Smog. Sprawa mieszkańców czy samorządu?

Wpływ na jakość powietrza mają wszyscy palący w piecach mieszkańcy. Samorząd może jednak pomóc im walczyć ze smogiem.

Zapach dymu, ciężka mgła, alarmowy stan powietrza

Smog to utrzymująca się w powietrzu mieszanina różnego rodzaju cząstek – pyłów, rakotwórczego benzo(a)pirenu, tlenków azotu i siarki, metali ciężkich i innych toksycznych substancji.

W dni, kiedy stężenie pyłów przekracza i tak bardzo wysokie polskie normy, wychodząc z domu, narażamy swoje zdrowie. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, z problemami zdrowotnymi i dzieci. Oddychanie smogiem porównywalne jest z wypaleniem kilku, a nawet kilkunastu papierosów dziennie. Komisja Europejska szacuje, że rocznie smog w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci nawet 46 tys. osób!

Jedną z głównych przyczyn smogu są domowe piece i kotły, w których pali się złej jakości węglem, miałem i mułami, a nawet śmieciami. Smog nie jest problemem tylko wielkich miast. Groźba smogu pojawia się we wszystkich miejscowościach, których położenie i zabudowa utrudniają wymianę powietrza np. te leżące w dolinach.

Co może robić gmina?

 • modernizować i ocieplać budynki, by zatrzymywały więcej ciepła,
 • dotować wymianę starych, nieefektywnych pieców,
 • rozbudowywać sieć ciepłowniczą,
 • rozwijać ekologiczny transport np. autobusy elektryczne i nowe linie tramwajowe;
 • zakazać wjazdu niektórych samochodów do centrów miast – tworzyć tzw. strefy czystego transportu,
 • montować czujniki jakości powietrza, a aktualne pomiary udostępniać na bieżąco w internecie,
 • kontrolować, co jest spalane w domowych piecach mieszkańców i w siedzibach firm – kontroli mogą dokonywać strażnicy miejscy, którzy wystawiają mandaty, lub wyznaczeni urzędnicy miejscy, którzy mogą wnioskować do sądu o ukaranie truciciela.

Co może robić województwo?

Sejmik województwa może nakazać wymianę pieców, które emitują zbyt wiele szkodliwych substancji lub zakazać palenia np. mułem węglowym i węglem brunatnym. Taką decyzję radni sejmiku podejmują w drodze uchwały antysmogowej.

Samorząd może również edukować. Powinien informować mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń, o tym, jakie wynikają z tego zagrożenia, zachęcać do korzystania z publicznego transportu oraz tłumaczyć, jak samemu dbać o czyste powietrze.  

W mojej gminie powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone. Co wtedy?

Jeśli w Twojej miejscowości zawartość pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalne normy, gmina musi wprowadzić program ochrony powietrza. Opracowuje go sejmik województwa i przyjmuje w drodze uchwały. Jeśli gmina nie realizuje przyjętego programu, może otrzymać karę finansową.

Zapytaj kandydatów i kandydatki:

 • Czy zapoznali się z wojewódzkim programem ochrony powietrza? Jak oceniają zawarte w nim rozwiązania?
 • Jakie metody ograniczania smogu najlepiej sprawdzą się w naszej gminie?
 • Czy należy częściej monitorować, czym pali się w domach i firmach na terenie gminy?

Zanim zdecydujesz, na kogo zagłosujesz:

 1. Przygotuj pytanie/pytania, które chcesz zadać kandydatom – pogadaj ze znajomymi, na pewno znajdziesz co najmniej trzy osoby, które mają to samo pytanie, co Ty!
 2. Znajdź kandydatów i napisz do nich na Facebooku lub wyślij maila.
 3. Zadaj pytanie podczas wiecu lub spotkania wyborczego.
 4. Zorganizuj sąsiedzkie spotkanie z kandydatami – przygotujcie zestaw 5 pytań o najważniejsze sprawy w Waszej miejscowości.
 5. Przepytaj kandydatów w swoim mieście – wyślij pytania do kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl (www.MamPrawoWiedziec.pl/kwestionariusz2018).
 6. Podziel się tą informacją z innymi mieszkańcami!

Więcej o tym jak przepytać kandydatów na stronie www.obywatelewwyborach.pl

Wybory samorządowe

21 października 2018 r. odbędą się wybory samorządowe, 4 listopada zagłosujemy w II turze.

Na pięcioletnią kadencję wybierzemy wójtów/burmistrzów/prezydentów, radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a w Warszawie również radnych dzielnic.

Głosować będziemy w godz. 7-21 w obwodowych komisjach wyborczych w naszych miejscowościach.

Zobacz najnowsze