Włącz się

Przepytuj z nami polityków, zbieraj dane i buduj największą bazę informacji o osobach, które pełnią funkcje publiczne.

Pytaj posłów o poglądy

13 października 2019 r. wybraliśmy posłów i senatorów, którzy przez najbliższe 4 lata będą dla nas pracować. Jako wyborcy i obywatele decydujemy o ich zatrudnieniu, dlatego mamy prawo wymagać od nich konkretnego planu działania. Nie wszyscy wybrani parlamentarzyści wypełnili nasz kwestionariusz, przyłącz się do naszej kampanii i namów ich do zaprezentowania swoich poglądów i celów na MamPrawoWiedziec.pl.

Aby poznać naszych reprezentantów i dowiedzieć się, jakie mają poglądy i cele polityczne, wysyłamy do nich szczegółowy kwestionariusz doświadczenia i poglądów. W tym celu są nam niezbędne adresy mailowe do wszystkich kandydatów oraz wiele dobrej woli i czasu, aby przekonać ich do odpowiedzi na nasze pytania.

Możesz nam pomóc w bardzo prosty sposób:

 • namawiaj polityków do zaprezentowania poglądów w kwestionariuszu MamPrawoWiedziec.pl. Parlamentarzysta z Twojego okręgu jeszcze nie wypełnił kwestionariusza, a chcesz poznać jego poglądy? Napisz do niego na Facebooku, prześlij mu maila lub zadzwoń do jego sztabu. Jesteś potencjalnym wyborcą, daj o sobie znać!
 • informuj o MamPrawoWiedziec.pl. Twoi znajomi jeszcze o nas nie słyszeli? Napisz im, co mogą znaleźć na MamPrawoWiedziec.pl: poglądy kandydatów na posłów i senatorów z ich okręgów, podsumowania mijającej kadencji, porównywarkę poglądów, ułatwiającą decyzję wyborczą. Prześlij im maila, sms, udostępnij na Facebooku!
 • Masz więcej czasu? Zgłoś się na adres 61@art61.pl, a prześlemy Ci listę posłów i posłanek, do których możesz napisać z pytaniem o poglady.

Monitoruj lobbing

Od 12 lat przyglądamy się polskim politykom. Teraz będziemy śledzić także lobbystów i ich wpływ na prawo i polityków w Polsce 

Przez następny rok razem z serwisem 300polityka.pl i Fundacją Frank Bold będziemy rozwijać nowy serwis informacyjny z danych publicznych. Tym razem przyjrzymy się procesowi stanowienia prawa w Polsce, a w szczególności osobom, które biorą w nim udział - lobbystom. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kto i jak tworzy prawo w Polsce, lubisz prowadzić śledztwo i masz zacięcie do zbierania, porządkowania i analizowania danych i informacji – dołącz do naszego zespołu. 

Potrzebujemy pomocy zwłaszcza przy takich zadaniach: 

 • wprowadzanie i weryfikowanie danych o lobbystach w panelu administracyjnym,
 • testowanie narzędzi do zaciągania, porządkowania i weryfikowania danych,
 • testowanie kolejnych odsłon serwisu.

Nawet 5 godzin Twojego czasu to dla nas ogromne wsparcie, dzięki któremu szybciej dotrzemy do obywateli. 

Jeśli chcesz się włączyć w budowanie nowego serwisu, napisz do Magdy Wnuk: magdalena.wnuk@art61.pl 
Czytaj więcej o projekcie Jawny Lobbing.

Zbieraj obietnice

W MamPrawoWiedziec.pl zależy nam na tym, abyście jako obywatele sami dodawali obietnice, które uważacie za istotne. Jednocześnie jednak nasz zespół prowadzi systematyczny research obietnic i deklaracji publicznych tak, aby stworzyć pełną i rzetelną bazę obietnic. Szukamy obietnic z poprzednich lat i na bieżąco przeczesujemy internet w poszukiwaniu kolejnych. Jest to niekończąca się praca, ponieważ każdego dnia przynajmniej jeden polityk wypowiada jakieś znaczące zdanie. 

Co traktujemy jako obietnicę? 
Politycy raczej unikają sytuacji, w których deklarują wprost, że coś zrobią. Często jednak stwierdzają, że coś powinno być zrobione albo wskazują ważne cele i priorytety. Uważamy, że jeśli kandydat na posła lub poseł publicznie określa cele konieczne do zrealizowania, my jako wyborcy mamy prawo oczekiwać, że podejmie jakieś działania, żeby je osiągnąć. Dlatego do serwisu z obietnicami zbieramy także takie ogólne deklaracje i priorytety. 

Jak szukać obietnic? 

 1. Wpisz imię i nazwisko polityka. 
  Ustaw filtr przeglądarki na interesujący Cię okres, np. czas kampanii od VIII 2015 do daty bieżącej. 
  Przejrzyj 10 stron wyników.
 2. Znajdź program wyborczy na oficjalnej stronie polityka. 
  Przejrzyj aktualności (zwróć uwagę na relacje ze spotkań, debat). 
  Przejrzyj oś czasu na oficjalnej stronie lub profilu posła na Facebooku.
 3. Wybierz 2-3 najważniejsze lokalne serwisy informacyjne. 
  Poszukaj nazwiska posła w wyszukiwarce. 
  Przejrzyj szczególnie wywiady i opisy z kampanii wyborczej.
 4. Wejdź na profil polityka w serwisie MamPrawoWiedziec.pl, w zakładkę Obietnice wyborcze i dodaj obietnicę wg szablonu:
 • Tytuł obietnicy
 • Cytat, który zawiera obietnicę
 • Opcjonalnie dodaj zdjęcie, plik (np. ulotkę wyborczą) lub filmik na Youtube
 • Dokładny link do źródła

Jeśli chcesz włączyć się do uzupełniania archiwum zgłoś się na adres 61@art61.pl. 
W tym zadaniu możesz nam pomagać zarówno zdalnie, jak w naszym biurze w Warszawie.

Wesprzyj nas finansowo

Treści, które możesz znaleźć na MamPrawoWiedziec.pl są Twoim zdaniem ważne, ale brakuje Ci czasu, żeby je współtworzyć? Wpłać darowiznę przez formularz na stronie https://mamprawowiedziec.pl/wesprzyj-finansowo  lub dokonaj wpłaty na konto: 

Stowarzyszenie 61 
ul. Szpitalna 5/5 
00-031 Warszawa 

Nr konta: 
Santander Bank Polska SA

82 1500 1777 1217 7008 8552 0000 

Tytuł przelewu: 
darowizna_imię_nazwisko darczyńcy 
np.: darowizna_Katarzyna_Kowalska 

Darowizna przekazana na cele statutowe Stowarzyszenia 61 może być odpisana od dochodu (do 6%) w najbliższym rozliczeniu podatkowym.