Odpowiedź Rosji na sankcje

Od początku ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę UE, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję sankcje, nakierowanych na osłabienie rosyjskiej gospodarki, a tym samym uniemożliwienie Rosji dalszego finansowania wojny.

Władimir Putin przekonywał, że obostrzenia, które nazwał finansowym blitzkiriegiem, nie zdestabilizują Rosji, oznajmiając jednocześnie, nie zostaną one bez odpowiedzi.

Jak na zachodnie sankcje zareagowała Rosja?

Rosja wprowadziła kontrsankcje. Wprowadzone w marcu kontrsankcje obejmują zakaz eksportu sprzętu telekomunikacyjnego, medycznego, samochodowego, rolniczego, elektrycznego i technicznego oraz niektórych produktów drewnianych. Rosyjskie kontrsankcje wobec rynków zewnętrznych będą obowiązywać do końca 2022 r. Na listę produktów, które nie mogą opuścić terytorium Rosji zostało wpisanych 200 towarów.. Są to środki i produkty niezbędne do zapewnienia stabilności rosyjskiej gospodarki.

Surowce energetyczne

Rosja zagroziła Niemcom wstrzymaniem dostaw gazu. Jak na razie przesyłanie tego surowca bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1 jest możliwe, mimo że opcja embarga na rosyjskie surowce (przede wszystkim gaz i ropę) jest cały czas rozważana jako kolejna, potencjalna sankcja UE wobec Rosji. Ropa i gaz są kością niezgody – państwom UE nie udało się osiągnąć konsensusu co do objęcia surowców energetycznych embargiem.

Z importu rosyjskiej ropy zrezygnowały Stany Zjednoczone. W odpowiedzi Rosja zagroziła wstrzymaniem eksportu wzbogaconego uranu niezbędnego do zasilania amerykańskich elektrowni jądrowych.

Spłata zadłużenia w rublach

Rosyjskie władze zastrzegły, że długi walutowe Federacji Rosyjskiej będą regulowane za pomocą rubla, którego wartość od momentu zbrojnej napaści na Ukrainę, spadła do rekordowo niskiego poziomu (8 kwietnia wartość 1 rubla wynosiła 0,011 euro). Z perspektywy wierzycieli rosyjska waluta obecnie jest praktycznie nic nie warta.

Groźba nacjonalizacji i piractwo patentowe

Były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że mienie zagranicznych koncernów wycofujących swoją działalność z Rosji może zostać znacjonalizowane. Takie komunikaty są próbą zmuszenia przedsiębiorstw do przywrócenia aktywności biznesowej na terenie Rosji. Do tej pory Rosja przejęła m.in. warte 10 mln dolarów samoloty leasingowane od zagranicznych firm.

W podobnym tonem była utrzymana wypowiedź rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Denisa Manturowa, który ostrzegł, że w razie ograniczenia dostaw leków, Rosja sama zacznie je produkować z pominięciem patentów przysługującym zachodnim firmom farmaceutycznym.

Utrudnienia wjazdu do Rosji

Zobacz najnowsze

W poniedziałek 28 marca minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zadeklarował wprowadzenie ograniczeń wjazdu do Rosji dla obywateli państw uznanych za nieprzyjazne. Utrudnienia wizowe, jeśli dojdą do skutku, obejmą także Polaków – Polska, razem z ponad 40 innymi państwami, jest na liście krajów prowadzących „wrogie” działania wobec Moskwy.

Wcześniej takie kroki zostały podjęte wyłącznie wobec przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych w tym na prezydenta USA Joe Bidena oraz premiera Kanady Justina Trudeau.

8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła piąty pakiet sankcji.

Źródła:

https://www.money.pl/gospodarka/rosja-odpowiada-na-sankcje-wstrzymuje-eksport-ponad-200-produktow-6745793316768320a.html

https://wiadomosci.wp.pl/putin-szykuje-odpowiedz-na-sankcje-bedzie-zakaz-wjazdu-do-rosji-6752180911344576a

https://businessinsider.com.pl/biznes/straty-firm-leasingujacych-samoloty-w-rosji-wyniosa-10-mld-dolarow/ps5nlge

https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/art35952771-rosja-grozi-stanom-wstrzymaniem-eksportu-uranu

https://www.dw.com/pl/handelsblatt-sankcje-przeciwko-zachodowi-pogr%C4%85%C5%BC%C4%85-rosj%C4%99/a-61063648

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wladimir-putin-zachodnie-sankcje-nie-dzialaja-na-nas-rosje-czekaj-jednak-recesja/xn1m7q1

https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,28273163,rosja-szykuje-sie-do-piractwa-farmaceutycznego-moga-ignorowac.html?_ga=2.237266761.876764289.1648552573-907410306.1638278792#S.Gospodarka-K.C-B.5-L.1.maly