Jak zagłosować za granicą?

W wyborach prezydenckich możesz swobodnie głosować za granicą, niezależnie od tego, czy na stałe mieszkasz poza Polską, czy będziesz przebywał za granicą w dniu wyborów. Jak to zrobić?

ilustr.: Aleksandra Makuch

Dopisanie się do spisu wyborców za granicą

Aby zagłosować za granicą, złóż wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w komisji, w której planujesz oddać głos.

Wniosek możesz złożyć:

  • online przez stronę ewybory.msz.gov.pl;

  • mailem, wysyłając skan podpisanego wniosku na adres konsulatu;

  • pocztą, wysyłając oryginał wniosku;

  • lub osobiście, przychodząc z wnioskiem do konsulatu.

We wniosku podaj:

  • imię i nazwisko

  • numer PESEL

  • adres pobytu za granicą/adres zamieszkania w Polsce (jeżeli za granicą przebywasz tymczasowo)

  • oraz numer paszportu (lub dowodu osobistego w przypadku głosowania w krajach UE)

  • dane kontaktowe (mail, telefon)

Listę komisji utworzonych za granicą i wzór wniosku znajdziesz na stronie: Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą. Wniosek możesz złożyć do 13 maja.

Jeśli zapiszesz się do głosowania za granicą na pierwszą turę wyborów, będziesz ujęty w spisie wyborców w tej komisji również na drugą turę wyborów. Aby w drugiej turze wyborów zagłosować w innej komisji, możesz: 

– wyrobić sobie zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Zaświadczenie uzyskasz w dowolnie wybranym urzędzie gminy lub konsulacie. Wniosek o wydanie zaświadczenia możesz złożyć po pierwszej turze wyborów do 29 maja 2025 r. 

– złożyć wniosek do konsula o ujęcie w spisie wyborców za granicą w komisji, w której zamierzasz zagłosować. Wniosek składasz tak samo, jak przed pierwszą turą, najpóźniej 27 maja

– złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców we właściwej komisji wyborczej w kraju. Wniosek możesz złożyć w urzędzie gminy, w której zamierzasz głosować, lub na portalu gov.pl najpóźniej 29 maja.

Jeśli zamierzasz zagłosować za granicą tylko w drugiej turze, złóż wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w komisji, w której planujesz oddać głos. Procedura wygląda tak samo, jak składanie wniosku przed pierwszą turą wyborów. Wniosek możesz złożyć po pierwszej turze, najpóźniej 27 maja.

Zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu

Możesz też wyrobić sobie zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, które pozwoli ci zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą. 

Wniosku o to zaświadczenie nie złożysz przez Internet, ale możesz to zrobić w dowolnym urzędzie gminy. Jeśli przebywasz poza Polską, to zaświadczenie wyda ci konsul. Termin na złożenie wniosku upływa 15 maja. 

Aby zagłosować, wystarczy mieć przy sobie to zaświadczenie i dokument potwierdzający tożsamość. Nie możesz zgubić zaświadczenia, bez niego nie oddasz głosu.

W przypadku głosowania za granicą dokumentem potwierdzającym tożsamość musi być paszport – wyjątkiem są te państwa, do których możesz wjechać na podstawie samego dowodu osobistego (wtedy dowód osobisty też będzie uznawany).

Zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów uzyskasz na obie tury wyborów (jeśli pierwsza tura nie będzie rozstrzygająca). Możesz też uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania wyłącznie na drugą turę. Wniosek o wydanie zaświadczenia możesz złożyć po pierwszej turze wyborów do 29 maja 2025 r.