Poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stanowi jeden z filarów programu Kocham Gdańsk w ramach, którego należy:
- Zwiększyć efektywność działania Straży Miejskiej, tak aby wykonywała ona więcej czynności nakierunkowanych na walkę z pospolitymi przestępcami, a nie z nieprawidłowo zaparkowanymi autami. Chcielibyśmy Straży Miejskiej kompetentnej, dobrze wyposażonej, z której będziemy dumni i którą będziemy darzyć szacunkiem i zaufanie.
- Zwiększenie obecności policji. Dofinasowanie Funduszu Wsparcia Policji w takim mieście jak Gdańsku musi być realne, a nie symboliczny.
- Rozwój systemu monitoringu miejskiego. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić audyt w tym zakresie., w szczególności sprawdzić czy istniejące kamery działają. Instalacja nowych kamer w strategicznych miejscach, takich jak place, parki, ciągi piesze i tereny rekreacyjne, może nie tylko odstraszać przestępców, ale także pomóc w szybszym identyfikowaniu sprawców przestępstw.
- Oświetlenie publiczne. Poprawa oświetlenia na ulicach, w parkach i innych przestrzeniach publicznych może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.
- Poprawa urbanistyki. Projektowanie przestrzeni publicznych tak, aby były one naturalnie bezpieczniejsze.
- Cyberbezpieczeństwo. W dobie rosnącej cyfryzacji ważne jest również zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w sieci. Systemy miejskie opierają się na rozwiązaniach IT, dlatego należy bardzo dużą wagę przyłożyć do ich odpowiedniego zabezpieczenia.
- Rozwiązanie kwestii dzików w mieście. Mamy konkretny plan w jaki sposób można ograniczyć ilość dzików poruszających się po ulicach.
- Inwentaryzacja i budowa miejsc schronienia i schronów. Wydaje się, że zagrożenie dzielnością wrogą ze strony wschodniej jest na tyle realne, ze należy się do niego przygotować.
- Szkolenia z obrony cywilnej. Chcemy aby mieszkańcy potrafili reagować na zagrożenia o różnym charakterze.