Data wyborów samorządowych

Kadencja wybranych cztery lata temu samorządowców zakończy się 12 listopada. Ustawowy zapis zakładał, że nowe wybory muszą się odbyć między 14 listopada a 9 stycznia. Zgodnie z ordynacją wyborczą Premier miał czas do 13 października , by ogłosić ich termin. Już wiemy – pierwsza tura odbędzie się 21 listopada, a druga tura - 5 grudnia

Z wielką satysfakcją przyjąłem opinię Państwowej Komisji Wyborczej, że jest to termin optymalny z punktu widzenia możliwości organizacyjnych – powiedział Premier. Dodał także, że ma nadzieję, iż frekwencja nie będzie niższa niż w poprzednich wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Z punktu widzenia nas – mieszkańców poszczególnych miejscowości to najciekawsze wybory – w głosowaniu wybrane zostaną osoby decydujące o budżecie gminy/miasta, o tym, czy zostanie zbudowany nowy ośrodek zdrowia, naprawiona droga, wyremontowana szkoła, czy powstanie przedszkole oraz planujące sposób radzenia sobie z corocznym problemem zalewania domostw przez lokalną rzekę, rozwiązania związane z przeciwdziałaniem bezrobociu czy promocję miejscowości jako turystycznej perełki.

Czeka nas więc nie tylko gorący wieczór 21 listopada, ale także 67 ekscytujących dni rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej. Znamy już niektóre kandydatury. Wkrótce poznamy kolejne. Przez najbliższych kilka tygodni będziemy mieć okazję by poznawać kandydatów i kandydatki, i wybrać tych/te, których wizja rozwoju miasta/gminy/powiatu/województwa jest najbliższa naszej. Widząc zaangażowanie różnych organizacji pozarządowych w działania przedwyborcze, wiemy, że jako trzeci sektor zrobimy wszystko, by świadomie wybrać tych najlepszych/ te najlepsze.

Jeśli więc wiecie już, kto będzie kandydował w waszym mieście/powiecie/województwie/ waszej gminie, zachęćcie go/ją do wzięcia udziału w projekcie samorządowym serwisu MAM PRAWO WIEDZIEĆ. Powstaje tam miejsce gdzie, każdy kandydat/każda kandydatka, niezależnie od swojej pozycji na liście wyborczej, może na równych zasadach zaprezentować siebie i swój program. Jasne, konkretne pytania, skupione wokół najważniejszych problemów społeczności lokalnych oraz otwarta część „Obiecuję!”, to dla nas -wyborców, niezastąpione źródło informacji.

By dowiedzieć się jakie zmiany zaszły w waszej gminie/powiecie/województwie od ostatnich wyborów, wejdźcie na strony serwisu MOJA POLIS. Porównujcie, analizujcie, wyciągajcie wnioski. A następnie pytajcie kandydatów i kandydatki, co zamierzają zrobić, by poprawić standard życia w waszej gminie/ waszym mieście.