 mld zł (4 proc. PKB), podczas gdy państwa członkowskie NATO są zobowiązane do wydatkowania 2 proc. PKB. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Bezpieczeństwo Polsce zapewni rozwój armii narodowej – dozbrajanie oraz zwiększanie liczby żołnierzy. Dlatego należy w dalszym ciągu podnosić wydatki na obronność.
B. Bezpieczeństwo Polsce gwarantują sojusze międzynarodowe – przyszły rząd powinien skupić się wzmocnieniu pozycji Polski w NATO, UE i w relacjach z USA. Obecny poziom wydatków na obronność jest wystarczający.
W 2021 r. rozpoczął się kryzys na granicy polsko-białoruskiej, który trwa do dziś. Które z poniższych działań należy Pana/Pani zdaniem podjąć, by zadbać o bezpieczeństwo państwa?
Należy zorganizować punkty pomocy humanitarnej dla osób, które przekroczyły granicę.
Należy skupić się na rozbijaniu grup przemytników i handlarzy ludźmi w Polsce.
Należy podejmować działania w krajach pochodzenia migrantów, zniechęcające do wybierania Polski jako szlaku migracyjnego do Europy.
Należy utrzymać zaporę na granicy i rozbudować ją na kolejnych odcinkach granic.
Należy stosować procedurę pushbacków, choć jest ona niezgodna z prawem międzynarodowym.
Pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 r. Jak Pana/Pani zdaniem powinna kształtować się strategia dalszej pomocy Polski dla Ukrainy?
Polska powinna wspierać Ukrainę militarnie i humanitarnie, a po wojnie przyczynić się do odbudowy kraju.
Polska powinna wspierać Ukrainę militarnie i humanitarnie, ale tylko do zakończenia wojny.
Polska powinna wspierać Ukrainę przede wszystkim humanitarnie i ograniczyć pomoc militarną.
Polska w wystarczającym stopniu pomogła już Ukrainie. Powinniśmy zakończyć dalsze wsparcie dla sąsiadów.
Polska nigdy nie powinna była bezinteresownie przeznaczać tak znacznych nakładów na wsparcie innego państwa. Po wojnie Ukraina powinna zwrócić koszty pomocy Polsce.
Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy zlikwidować abonament telewizyjny i zrezygnować z roszczeń wobec osób zalegających z jego zapłatą.
Telewizja publiczna powinna przejść proces decentralizacji zarządzania. Regionalne stacje powinny mieć większą autonomię w działaniu i doborze treści.
Należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych.
Możliwość działania na polskim rynku zagranicznych wydawców mediów informacyjnych np. Axel Springer (wydawca Onet.pl, „Newsweeka”, „Faktu”) czy Discovery Channel (wydawca TVN24) powinna być ograniczona.
Polacy mają utrudniony dostęp do specjalistów i specjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Które z następujących rozwiązań należy Pani/Pana zdaniem wprowadzić, żeby zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę?
Należy znieść finansowy limit świadczeń ustalany przez NFZ, tak aby liczba badań i zabiegów zależała tylko od możliwości placówki.
Pacjenci powinni opłacać niewielką część kosztu wizyty u specjalisty (np. 20 zł).
Pacjenci powinni sami opłacać leczenie i mieć możliwość refundacji wizyty lekarskiej po fakcie.
Pacjent powinien mieć możliwość dopłacenia do wyższego standardu świadczeń medycznych – np. protezy z lepszego materiału lub operacji w bardziej nowoczesnym standardzie technologicznym.
Samorządy powinny przejąć część środków NFZ i same zarządzać organizacją opieki zdrowotnej na swoim terenie.
Należy ograniczyć liczbę medycznych świadczeń gwarantowanych.
Należy wprowadzić bon zdrowotny na usługi medyczne o określonej kwocie rocznej. Po jej przekroczeniu pacjent za kolejne usługi płaciłby z własnej kieszeni.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w systemie ochrony zdrowia obecne w debacie publicznej. Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Jeśli czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w publicznej placówce przekracza trzy miesiące – pacjentowi powinna przysługiwać dodatkowa ulga podatkowa lub zwrot za wizytę prywatną.
Zabiegi in vitro powinny być refundowane z budżetu państwa.
Należy ograniczać usługi telemedyczne na rzecz konsultacji lekarskich na żywo.
Antykoncepcja awaryjna (tzw. pigułka dzień po) powinna być dostępna bez recepty.
Należy znieść obowiązkowe szczepienia.
Należy znieść klauzulę sumienia dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów.
Należy poprawić jakość posiłków serwowanych w szpitalach.
Należy ułatwić proces nostryfikacji dyplomów i uznawania uprawnień lekarzom z zagranicy.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w Polsce wykonanie zabiegu aborcji przez lekarza jest legalne tylko w dwóch przypadkach: w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety ciężarnej oraz, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu). Czy zgadza się Pan/Pani z poniższymi stwierdzeniami?
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Aborcja powinna być całkowicie zakazana.
Obowiązujące prawo przerywania ciąży jest odpowiednie.
Należy przywrócić tzw. kompromis aborcyjny – prawo do aborcji z powodu „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Aborcja powinna być dostępna do 12 tyg. ciąży, niezależnie od okoliczności.
Aborcja powinna być dostępna po obowiązkowej konsultacji z lekarzem i psychologiem.
Dostęp do aborcji nie powinien być regulowany ani ograniczany prawnie.
Pomoc w aborcji nie powinna być karana (art. 152 Kodeksu Karnego).
Prawo dotyczące aborcji powinno zostać uchwalone w wyniku ogólnokrajowego referendum.