14 dni poza trybem. Co w nie–kampanii robią zarejestrowani kandydaci na prezydenta?

Sprawdziliśmy, jak dziewięciu kandydatom na prezydenta zarejestrowanym w marcu przez PKW minęły dni między 11-24 maja 2020 r., czyli dwa tygodnie zawieszonej kampanii wyborczej.

10 maja wybory prezydenckie się nie odbyły, a nowa data wyborów nie jest znana. „Nowa” kampania rozpocznie się oficjalnie wtedy, kiedy datę wyborów prezydenckich ogłosi marszałek Sejmu Elżbieta Witek. To oznacza, że kandydaci nie mogą prowadzić agitacji wyborczej, bo nie mogą ani zbierać, ani wydawać kampanijnych pieniędzy, o czym tutaj

Sprawdziliśmy, jak dziewięciu kandydatom na prezydenta zarejestrowanym w marcu przez PKW minęły dni między 11-24 maja 2020 r., czyli dwa tygodnie zawieszonej kampanii wyborczej. Andrzej Duda i Szymon Hołownia odbyli liczne wizyty w terenie, Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz podróżowali nieco mniej. Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak i Paweł Tanajno kontestowali w swoich wypowiedziach i wystąpieniach sytuację polityczno – gospodarczą. Mirosław Piotrowski i Stanisław Żółtek kontaktowali się z wyborcami głównie przez internet. Rafał Trzaskowski nie jest zarejestrowany przez PKW jako kandydat i o nim w niniejszej analizie nie piszemy. 

Robert Biedroń restart kampanii wyborczej ogłosił 20 maja w Warszawie. Towarzyszyła mu nowa współszefowa sztabu, którą została, obok Tomasza Treli, posłanka Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Po publikacji filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” Biedroń zaangażował się w kampanię przeciw pedofilii w kościele. Zorganizował konferencję prasową pod Sekretariatem Episkopatu i poparł projekt powstania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia, złożony w Sejmie przez Lewicę. Wziął udział w proteście w obronie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wraz z posłami lewicy zaapelował do premiera o zniesienie zakazu zgromadzeń. Robert Biedroń odwiedził Śląsk, gdzie spotkał się z przedstawicielami górników, lokalnymi przedsiębiorcami, pracownikami DPS i wolontariuszami ze schroniska dla zwierząt oraz Łowicz, gdzie rozmawiał o suszy.

Krzysztof Bosak komentował bieżące wydarzenia polityczne. Apelował o przejrzyste przeprowadzenie procesu wyborczego, jak najszybsze wyznaczenie daty i trybu wyborów – uważając za słuszne głosowanie zarówno tradycyjne jak i korespondencyjne – oraz umożliwienie prowadzenia kampanii wyborczej. Krytykował zapowiadany podatek od tabletów i smartfonów i opublikował nowy klip wyborczy „Stop podatkom”. Krzysztof Bosak zaapelował o wypowiedzenie unijnego pakietu klimatycznego oraz zarzucił UE blokowanie pomocy publicznej dla dużych polskich przedsiębiorstw. Skrytykował powrót Jacka Kurskiego do zarządu TVP. W mediach społecznościowych Bosaka odbył się cykl prezentujący członków sztabu kandydata. 

Andrzej Duda 12 maja 2020 r. zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Kontynuował – jak stwierdzili jego sztabowcy – prezydenckie podróże po Polsce. Był w Bieszczadach, gdzie spotkał się z leśnikami i w towarzystwie strażników granicznych wizytował granicę państwa. Z okazji 100 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II odwiedził Wadowice i Kraków. Dwukrotnie spotykał się ze strażakami – w Bukowsku na Podkarpaciu i w Płońsku na Mazowszu, gdzie przekazał promesy oraz samochody ratowniczo-gaśnicze jednostkom OSP. Na Mazowszu Prezydent Duda odwiedził rolników. Towarzyszył mu minister rolnictwa, wspólnie zapowiedzieli projekt specustawy o gospodarowaniu wodą w czasach susz. Był także w zakładach produkcyjnych w Brzezinach i Garwolinie. 19 maja Duda wziął udział w wirtualnej konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”. Prezydent gościł w Maciejowicach w Muzeum Tadeusza Kościuszki, w Częstochowie na pielgrzymce służby zdrowia oraz w Górach Świętokrzyskich z okazji europejskiego dnia parków narodowych. Prezydent Duda kontynuował też cotygodniowe sesje Q&A z wyborcami w mediach społecznościowych. W piątek, 22 maja pełnomocnik wyborczy kandydata Dudy Krzysztof Sobolewski zawiadomił PKW o agitacji wyborczej kontrkandydatów. 

Szymon Hołownia zawiesił obywatelską zbiórkę pieniędzy. Jako kandydat nie może zbierać funduszy bez oficjalnego startu kampanii prezydenckiej. Hołownia kontynuował swoją aktywność w mediach społecznościowych poprzez codzienne live chaty i konferencje prasowe, zaprezentował też liderów „ekipy Szymona” na świecie. 15 maja pod szpitalem w Radomiu ogłosił swój program dla służby zdrowia Nowa recepta. Kontrowersje wzbudził fragmentu programu, w którym Hołownia postuluje finansowanie przez samorządy stypendiów na studia medyczne. Wśród nowych postulatów kandydata znalazły się też obowiązkowe testy na koronawirusa dla uczniów zdających egzamin maturalny. Hołownia wznowił również podróże po Polsce. Odwiedził Kielce, Starachowice, Łódź, Skierniewice, Pabianice, Gniezno, Poznań i Oborniki gdzie m.in. spotkał się z samorządowcami, a w Zgierzu nagłaśniał temat płonących wysypisk, obiecując specustawę w tym zakresie. 

Zobacz najnowsze

Marek Jakubiak skupił się na krytykowaniu politycznych oponentów, a w szczególności decyzji Koalicji Obywatelskiej o zastąpieniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Rafałem Trzaskowskim. Opowiedział się za realizacją postulatu „WIR” czyli weta obywatelskiego, inicjatywy obywatelskiej i referendum obywatelskiego, postulując zmianę w Konstytucji i uważając się za kontynuatora postulatów ruchu Kukiz'15. Tak jak prezydent, Jakubiak prowadził cotygodniowe spotkania z wyborcami w mediach społecznościowych. 

Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawiał postulaty związane ze służbą zdrowia, złożył projekt ustawy #PremiaDlaBohatera – 1500 zł co miesiąc dla pracowników ochrony zdrowia od pierwszego dnia pandemii, oraz złożył do premiera wniosek o przyznanie specjalnych rent dla członków rodzin pracowników służby zdrowia, którzy zmarli na COVID. Kosiniak-Kamysz ogłosił „Plan dla Śląska”, w związku z pojawieniem się w tym regionie ogniska zachorowań koronawirusa. Zaproponował dwudniowe wybory i wydłużone godziny głosowania. Szef PSL powrócił też do podróży po Polsce. Odwiedził rolniczy Jeżów, gdzie zapowiedział złożenie projektu ustawy ustanawiającej dzień 15 maja Ogólnopolskim Dniem Rolnika oraz zaproponował wprowadzenie Narodowego Programu Małej Retencji. W 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II odwiedził Kraków, był w Długosiodle i Sojkówku na Mazowszu oraz w Porąbce Uszewskiej w Małopolsce. Odbył też serię spotkań przez internet „Kosiniak-Kamysz w Twoim mieście” w dziewięciu województwach w: Tarnowie, Zamościu, Przemyślu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Płocku, Koszalinie, Pile, Zielonej Górze i Olsztynie. 

Mirosław Piotrowski krytykował chaos wokół wyborów i postanowienie PKW o nieodbyciu się wyborów z powodów równoważnych do zapisu w Kodeksie Wyborczym o braku kandydatów. Zadeklarował, że nie wycofuje się wyścigu o prezydenturę. Zapowiedział też inicjatywę o ochronie życia od poczęcia do śmierci. Piotrowski chciałby ją podjąć we współpracy z posłami, twierdząc, że w Sejmie jest większość w sprawie ochrony życia. 

Paweł Tanajno uważa, że pomoc oferowana przedsiębiorcom przez rząd jest niewystarczająca i przedsiębiorcom należne są odszkodowania. 7, 8, 16 i 23 maja zorganizował w Warszawie protesty przedsiębiorców pod hasłem „Godność, Wolność, Własność”. Podczas ostatniego protestu Tanajno wraz z innymi sześcioma osobami został zatrzymany na 48 godzin, pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej policjanta (podczas jednej z wcześniejszych demonstracji został zatrzymany na kilka godzin). W mediach społecznościowych Paweł Tanajno organizował live chaty. Oświadczył, że jego aktywność przed 10 maja nie była kampanią wyborczą oraz, że nie podjął jeszcze decyzji o ponownym starcie w wyborach, którą uzależnia od realnego wsparcia wyborców.  

Stanisław Żółtek skupił się na kontaktach z wyborcami i niemal codziennie przez dwa tygodnie organizował sesje pytań i odpowiedzi w mediach społecznościowych, które dotyczyły m.in. podatku dochodowego, swobody umów, relacji z UE, emerytur i problemów ludzi starszych, papierosów mentolowych, narkotyków, broni atomowej w Polsce i ustawy 1066. Stanisław Żółtek przywoływał też swoje wystąpienia z Parlamentu Europejskiego, w których krytycznie wypowiadał się o Unii Europejskiej i mówił o polexicie.