Nowe-stare twarze w gabinecie Kopacz

Kim są Małgorzata Kidawa-Błońska, Jan Vincent-Rostowski, Marcin Kierwiński i Michał Kamiński?

W skład gabinetu premier Ewy Kopacz weszły cztery osoby: Małgorzata Kidawa- Błońska została rzeczniczką rządu, Jan Vincent-Rostowski szefem zespołu doradców politycznych, Marcin Kierwiński szefem gabinetu politycznego, a Michał Kamiński sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sprawującym nadzór nad Centrum Informacyjnym Rządu.
 
O nowych współpracownikach w KPRM premier Kopacz poinformowała na konferencji po posiedzeniu rządu we wtorek 3 lutego. Powiedziała, że są to osoby, które sprawdziły się w działaniu, są merytoryczne, pracowite i potrafią pracować w zespole, a „polityka to gra zespołowa”.
 
Małgorzata Kidawa-Błońska (ur. 1957) jest posłanką Platformy Obywatelskiej. Rzeczniczką prasową była już w rządzie Donalda Tuska od stycznia do września 2014 r. Skończyła socjologię, a z zawodu jest producentką filmową. Przez ponad 20 lat była wiceprezeską firmy Gambit Production .W latach 2002–2005 pełniła mandat radnej Warszawy. W 2005 r. po raz pierwszy została wybrana do Sejmu. Na MamPrawoWiedziec.pl można przeczytać wypełniony przez nią przed wyborami w 2011 r. kwestionariusz poglądów, jej biografię z karierą zawodową, rejestr głosowań oraz oświadczenia majątkowe.
 
Jan Vincent-Rostowski (ur. 1951) również jest posłem PO. Zanim do niej wstąpił, należał do brytyjskiej Partii Konserwatywnej. W latach 1989–91 był doradcą ekonomicznym wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. Ministrem finansów został w pierwszym rządzie Donalda Tuska (listopad 2007–listopad 2011), potem w drugim (listopad 2011 – listopad 2013), w tym od lutego 2013 r. był wicepremierem. W latach 2009 i 2012 serwis „Emerging Markets” nagradzał go tytułem „Ministra Finansów Roku Europejskich Rynków Wschodzących”. Mimo to w maju ubiegłego roku Rostowski bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. Były wicepremier nie wypełnił kwestionariusza MamPrawoWiedziec.pl. Dostępne są natomiast jego biografiai kariera zawodowa, rejestr głosowań, oświadczenia majątkowe.
 
Marcin Kierwiński (ur. 1976), poseł PO z zawodu jest inżynierem elektronikiem. Karierę zaczynał w Optimusie, przez kilka lat pracował w EADS PZL „Warszawa – Okęcie” S.A., u najstarszego polskiego producenta lotniczego. Potem był m.in. wiceprezesem Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. W Platformie od 2001 r. Był wiceprzewodniczącym warszawskich struktur partii, radnym Warszawy (2006–2010), radnym i wicemarszałkiem sejmiku województwa mazowieckiego (2010–2011). W 2007 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu. Dostał się do niego cztery lata później. Poglądy Kierwińskiego można poznać w kwestionariuszu MamPrawoWiedziec.pl. Oprócz tego: biografiai kariera zawodowa, rejestr głosowań, oświadczenia majątkowe.
 
Michał Kamiński (ur. 1972), znany dziś jako autor kampanii politycznych, był działaczem konserwatywnym związanym z różnymi organizacjami. Na początku transformacji współzakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. W 1995 r. był rzecznikiem prasowym komitetu wyborczego kandydującej na prezydenta Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do Sejmu dostał się z list Akcji Wyborczej Solidarność (1997–2001). W latach 2002–2010 był członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadał w Parlamencie Europejskim (2004–2007), po czym został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i odpowiadał za jego politykę medialną. W 2009 r. znów dostał się do PE, potem związał z inicjatywą Polska Jest Najważniejsza, by w końcu odejść do PR-u – został partnerem amerykańsko-izraelskiej agencji public relations Prism Group, która pracowała m.in. przy senackich kampaniach wyborczych w Stanach Zjednoczonych oraz parlamentarnych i prezydenckich w Azji i Europie. W 2014 r. kandydował do PE z list Platformy. Mimo pierwszego miejsca na liście w okręgu lubelskim nie udało mu się zdobyć mandatu.
 
Krytycy do dziś wypominają mu, że w 1999 r. wraz z Markiem Jurkiem i Tomaszem Wołkiem odwiedził w Wielkiej Brytanii osadzonego w areszcie domowym generała Augusto Pinocheta, byłego chilijskiego dyktatora (kilka lat później Kamiński przyznał się do błędu). Obecnie nie pełni funkcji publicznej zdobytej w wyborach, dlatego nie ma go w bazie MamPrawoWiedziec.pl.
 

Zobacz najnowsze