Dylematy głosujących

Co mają zrobić, ci, którzy dopisali się do spisu wyborców w nowym miejscami, ale podczas drugiej tury będą przebywać jeszcze gdzieś indziej?

O tym, jak głosować poza miejscem zamieszkania, pisałyśmy już w poprzednim tygodniu.

Tutaj można dowiedzieć się, jak głosować za granicą.

A tutaj, jak wziąć zaświadczenie do głosowania.

Pojawiła się jednak wątpliwość, co mają zrobić, ci, którzy dopisali się do spisu wyborców w nowym miejscami, ale podczas drugiej tury będą przebywać jeszcze gdzieś indziej? Tu pojawia się słynny już przykład głosowania podczas festiwalu Open'er.

Jeśli dopisaliście się do spisu wyborców w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania (czy będzie to Londyn, Paryż czy Włocławek), po pierwszej turze wyborów udajcie się do urzędu gminy, w której zostaliście dopisani, i poproście o wystawienie zaświadczenia o możliwości głosowania w innym miejscu. Z tym dokumentem będziecie mogli oddać głos w dowolnej komisji wyborczej.

Jeśli dopisaliście się do spisu wyborców w placówce zagranicznej, skontaktujcie się z konsulatem. Wykaz teleadresowy placówek organizujących za granicą Wybory Prezydenta RP i kontakty do osób, którzy są odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów znajduje się TUTAJ. Piszcie, dzwońcie, odwiedzajcie i pobierajcie zaświadczenia.

To samo zróbcie, jeśli dopiszecie się do nowego spisu wyborców przed pierwszą turą, ale okaże się, że jakiś powodów musicie wyjechać. Pamiętajcie, termin pobierania zaświadczeń do głosowania w innym miejscu upływa odpowiednio 18 czerwca i 2 lipca.