Adres lokalu wyborczego znajdziesz w urzędzie gminy, na ogłoszeniach w okolicach domu oraz w internecie. Głosujesz w lokalu przypisanym do miejsca Twojego zameldowania.
PRZYGOTUJ SIĘ DO GŁOSOWANIA
Sprawdź listę kandydatów.
Rozwiąż quiz wyborczy i zobacz, kto ma poglądy podobne do Twoich.
Wybierz swój temat i sprawdź poglądy kandydatów i kandydatek.
Jak ustalamy poglądy polityków? Przeczytaj o kwestionariuszu MamPrawoWiedziec.pl.
KIEDY MIJAJĄ TWOJE WYBORCZE TERMINY?
13.09 Jeśli chcesz zgłosić się do pracy w komisji wyborczej, zgłoś się do komitetu wyborczego, który wpisze Cię na listę członków komisji.
28.09 Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, w swoim urzędzie gminy możesz zgłosić wniosek o głosowanie korespondencyjne (możesz to zrobić osobiście, pisemnie, przez internet lub faksem).
4.10 Jeśli masz 75 lat lub jesteś osobą z niepełnosprawnością, możesz ustanowić swojego pełnomocnika wyborczego. Twój pełnomocnik musi zgłosić się do urzędu gminy.
8.10 Jeśli chcesz dopisać się do spisu wyborców, a nie jesteś zameldowany w miejscowości, w której mieszkasz musisz zgłosić się do urzędu gminy, w której chcesz głosować.
10.10 Jeśli chcesz głosować zagranicą, musisz zgłosić się do konsulatu. Konsul dokonuje wpisu do spisu wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do konsulatu ustnie, pisemnie, telefonicznie lub przez internet.
13.10 GŁOSUJ!
JAK BĘDZIESZ GŁOSOWAĆ?
Dostaniesz dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) znajdziesz listy komitetów wyborczych z imionami i nazwiskami kandydatów, na drugiej (wybory do Senatu) – kandydaci w kolejności alfabetycznej. Oddajesz jeden głos na posła i jeden na senatora, stawiając znak X przy wybranym nazwisku.
KTO MOŻE GŁOSOWAĆ?
Głosować może każdy, kto najpóźniej 13 października 2019 r. kończy 18 lat. Do lokalu przychodzisz z dokumentem ze zdjęciem (dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy czy legitymacją szkolną).
JAK GŁOSOWAĆ POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA?
Aby zagłosować poza miejscem zamieszkania, do 8 października możesz dopisać się do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której chcesz głosować.
Możesz też dopisać się przez internet. W tym celu musisz założyć profil zaufany – eGO, (potwierdzający Twoją tożsamość) oraz wypełnić wniosek na stronie
www.obywatel.gov.pl
JAK GŁOSOWAĆ POZA GRANICAMI KRAJU?
Masz dwie możliwości:
1. Możesz wziąć z Polski zaświadczenie o prawie do głosowania i wraz z nim udać się do konsulatu w dniu wyborów. Zaświadczenie odbierzesz w urzędzie gminy.
2. Jeżeli nie masz takiego zaświadczenia – możesz złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców u konsula w kraju, w którym przebywasz. Zgłoszenie umożliwiające przystąpienie do głosowania za granicą można złożyć w formie ustnej lub pisemnej, za pośrednictwem telefaksu, telefonu lub w formie elektronicznej. Masz na to czas do 10 października.
KLIKNIJ I POBIERZ ULOTKĘ W WERSJI DO DRUKU
Głosowanie to okazja, żeby się zaangażować obywatelsko. Bo liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest – aktywizm to suma naszych działań. Dlatego proponujemy pięć prostych kroków, które ułatwią włączenie się w wybory. Pierwsza dobra wiadomość? Żeby zacząć, nie trzeba nawet wychodzić z domu.
1. Obserwuj
Znajdź na Facebooku kandydatów, którzy Cię interesują i przeczytaj ich wpisy. Przyjrzyj się ich działaniom. Czy podobają Ci się ich wypowiedzi w mediach? Czy zabierają głos w ważnych dla Ciebie sprawach? A może ogłoszą, że odwiedzą Twoje miasto lub wieś? Koniecznie pójdź na spotkanie.
2. Rozmawiaj
Zastanawiasz się czy warto głosować? Nie wiesz na kogo? Porozmawiaj z dwiema osobami o głosowaniu. I pamiętaj – każdy ma prawo do swoich poglądów!
3. Powiedz: sprawdzam
Nie głosuj w ciemno, przekonaj się, co deklarują kandydaci. Możesz do tego użyć np. kwestionariusza MamPrawoWiedziec.pl, gdzie znajdziesz odpowiedzi polityków lub Latarnika Wyborczego, gdzie wypowiadają się komitety wyborcze partii politycznych.
4. Pytaj i oczekuj odpowiedzi
Dalej wahasz się na kogo zagłosować? Nie znalazłaś/znalazłeś ważnych dla Ciebie informacji? Zadaj pytanie swojemu kandydatowi! Napisz na Facebooku, Twitterze lub wyślij maila. Albo zapytaj na spotkaniu wyborczym. Masz prawo wiedzieć na kogo oddajesz głos.
5. Rozliczaj
Zapisz trzy obietnice wyborcze kandydata na którego głosowałeś i… poczekaj. Po roku, dwóch, trzech sprawdź i rozlicz swojego polityka. W mediach społecznościowych, w prasie lub podczas kolejnych wyborów.
KLIKNIJ I POBIERZ ULOTKĘ W WERSJI DO DRUKU