Po co Unii nowa kadencja Parlamentu Europejskiego

Pod takim tytułem ukazało się specjalne wydanie magazynu "W Punkt", przygotowane wspólnie z MamPrawoWiedziec.pl

"Komentatorzy są zdania, że obserwujemy jedną z najbardziej miałkich kampanii ostatnich 25 lat. My jednak nie narzekamy. Oddajemy numer, w którym pomagamy poznać Parlament Europejski, jego wpływ na polskie prawo oraz kluczowe kwestie, którymi będzie się zajmował w nowej kadencji. Sprawdzamy, co w tych kwestiach mają do powiedzenia kandydaci. Tematy europejskie muszą w końcu wejść do publicznej debaty. Jak inaczej mielibyśmy wybierać świadomie?" – piszą artykule wstępnym naczelny "W Punkt" Jakub Halcewicz-Pleskaczewski i współtwórczyni MamPrawoWiedziec.pl Róża Rzeplińska.

"W Punkt" jest pierwszym w Polsce magazynem opiniotwórczym stworzonym z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych. Wersję na iPada można pobrać w App Store, a na czytniki e-booków – ze strony Magazynwpunkt.com. Czasopismo ukazuje się od roku i jest bezpłatne.

Celem wspólnej publikacji jest promocja świadomego głosowania zwłaszcza przez przedstawienie w przystępnej i atrakcyjnej formie rzetelnych informacji o poglądach kandydatów oraz o kluczowych zagadnieniach, którymi będzie się zajmował Parlament Europejski w nowej kadencji.

W specjalnym wydaniu "W Punkt" były sekretarz NATO Javier Solana zauważa, że Unia potrzebuje mocniejszej legitymacji demokratycznej. A Jean Pisani-Ferry, komisarz generalny ds. planowania politycznego w Paryżu, ocenia, że obecna sytuacja wymaga pilnych działań, ale Europie brakuje pomysłów – takich, które przypominałyby debatę w USA w latach 30. ubiegłego wieku, jak poradzić sobie z Wielkim Kryzysem.

W numerze czytamy m.in. teksty ekspertów. Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ocenia, że polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego w sprawach poszanowania swobód obywatelskich są jak dotąd bierni. Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego postuluje więcej sprawiedliwości i stabilności w europejskiej polityce energetycznej. Anna Trylińska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej przekonuje, że zapraszanie cudzoziemców do pracy leży w naszym interesie. A Aleksandra Minkiewicz ze Szkoły Liderów zastanawia się, kiedy politycy innych krajów Unii zawalczą o poparcie Polaków. Obok tekstów znalazły się wypowiedzi kandydatów w tych kwestiach.

Publikacja powstała przy wsparciu Fundacji im. Heinricha Bölla.

Pobierz bezpłatnie na iPada.

Także w wersjach epub, mobi oraz PDF.


Magazyn

Zobacz najnowsze