CO MOŻESZ TY?

Głosowanie to okazja, żeby się zaangażować obywatelsko. Bo liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest – aktywizm to suma naszych działań.

JAK BĘDZIESZ GŁOSOWAĆ?

Dostaniesz jedną kartę do głosowania. Oddajesz jeden głos na Prezydenta stawiając znak X przy wybranym nazwisku.

Głosować może każdy, kto najpóźniej 10 maja 2020 r. kończy 18 lat. Do lokalu przychodzisz z dokumentem ze zdjęciem (dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy czy legitymacją szkolną). 

TO TY WYBIERASZ

Proponujemy pięć prostych kroków, które ułatwią włączenie się w wybory. Pierwsza dobra wiadomość? Żeby zacząć, nie trzeba nawet wychodzić z domu. 

1. Obserwuj 
Znajdź na Facebooku kandydatów, którzy Cię interesują i przeczytaj ich wpisy. Przyjrzyj się ich działaniom. Czy podobają Ci się ich wypowiedzi w mediach? Czy zabierają głos w ważnych dla Ciebie sprawach? A może ogłoszą, że odwiedzą Twoje miasto lub wieś? Koniecznie pójdź na spotkanie. 

2. Rozmawiaj 
Zastanawiasz się czy warto głosować? Nie wiesz na kogo? Porozmawiaj z dwiema osobami o głosowaniu. I pamiętaj –  każdy ma prawo do swoich poglądów!

3. Powiedz: sprawdzam 
Nie głosuj w ciemno, przekonaj się, co deklarują kandydaci. 

4. Pytaj i oczekuj odpowiedzi 
Dalej wahasz się na kogo zagłosować? Nie znalazłaś/znalazłeś ważnych dla Ciebie informacji? Zadaj pytanie swojemu kandydatowi! Napisz na Facebooku, Twitterze lub wyślij maila. Albo zapytaj na spotkaniu wyborczym. Masz prawo wiedzieć na kogo oddajesz głos. 

5. Rozliczaj 
Zapisz trzy obietnice wyborcze kandydata na którego głosowałeś i… poczekaj. Po roku, dwóch, trzech sprawdź i rozlicz swojego polityka. W mediach społecznościowych, w prasie lub podczas kolejnych wyborów.