PE: Czy Turcja nie będzie już kandydatem na członka UE?

Posłowie zagłosują nad rezolucją potępiającą referendum konstytucyjne w Turcji. Poza tym: lepszy dostęp do książek dla niewidomych i dyskusja nad jakością produktów w UE (sesja 3-6 lipca)

Turcja nie będzie już kandydatem na członka wspólnoty?

W czwartek Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją, w której potępia okoliczności przeprowadzenia kwietniowego referendum konstytucyjnego oraz plany przywrócenia kary śmierci. W środę projekt rezolucji przedstawi Kati Piri (S&D, Holandia) z komisji spraw zagranicznych, europosłanka specjalizująca w relacjach UE i Turcji.

Zdaniem sprawozdawczyni referendum, przeprowadzone w okresie stanu wyjątkowego, nie było poprzedzone uczciwą kampanią, w której opozycja miałyby równy ze stroną rządową dostęp do środków komunikacji.

Jest to kolejna krytyka reform i decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ze strony Parlamentu. W listopadzie 2016 r. posłowie przyjęli rezolucję, potępiającą represje, jakie miały miejsce po nieudanym zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 r. Posłowie przypomnieli, że ewentualna decyzja Turcji o przywróceniu kary śmierci będzie równoznaczna z zawieszeniem kandydatury tego kraju na członka UE. Rezolucja miała ogromne poparcie posłów: przeciwko zagłosowało tylko 36 europosłów, w tym żaden Polak.

Decyzję Erdogana krytykują także Rada Europy i Komisja Europejska. Ta pierwsza rozpoczęła już monitoring stanu demokracji w Turcji.

Więcej książek dla osób niewidomych

Unia Europejska pracuje nad warunkami ratyfikacji Traktatu z Marrakeszu, którego celem jest ułatwienie sprzedaży i rozpowszechniania książek w formacie dostępnym dla osób niewidomych i niedowidzących.

W Unii Europejskiej tylko 5 proc. książek jest wydawana z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Na świecie jest to zaledwie 1 proc. Po ratyfikowaniu traktatu przez Unię Europejską na terenie UE będzie można kopiować i rozpowszechniać utwory wydane w alfabecie Braille’a lub w formie audiobooka bez opłat z tytułu praw autorskich.

Traktat został podpisany 28 czerwca 2013 r. Jego treść zaakceptowało 129 krajów, również Polska. Aby traktat obowiązywał poszczególne kraje muszą go najpierw ratyfikować. W przypadku UE traktat może być ratyfikowany w drodze dyrektywy unijnej, a nie osobno przez wszystkie państwa członkowskie.

Sprawozdanie dotyczące dyrektywy przygotował Max Andersson (Zieloni, Szwecja). Po głosowaniu nad sprawozdaniem i poprawkami w PE, Rada UE zagłosuje nad dyrektywą ratyfikującą traktat. Jak poinformowało nas biuro Anderssona, traktat powinien zostać ratyfikowany jesienią. Następnie państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na dostosowanie przepisów krajowych do nowego prawa. Oznacza to, że rynek książek odczuje pierwsze zmiany pod koniec 2018 r.

Dłuższe życie produktów

Francuz Pascal Durand (Zieloni, Francja) przedstawi swoje autorskie sprawozdanie, dotyczące zwiększania trwałości produkowanych rzeczy. Poseł postuluje, żeby Unia Europejska wspierała rozwiązania, dzięki którym konsumenci będą rzadziej wymieniać uszkodzone produkty, zwłaszcza sprzęt elektroniczny.

Z badań Eurobarometru wynika, że 77 proc. konsumentów chętniej odda produkt do naprawy niż wymieni go na nowy. Jednak liczba zakładów serwisujących i naprawczych stopniowo maleje. W Niemczech w ciągu roku zamknięto 13 proc. punktów napraw odbiorników radiowych i telewizyjnych, a w Polsce w ciągu dwóch lat liczba serwisantów spadła o 16 proc.

Zdaniem sprawozdawcy UE powinna chronić konsumentów przed produktami złej jakości, a  także wspierać zakłady zajmujące się serwisowaniem i naprawą. Durand sugeruje zobowiązanie producentów do zamieszczania informacji o cyklu życia produktów i możliwości ich naprawy, a także wprowadzenie ulg podatkowych dla firm świadczących usługi naprawcze. Takie rozwiązania prawne obowiązują już w niektórych krajach członkowskich, np. w Belgiii czy Szwecji.

Prezydencja Estonii w UE

Po ustępującej Malcie przewodnictwo w UE na kolejne pół roku obejmuje Estonia. Swoje cele przedstawiła pod hasłem “Jedność w równowadze”. Rząd estoński chce wspierać swobodny przepływ kapitału i ludzi w UE. W swoim programie kładzie także nacisk na bezpieczeństwo w Europie, w szczególności zapobieganie aktom terrorystycznym i wzmocnienie granic zewnętrznych UE.

Premier Estonii, Jüri Ratas, przedstawi plany na prezydencję w środę 5 lipca.

Więcej pieniędzy na rzecz uchodźców i zapobieganie migracjom

Komisja Europejska chce przeznaczyć dodatkowe 44 miliardy euro na inwestycje w Afryce w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju do końca 2020 r. Program będzie skierowany do prywatnych inwestorów. Posłowie będą głosować nad projektem w czwartek.

We wtorek posłowie zagłosują za przeznaczeniem 6,4 mld rezerwy budżetowej na zwalczanie skutków kryzysu migracyjnego na terenie UE.

Posłowie będą też dyskutować nad programem prac Komisji Europejskiej w 2018 r. oraz przyszłością finansów UE.

Zobacz najnowsze