Przed drugą turą w Opolu: Wiśniewski czy Ociepa?

O fotel prezydenta Opola ubiegało się sześciu kandydatów. W II turze powalczą Arkadiusz Wiśniewski i Marcin Ociepa.

Wiśniewski startował z własnego komitetu “KWW Arkadiusza Wiśniewskiego”. Wcześniej był radnym (w l. 2002-2010), także był przewodniczącym rady. Pełnił funkcję wiceprezydenta Opola (2010-2013). Z wykształcenia jest menadżerem, co tłumaczy, że w urzędzie miasta zajmował się m.in. współpracą z biznesem. Wykłada na Uniwersytecie Opolskim.
 
Jego konkurent Marcin Ociepa mimo że jest członkiem Polski Razem Jarosława Gowina, wystartował z niezależnego komitetu “Razem dla Opola”. Obecnie jest wiceprzewodniczącym rady miasta i przewodniczącym klubu “Razem dla Opola”. Być może spotyka się na Uniwersytecie z Wiśniewskim - pracuje na Wydziale Politologii.  

 

I tura. Zdecydowanym zwycięzcą I tury był Wiśniewski - zdobył 47,51 proc. głosów, ponad dwa razy więcej niż Ociepa (21,13 proc.). Sondaże większe szanse na drugą turę dawały Tadeuszowi Jarmuziewiczowi (PO). W badaniach IBRiS miał on uzyskać 27 proc. poparcia, a Ociepa 18 proc.

 

Mała ilość mieszkań. W l. 2010-2013 powstało w Opolu 8 mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Nierozwiązanym problemem pozostaje zapewnienie dachu nad głową rodzinom o niskich dochodach – wg szacunków urzędu miasta w połowie 2013 r. do zaspokojenia popytu na mieszkania brakowało 346 lokali socjalnych i 181 komunalnych. Miasto dysponuje ok. 4,5 tys. mieszkań, w tym tylko 410 lokalami socjalnymi. Większość z nich mieści się w budynkach, które powstały przed wojną (80 proc. budynków gminnych) i wymaga remontu (stan techniczny tylko 10 proc. ocenia się jako dobry). Wiśniewski zapowiada wspieranie budownictwa społecznego i kontynuację programu Moje Mieszkanie. Deklaruje, że zamrozi na 4 lata czynsze w Towarzystwie Budownictwa Socjalnego, bo wyniki finansowe spółki są zadowalające. Ociepa natomiast chce “obniżenia czynszy w lokalach użytkowych będących własnością miasta”. Mówi, że skoro “posłowie z racji pełnionych funkcji zasługują na preferencyjne stawki czynszowe, tym bardziej zasługują na nie nasi opolscy przedsiębiorcy tworzący miejsca pracy w naszym mieście”.

 

Problemem podejmowanym w debatach przedwyborczych jest kwestia spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Jej akcje posiada miasto i trzy inne gminy. Obecnie trwają negocjacje z ENEA Wytwarzanie w sprawie sprzedaży 54,3 proc. z nich. Obaj kandydaci są zdecydowanie przeciwko jej prywatyzacji.

Zobacz najnowsze