Sejm: PiS przeciw patologicznym odprawom

Drugie posiedzenie Sejmu planowane jest na 25 i 26 listopada. Posłowie mają pracować nad trzema ustawami, jedna z nich idzie przez Sejm ekspresowo.

Jak dowiedział się serwis 300Polityka.pl, w środę Prawo i Sprawiedliwość chce w kilka godzin uchwalić projekt ustawy wprowadzający nową, 65-proc. stawkę podatku od odpraw menedżerów spółek Skarbu Państwa, gdy przekraczają wartość trzymiesięcznego wynagrodzenia (projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Projekt ustawy

Taki sam podatek zapłacą byli członkowie zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa, jeśli okres, w którym otrzymują odszkodowania za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji, przekracza 12 miesięcy.

„Projekt ustawy zmierza do przeciwdziałania patologiom piszą w uzasadnieniu posłowie PiS. Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów”.

Posłowie działają ekspresowo

Projekt wpłynął do Sejmu 18 listopada. Następnego dnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu plenarnym, które odbędzie się właśnie w środę o 10. W południe projekt rozpatrzy sejmowa komisja finansów publicznych, a jej sprawozdania posłowie wysłuchają o 18:30. Godzinę później projekt ma zostać przyjęty w sejmowym głosowaniu. Senat ma przyjąć uchwaloną ustawę w czwartek. Dzięki temu będzie już tylko czekała na podpis prezydenta po jego powrocie z wizyty w Chinach.

Aby zmiany w prawie podatkowym mogły obowiązywać od początku przyszłego roku, ustawa musi być opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada.

Zdaniem autorów „projekt ustawy wywołuje pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu”. Nie napisali jednak, jakie to będą skutki i ile pieniędzy zasili kasę państwa.

Wśród posłów opozycyjnych klubów PO i Nowoczesnej można usłyszeć, że ustawa może być niezgodna z konstytucją, bo wyodrębnia tylko jedną grupę podatników. Dariusz Ćwiklak z działu biznesowego „Newsweeka” zauważył na Twitterze, że nie nie wiadomo, jak w PIT odróżnić pieniądze z odprawy od innych.

Więcej pieniędzy z PIT do samorządów

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem zmiany ustawy o dochodach samorządów. Wraca on na salę sejmową po 3 latach od 2012 r. do końca kadencji zimował w komisji.

Projekt ustawy

Projekt powstał z inicjatywy Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP. Zakłada, że gmina zwiększa udziały w PIT z 39,34 proc. do 48,78 proc., powiat z 10,25 proc. do 13,03 proc., a zaś województwo z 1,60 proc. do 2,03 proc. Oprócz tego projekt wprowadza nową, tzw. ekologiczną część subwencji ogólnej dla gmin, na których terenie znajdują się chronione prawnie miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych.

Ludowcy drugi raz to samo: emerytura po 40 latach pracy

Polskie Stronnictwo Ludowe chce uzależnienia momentu przejścia na emeryturę od stażu pracy. Zgodnie z ich projektem o emeryturę mogłyby się ubiegać osoby, które odprowadzały składki emerytalne przez 40 lat.

Ten sam projekt ludowcy złożyli w lipcu tego roku, jednak nie doczekał się rozpatrzenia w Sejmie VII kadencji. Zapowiedzieli go potem w programie wyborczym. Składamy ponownie ten sam projekt bez żadnych zmian, bo uważamy, że jest dobry i jest elementem sprawiedliwości społecznej tłumaczy rzecznik partii Jakub Stefaniuk na stronie PSL.

Projekt ustawy

Nowe projekty już w Sejmie

Oprócz tego do pierwszego czytania skierowane są inne projekty (nieuwzględnione w harmonogramie posiedzenia):

- poselski projekt zmiany ustawy Kodeks karny, który ma wydłużyć terminy przedawnienia karalności przestępstw;
- obywatelski projekt, który przyznaje funkcjonariuszom Służby Celnej emerytury na takich zasadach jak innym służbom mundurowym;
- obywatelski projekt, który nadaje Ślązakom status mniejszości etnicznej;
- obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt, który zaostrza przepisy dotyczące uboju zwierząt;
- obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków;
- obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Sprawdź projekty

2016 będzie rokiem Henryka Sienkiewicza. Jest już projekt uchwały: http://bit.ly/1PNFQ8i

Posted by MamPrawoWiedziec.pl on 24 listopada 2015

Zobacz najnowsze