PE: Przesunięcia w budżecie na lata 2014-2020

Rocznice ludobójstwa Ormian i katastrofy budowlanej w Bangladeszu, przesunięcie środków w budżecie i wsparcie dla zwolnionych z MoryGlobal to główne tematy jednodniowej (15 kwietnia) sesji plenarnej w Brukseli.

Europosłowie będą debatować o bezpieczeństwie pracy. Zagłosują w sprawie przyjęcia rezolucji w rocznicę pożaru w zakładach włókienniczych w Bangladeszu i postępów w zakresie porozumienia dotyczącego przemysłu konfekcyjno-dziewiarskiego. Przypomnijmy – dwa lata temu zawalił się ośmiopiętrowy budynek, w którym znajdowało się kilka fabryk odzieży, banków i sklepów. Szacuje się, że w katastrofie zginęło 1127 osób (w tym pracujące w fabrykach dzieci), a blisko 2,5 tys. osób zostało rannych.

Parlament Europejski zagłosuje także nad rezolucją z okazji setnej rocznicy ludobójstwa w Armenii. 24 kwietnia 1915 r. rząd turecki wydał rozkaz aresztowania ormiańskiej inteligencji. W jego wyniku śmierć poniosło setki tysięcy Ormian, którzy zmarli z głodu lub zostali brutalnie zamordowani przez Turków i Kurdów. Rząd Turcji oficjalnie nie przyznaje się do tej zbrodni. Polska uznała oficjalnie ludobójstwo Ormian w 2005 r.

Zmiany w budżecie na lata 2014–2020

Posłowie zdecydują, czy przyjąć zgłoszone zmiany w wieloletnim budżecie Unii na lata 2014–2020. Chodzi o przesunięcie niewykorzystanych środków finansowych kilku zaplanowanych programów z 2014 r. na kolejne lata. Problem wynika z późnego zatwierdzenia przez europarlament środków na konkretne fundusze.

Zmiany mają objąć m.in. Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich czy Funduszu Azylu. Jednym ze sprawozdawców jest Jan Olbracht.

Wsparcie dla zwolnionych z MoryGlobal

Komisja Europejska zaproponowała przyznanie francuskiej firmie transportowej MoryGlobal 6 mln. euro pomocy w ramach Europejskiego Funduszu ds. Globalizacji. Pomoc ma objąć 2513 zwolnionych pracowników.

Posłowie będą także debatować o wprowadzeniu parytetów przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w instytucjach unijnych.

Początek transmisji o 15.

Zobacz najnowsze