Porównaj się z kandydatami

Wybierz okręg:

Okręg:

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.

Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?

Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.

W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.

Trwa dyskusja na temat kierunków rozwoju gospodarki Unii Europejskiej – jej potencjału i ograniczeń. W kontekście zielonej transformacji Unia musi zdecydować, czy będzie korzystać z technologii i produktów (np. auta elektryczne, panele fotowoltaiczne) wytwarzanych przez państwa trzecie, m.in. Chiny, czy skupi się na rozwoju własnej bazy przemysłowej i technologicznej. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Unia Europejska powinna otworzyć się na technologie i produkty z państw trzecich, m.in. z Chin, aby ograniczyć koszty i jak najszybciej przeprowadzić transformację energetyczną.
B. Należy wspierać produkcję „zielonych” towarów i technologii na terenie Unii Europejskiej oraz wprowadzić wysokie cła na produkty z państw trzecich, m.in. z Chin, aby wzmocnić europejską bazę przemysłową i zwiększyć jej konkurencyjność w trakcie transformacji energetycznej.

Sztuczna inteligencja jest uważana za technologię rewolucyjną – może znacząco poprawić jakość usług publicznych, zwiększyć wydajność produkcji czy pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa. Może też jednak nieść za sobą zagrożenia dla państw, demokracji i praw człowieka. Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe Pani/Pana poglądom?

Unia Europejska nie jest obecnie sojuszem obronnym. System bezpieczeństwa w Europie oparty jest o polityki obronne prowadzone przez poszczególne państwa członkowskie i sojusze militarne, w tym przede wszystkim NATO. Tymczasem w UE trwa dyskusja nad budową europejskiego systemu obrony i bezpieczeństwa. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Nie należy zwiększać funkcji obronnych Unii Europejskiej, bo wspólnota wchodziłaby w ten sposób w kompetencje NATO.
B. W kwestii bezpieczeństwa kraje Unii Europejskiej nie mogą polegać tylko na NATO. UE powinna, nawet kosztem napięcia w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, budować własny system bezpieczeństwa.

Na początku 2024 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała pierwszą w historii Europejską Strategię Przemysłu Obronnego. Zakłada ona, że w 2030 r. 50 proc. zakupów broni w UE powinno pochodzić z europejskich fabryk zbrojeniowych. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Gwarancją bezpieczeństwa Unii Europejskiej jest szybkie uzbrojenie armii państw członkowskich. W związku z tym państwa członkowskie UE powinny kupować broń od państw trzecich, np. Korei Południowej czy Stanów Zjednoczonych, które są w stanie dostarczyć ją szybciej niż europejski przemysł zbrojeniowy.
B. Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny ograniczyć import broni i postawić na wspólny europejski przemysł zbrojeniowy, aby zwiększać własny potencjał militarny.

Służby graniczne państw członkowskich w celu uniemożliwienia przedostania się migrantów na teren Unii Europejskiej stosują przemoc oraz tzw. pushbacki (wywózki). Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?

A. Pushbacki oraz przemoc stosowana przez służby graniczne są konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa granic UE i powinny być zalegalizowane.
B. Pushbacki oraz przemoc nie powinny być stosowane przez służby graniczne, ponieważ są sprzeczne z prawem międzynarodowym i wartościami Unii Europejskiej.

Integracja państw członkowskich w ramach Unii Europejskiej już dawno wykroczyła poza ideę jednolitego rynku. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących dalszej współpracy w ramach wspólnoty jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dążyć do większej integracji i poszerzania kompetencji organów unijnych.
B. Unia Europejska powinna być związkiem państw o możliwie największym stopniu autonomii.

Obecnie dziewięć państw (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Turcja i Ukraina) ma status kandydata do Unii Europejskiej. Aby przystąpić do UE, kraje te muszą spełnić kryteria akcesyjne. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących przyjmowania nowych państw do UE jest najbliższe Pana/Pani poglądom?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapewnia jednolitą wykładnię prawa we wszystkich krajach Unii oraz stoi na straży jego przestrzegania przez kraje i instytucje UE. Czy Pani/Pana zdaniem orzeczenia krajowych sądów konstytucyjnych powinny stać wyżej w hierarchii od orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE?

Wieloletni budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wynosi 1,2 bln euro. Równolegle Unia przyjęła NextGenerationEU (800 mld euro), czyli pakiet środków przeznaczonych na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?

A. Unia Europejska powinna przede wszystkim inwestować w silne ośrodki przemysłowe i naukowe, by jak najskuteczniej wpływać na rozwój gospodarczy całej wspólnoty.
B. Unia Europejska powinna przede wszystkim inwestować w słabiej rozwinięte obszary, aby dążyć do wyrównywania różnic w poziomie życia między poszczególnymi regionami i państwami.

W ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 na rozwój transportu w UE przeznaczono 25,8 mld euro. Które środki transportu powinny być Pani/Pana zdaniem priorytetowo finansowane z tego budżetu?

Prosimy o wybranie co najwyżej 2 odpowiedzi.

Poniżej wymieniliśmy wybrane postulaty związane z regulacjami rynku pracy na poziomie Unii Europejskiej. Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?

W Unii Europejskiej powinny obowiązywać jednolite zasady wyliczania płacy minimalnej (np. określony procent średniego wynagrodzenia w danym kraju).
W związku z malejącą liczbą pracowników Unia Europejska powinna przyjmować więcej migrantów zarobkowych.
Darmowe staże i praktyki powinny być zakazane na terenie Unii Europejskiej.

Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?

Państwa członkowskie powinny obowiązkowo uwzględniać naukę o chrześcijańskich korzeniach Europy w programach szkolnych.
Małżeństwa jednopłciowe zawarte w jednym kraju Unii Europejskiej powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich.
Prawo unijne powinno gwarantować wszystkim mieszkankom UE dostęp do antykoncepcji awaryjnej i aborcji.

Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?

Państwa członkowskie powinny uzgodnić europejską listę leków refundowanych.
Unia Europejska powinna podnieść minimalny podatek na wyroby tytoniowe oraz inne produkty z nikotyną.
Obywatele Unii Europejskiej powinni mieć prawo do zakupu marihuany oraz uprawy konopi indyjskich na własny użytek.
Odpowiadasz tylko na część pytań. Wypełnij cały kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl.
Chcesz wiedzieć więcej o programach wyborczych? Zrób Latarnika wyborczego CEO..
Poprzednie
Następne