Oświadczenie zarządu Stowarzyszenia 61 po publikacji w "Gazecie Polskiej"

W materiale „Gazety Polskiej” z 31 sierpnia 2016 r. redakcja zamieściła nieścisłe informacje.

1. „Do stowarzyszenia Róży Rzeplińskiej, córki prezesa Trybunału Konstytucyjnego, od lat płyną pieniądze George’a Sorosa” – informuje czasopismo. W rzeczywistości Stowarzyszenie 61, które prowadzi serwis MamPrawoWiedziec.pl, bierze udział w restrykcyjnych konkursach grantowych.

2. W 2016 r. środki dla Stowarzyszenia 61 przyznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (konkurs Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) kierowane przez minister rządu Prawa i Sprawiedliwości, a nie, jak pisze „Gazeta Polska”, „za rządów PO”.

3. „Środki te zasilają konto zarówno organizacji, jak i samej Rzeplińskiej. Tylko w 2014 r. zarobiła ona na pracy w swoim stowarzyszeniu niemal 50 tys. zł” – podaje „Gazeta Polska”. Prezeska Stowarzyszenia pobiera wynagrodzenie w wysokości typowej dla pracowników warszawskich organizacji pozarządowych. Wynagrodzenie to wynosi miesięcznie ok. 4 tys. zł – to mniej niż średnia pensja stołecznego dziennikarza.

4. „Stowarzyszenie 61 większość pieniędzy wydaje na wynagrodzenia”. Wynagrodzenia w Stowarzyszeniu 61 otrzymują pracownicy, którzy tworzą największą i najbardziej rzetelną bazę danych o polskich politykach, m.in. przepisują oświadczenia majątkowe posłów, senatorów, europosłów, prezydentów miast, aby każdy miał do nich łatwy dostęp.

5. Maja Rzeplińska pracowała w Stowarzyszeniu 61 do 2015 r., Zofia Komorowska – nigdy. Zofia Komorowska nie była w zarządzie Stowarzyszenia 61, była natomiast członkinią Komisji Rewizyjnej organizacji. Stowarzyszenie 61 powstało 11 lat temu, zanim Bronisław Komorowski został prezydentem, a Andrzej Rzepliński sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Dorośli ludzie nie odpowiadają za decyzje zawodowe swoich rodziców, tylko za własne.

Zespół MamPrawoWiedziec.pl od 11 lat mozolnie publikuje informacja na temat tego, kim są politycy i w jaki sposób realizują swój mandat. Nasza działalność przyczynia się tylko i wyłącznie do podnoszenia jakości życia publicznego w Polsce.

Zarząd Stowarzyszenia 61
Róża Rzeplińska
Jan Bazyl
Tomasz Kapliński

Zobacz najnowsze