Przede wszystkim nowe zasady konstruowania budżetu miasta. Najpierw konsultacje z mieszkańcami, potem wybór przez mieszkańców i radnych dzielnicowych najbardziej potrzebnych dla danej dzielnicy inwestycji, które są możliwe do zrealizowania w ciagu jednej kadencji (budowa chodników, kanalizacji, żłobków, przedszkoli, szkół, domów kultury, doświetlenie przejść dla pieszych, remonty dróg, nowe parki i tereny rekreacyjne a także ogrody społeczne, place zabaw, boiska i hale sportowe), potem podpisanie przez prezydenta kontraktu dla każdej dzielnicy i potem cykliczne spotkania, w celu sprawdzenia jak przebiegają prace.
Ważne inwestycje (remonty dróg, budowa nowych linii tramwajowych czy nowy projekt Trasy Pychowickiej) - dobrym przykładem i praktyką, która się sprawdziła jest remont ostatniego odcina ul. Król. Jadwigi. Były rozmowy z mieszkańcami i możliwość udziału chętnych w radach budowy.
Decyzje, które mają wpływ na funkcjonowanie miasta. Np. wprowadzenie Strefy Czystego Transportu. Prace nad nową uchwałą już się rozpoczęły. Od spotkania przeciwników i zwolenników tego rozwiązania. Na podstawie ich uwag zostanie opracowna ankieta, która zostanie przeprowadzona w całym mieście, w każdej dzielnicy. Projekt nowej uchwały, który trafi jeszcze do dalszych konsultacji, zostanie napisany na podstawie wyników tej ankiety. I dopiero potem trafi pod obrady radnych.