Poglądy kandydatów na prezydenta

Jak zbieramy wypowiedzi kandydatów?

 

Metodologia quizu

wybory prezydenckie 2020

Porównywarka poglądów kandydatów powstała w oparciu o publiczne wypowiedzi kandydatów oraz w oparciu o odpowiedzi sztabów kandydatów. 

Czego dotyczą pytania w quizie?

Quiz składa się z piętnastu pytań.

Zdecydowaliśmy się na zadanie pytań w kluczowych dla Polski i jej przyszłości dziedzinach: ustrój, klimat, ochrona zdrowia, edukacja, polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo, gospodarka oraz funkcjonowanie państwa.

Jak skonstruowane są pytania w quizie?

Pytania są skonstruowane w oparciu o publiczne wypowiedzi kandydatów, programy wyborcze, bądź odpowiedzi kandydatów na kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl. 

Kiedy odbiorca quizu wybiera odpowiedź z kafeterii odpowiedzi, wówczas wyświetla się cytat z publicznej wypowiedzi kandydata bądź uzasadnienie ilustrujące zaznaczoną odpowiedź.

Z jakich źródeł korzystaliśmy konstruując pytania w quizie?

Zespół MamPrawoWiedziec.pl przeanalizował kampanijne wypowiedzi kandydatów, zarówno w pierwszej kampanii prezydenckiej 2020 jak i drugiej kampanii prezydenckiej 2020.

Analizowane wypowiedzi Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Władysława Kosiniaka-Kamysza (a do 10 maja także Małgorzaty Kidawy-Błońskiej) pochodzą z całej kampanii:  przed wybuchem pandemii, od początku grudnia 2019 r. do połowy marca 2020 r, kiedy to zawieszeniu uległa tradycyjnie rozumiana kampania (w szczególnych przypadkach korzystaliśmy z ostatniej wypowiedzi kandydata na interesujący nas temat.), i po odmrożeniu kampanii wyborczej, z maja i czerwca 2020 r. 

Analizowaliśmy debaty prezydenckie, codzienne live chaty Szymona Hołowni, każde Q&A prezydenta Andrzeja Dudy, konferencje prasowe Roberta Biedronia, instastories każdego sztabu oraz wypowiedzi kandydatów w mediach, począwszy od od TVN24, poprzez wp.pl i onet.pl, a na TVP skończywszy. Łącznie zebraliśmy ponad 2000 cytatów z wypowiedzi publicznych wszystkich kandydatów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi: https://mamprawowiedziec.pl/#poglady. 

Dla czterech kandydatów: Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno i Stanisława Żółtka, z racji na ich późną rejestrację przez PKW w marcu 2020 r., zespół MamPrawoWiedziec.pl zwrócił się z pytaniami bezpośrednio do sztabów kandydatów. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi ze sztabów Marka Jakubiaka i, Mirosława Piotrowskiego. 

W kolejnych miesiącach śledziliśmy aktywność medialną wszystkich kandydatów, w tym Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego po ich dołączeniu do wyścigu o urząd Prezydenta RP. 

Modyfikacje quizu w drugiej kampanii prezydenckiej 2020

Wraz z nieodbyciem się wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. i startem nowej kampanii prezydenckiej 3 czerwca 2020 r. zaktualizowaliśmy quiz, wycofując odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i wycofując pytanie o datę i tryb wyborów. Zwróciliśmy się też z prośbą o odpowiedzi do sztabów dwóch nowych kandydatów: Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego. Odpowiedzi uzyskaliśmy 17 i 18 czerwca 2020 r. 

Po pierwszej turze wyborów z quizu wycofaliśmy odpowiedzi 9 kandydatów, którzy odpadli z wyścigu o urząd Prezydenta RP, dodaliśmy pytanie o wiek emerytalny i relacje państwo-kościół w oparciu o publiczne wypowiedzi kandydatów i programy wyborcze, usunęliśmy pytanie o ogólne poglądy na klimat. Kontynuowaliśmy analizowanie publicznych wypowiedzi i Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze kampanii prezydenckiej.

Kiedy opublikowaliśmy quiz?

Pierwszą wersję quizu opublikowaliśmy 30 kwietnia 2020 r., obejmował on odpowiedzi Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Pawła Tanajno i Stanisława Żółtka.

Quiz zaktualizowaliśmy 18 czerwca 2020 r. o wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego.

Quiz obejmujący poglądy Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, dwóch kandydatów którzy przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich 12 lipca 2020 r., publikujemy 30 czerwca 2020 r.