Parlamentarzyści i samorządowcy. Sprawdź, kto kandyduje do PE

Do 31 marca na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego zgromadziliśmy 720 nazwisk osób reprezentujących 14 komitetów wyborczych. 598 (83 proc.) z nich ma już opracowaną przez nas wstępną biografię.

Na liście znajduje się 124 obecnych parlamentarzystów: 116 posłów i 8 senatorów. Największa liczba obecnych posłów startuje z list PiS-u (44) i PO (27). Czterdziestu jeden obecnych europosłów ubiega się o reelekcję. Sześćdziesięciu czterech pretendentów do PE ma doświadczenie w parlamencie bądź europarlamencie, w czym z list SLD – 24 i PO – 15, co stawia ich w czołówce komitetów pod tym względem.

Różne zadania w samorządach sprawowało łącznie 143 osoby. Największa liczba z nich jest na listach PO i SLD (łącznie 107). Obecnie wybieralną funkcję w samorządzie sprawuje 95 sprawdzonych przez nas pretendentów. Najliczniejszą grupę stanowią radni – łącznie 88, z czego największą reprezentację ma SLD (39). W wyborach startuje dwóch burmistrzów, obaj z list PSL, 3 marszałków, dwóch z list PSL i jeden z PO oraz dwóch wójtów, z PiS-u i SLD. Czterdzieści osiem osób aspirujących stanowisko eurodeputowanego obecnie pracuje na różnych szczeblach administracji samorządowej. Kandyduje także trzech obecnych marszałków województwa: Marek Woźniak (PO), Krzysztof Hetman (PSL) i Adam Struzik (PSL).

Czterdziestu sześciu kandydatów ma doświadczenie w pracy w administracji centralnej. Wśród nich mamy 2 obecnych ministrów : Bogdana Zdrojewskiego (PO) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) oraz 15, którzy dawniej pełnili tą funkcję m.in. Barbara Kudrycka (PO), Anna Fotyga (PiS), Jacek Rostowski (PO).

W powyższych analizach trzeba wziąć pod uwagę to, że zebraliśmy pełne listy PO, SLD i Europy Plus Twój Ruch (powyżej 120 osób). Listy PiS-u, Polski Razem, Zielonych oraz komitetów grup wyborców są niekompletne.

Na rejestrację list komitety mają czas do 7 kwietnia. Będziemy na bieżąco aktualizować informacje o nowych kandydatach. Chcesz wiedzieć więcej i poznać kandydatów ze swojego okręgu? Wejdź na MamPrawoWiedzieć.pl i śledź naszą listę.

Współpraca: Barbara Góraj

Zobacz najnowsze