Informacje ogólne

Zawód: fizyk
Doktor fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim, współautor tzw. warszawskiej bazy operatorów efektywnych. Odbył staże w CERN i IIASA. Uczestnik protestu Stop Głodzeniu Nauki we wrześniu 2023 r. Członek Prezydium Międzyzakładowej Komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa... Pracownicza w Polskiej Akademii Nauk. Członek Lewicy Razem. Koordynator Koła Ochrony Środowiska Lewicy Razem i współautor stanowisk Lewicy Razem w sprawach suszy, karty ochrony przyrody, wód, lasów i programu wyborczego Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2024)

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Sprawiedliwa zielona transformacja wymaga zarówno opłacalności pracy rolnika, jak i rolnictwa na pokolenia - przyjaznego dla środowiska i klimatu. Wsparcia rolników w sprawiedliwym handlu żywnością (dziś otrzymują ułamek ceny płaconej przez konsumentów), rozbicia monopoli pośredników, obrony przed nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wspierania produkcji zdrowej lokalnej żywności, a nie przemysłowego chowu zwierząt, rabunkowej eksploatacji przez korporacje niszczącej gleby, środowisko i lokalne społeczności.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Potrzebujemy taniej energii i niskoemisyjnej mobilności dla wszystkich - łatwego przemieszczenia się w punktu A do B. Możemy je mieć stawiając na atom i odnawialne źródła energii, transport publiczny i dostępną elektromobilność - elektryczne rowery i skutery oraz współdzielone samochody elektryczne, które nie stoją 99% czasu na parkingu. Raczej niż dwutonowe SUVy dla najbogatszych zabijające w wypadkach, i poprzez choroby cywilizacyjne, i zanieczyszczeniem powietrza, i emisjami dwutlenku węgla. Wycena utraconego życia, zdrowia - kosztów przerzucanych na innych już dziś czyniłaby auta spalinowe nieopłacalnym wyborem.
W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
By zapewnić działanie systemu energetycznego w czasie zimowej ciemnej i bezwietrznej pogody (takie warunki mogą utrzymywać się na połowie kontynentu i dwa tygodnie) musimy uzupełnić wiatr i słońce innym źródłem energii. Takim sterowalnym niskoemisyjnym źródłem jest energia atomowa - niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego. Nie jesteśmy w stanie równie szybko stworzyć dostatecznych magazynów energii (dwa tygodnie zapotrzebowania całego systemu energetycznego kraju!). Energia atomowa to też wspólna inwestycja i energia tania dla odbiorcy raczej niż dotowanie właścicieli dużych nieruchomości - najbogatszej części społeczeństwa i powiększanie nierówności. Atom i OZE doskonale się uzupełniają, co pokazuje system energetyczny Francji.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej