Przed drugą tura w Słupsku: Biedroń czy Konwiński?

Zbigniew Konwiński z PO i Robert Biedroń z Twojego Ruchu (startuje z KWW Roberta Biedronia "Nareszcie zmiana") powalczą o fotel prezydenta Słupska w drugiej turze.

Pierwszy to rodowity słupszczanin, drugi pochodzi z położonego na drugim końcu polski Rymanowa. Obaj zostali wybrani na posłów na pomorzu: Biedroń z Gdyni, a Konwiński dwukrotnie w okręgu gdyńsko-słupskim. W tegorocznych wyborach to Konwiński był zwycięzcą - otrzymał 29,08 proc. głosów, a Biedroń 20,33 proc.

 

Biedroń jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i doktorantem Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Związany z organizacjami ochrony praw człowieka i LGBT. Był współtwórca (w 2001) Kampanii Przeciw Homofobii, przez pewnien czas sprawował funkcję jej prezesa. Dawniej związany z SLD, ale w 2011 r. zrezygnował z członkowstwa i wystartowal z listy Twojego Ruchu.

 

Konwiński skończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku. Jest historykiem. Potem skończył jeszcze podyplomowo zarządzanie. Przez 3 lata (od 1999 r.) był dyrektorem słupskiego oddziału Ruch SA, następnie w l. 2002-2005 pracował w “Dzienniku Bałtyckim” jako zastępca dyrektora regionalnego oraz szefa słupskiego oddziału gazety. W wieku 24 lat (w 1998 r.) został radnym Słupska i pełnił tę funkcję przez dwanaście lat (przez ostatnie cztery był przewodniczącym rady).

 

Pomysły na oświatę. Obaj kandydaci chcą zmniejszenia liczby uczniów w klasach (Biedroń podaje liczbę 20- 25 osób). Konwiński zapowiada utworzenie wyższej szkoły zawodowej z kierunkami technicznymi. Chce to połączyć z dostosowaniem kierunków do potrzeb miasta, co ma zapobiec odpływowi specjalistów. Biedroń chce przywrócić profilaktykę zdrowotną w szkołach. W związku z tym utworzy miejski Dentobus, który pozwoli lepiej dbać o zdrowie dzieci i młodzieży.

 

Obaj kandydaci są zgodni co do współpracy partnerskiej z Ustką. Biedroń chce wraz z nią zbudować elektrownię wiatrową. Obiecuje, że do 2025 r. mieszkańcy będą płacili o połowę mniejsze rachunki za energię. Konwiński zapowiada wspieranie Ustki w rozwoju funkcji portowych, rybołówstwa i żeglarstwa. Morze - tak jak kiedyś - powinno bogacić również Słupsk. Chciałby w przyszłości powstania Dwumiasta.

 

Poparcie. Ustępujący prezydent Maciej Kobyliński ocenia, że obaj kandydaci "niespecjalnie się znają na tej robocie", ale wybrałby Konwińskiego. Kandydat PiS Robert Kujawski, który otrzymał 19 proc. głosów, zapowiedział, że nie poprze żadnego uczestników drugiej tury. Według sondażu IBRIS II turę wygra Kandydat PO, uzyskując 48 proc. głosów, a Biedroń 36 proc. 16 proc. wyborców nadal nie wie, kogo wybierze.

Zobacz najnowsze