"Kampania prezydencka nas pochłania"

Jaki jest stan przygotowań lokalnych struktur partyjnych do jesiennych wyborów samorządowych?

W ramach projektu „Kandydaci 2010”  na jesienne wybory samorządowe przygotowujemy serwis dla wszystkich kandydatów i wyborców. Już teraz zaczęliśmy przygotowania i zbieramy kontakty do kandydatów. Osoby, które zdeklarują chęć kandydowania otrzymają na jesieni specjalny kwestionariusz doświadczenia i poglądów, dostosowany do funkcji, o którą się ubiegają. Od miesiąca sprawdzamy, czy partie polityczne w Warszawie wiedzą już, kogo wystawią w wyborach. W tym celu kontaktujemy się ze strukturami warszawskimi i dzielnicowymi wszystkich partii politycznych.

Partia Demokratyczna, a ściślej jej Region Mazowiecki, stwierdził że o listach zacznie myśleć dopiero jesienią. Na szczęście, PD posiada struktury w kilku dzielnicach Warszawy. Ich szefowie dość entuzjastycznie odnieśli się do naszych propozycji. Zarówno Platforma Obywatelska jak i Prawo i Sprawiedliwość są głęboko pogrążone w organizowaniu kampanii wyborczych swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. Praca ta na całego obciążyła struktury PiS w dzielnicach, ale mimo wszystko ich szefowie zainteresowali się naszym projektem. Na razie znają wstępne deklaracje, i nie można mówić o kandydatach, którzy są pewni tego że będą startowali. Wyborami prezydenckimi jest zajęta również stołeczna Platforma, a przynajmniej jej warszawski region. Co do struktur dzielnicowych – to wielka zagadka. Odnośniki do dzielnicowych kół na stronie Platformy po prostu nie działają. 

Zobacz najnowsze

Platforma obiecała to naprawić. Unia Pracy, po swoim kongresie, ma już pewne konkrety.

Podsumowując, na razie potencjalni kandydaci zastanawiają się czy wystartować. Choć już trochę wiemy, wiarygodność tych informacji podważył przewodniczący Polskiej Partii Narodowej Leszek Bubel. Jak stwierdził, wszystkie informacje na temat kandydatów, które dostaliśmy w partiach, służą jedynie zmyleniu przeciwnika. „Żadna poważna partia polityczna nie ujawnia tak strategicznych informacji” - i to tyle co wiemy o kandydatach PPN.