Raport z kampanii (28 kwietnia – 4 maja)

Nawrocki spotkał się z Donaldem Trumpem, Tusk odwiedził Trzaskowskiego, Mentzen się nie zatrzymuje, Hołownia i Biejat debatują w Gdyni, Stanowski wyciszył Maciaka, Zandberg został wikingiem. Wybory już w następną niedzielę.

Ilustr.: Aleksandra Makuch

Wydarzenie tygodnia: Debata i mieszkanie 

W poniedziałek (28.04) odbyła się debata „Super Expressu”, pierwsza z udziałem wszystkich kandydatów. Formuła zakładała jedynie wzajemne pytania. Każdy z uczestników mógł zadać trzy, przy czym dwa dowolnym kandydatom, a jedno musiało być skierowane do wylosowanej wcześniej osoby.

Pytań o programy i konkretne polityki publiczne było mało. Debatę zdominowały za to personalne starcia, głównie na linii Nawrocki-Trzaskowski czy Hołownia-Mentzen. Najbardziej rozchwytywany był kandydat KO, który odpowiadał 9 razy – pytania nie dostał jedynie od Magdaleny Biejat, Joanny Senyszyn oraz Macieja Maciaka. 

Nie zabrakło standardowych elementów. Wrócił znany z debaty w Końskich rekwizyt – Trzaskowski przyniósł ze sobą flagę, którą Nawrocki zostawił w studiu po pierwszym spotkaniu. Oburzenie wywołały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna i proputinowskie Macieja Maciaka.

Solidny występ zaliczył Karol Nawrocki. Potknął się jednak, odpowiadając na pytanie dot. podatku katastralnego, kiedy wspomniał, że jest właścicielem jednego mieszkania. Dziennikarze sprawdzili, że Nawrocki posiada jeszcze kawalerkę. Dodatkowo sposób, w jaki wszedł w jej posiadanie, okazał się być problematyczny. W 2011 r. Nawrocki miał przekazać właścicielowi – teraz 80-letniemu Panu Jerzemu – pieniądze na wykup mieszkania komunalnego za 10 proc. jego wartości, po czym później sam stał się jego właścicielem. Kandydat miał w zamian opiekować się starszym mężczyzną. Okazuje się jednak, że obecnie pan Jerzy mieszka w Domu Opieki Społecznej.

Karol Nawrocki

W poniedziałek (28.04) debatował w Super Expressie, we wtorek wizytował Podkarpacie, w środę sadził las pod Skierniewicami. Na majówkę poleciał do Stanów Zjednoczonych. 

Przez kilka minut rozmawiał z Donaldem Trumpem, który ponoć powiedział mu: „you will win”, a Biały Dom opublikował zdjęcia z tego wydarzenia. W waszyngtońskich ogrodach uścisnął rękę sekretarzowi stanu Marco Rubio. 3 maja w Chicago paradował z polonią z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Joanna Senyszyn

W poniedziałek  (28.04) debatowała w Super Expressie. Gościła także w internetowym programie Moniki Jaruzelskiej i telewizjach: Polsat News i TVP Info.

W programie Przemysława Szubartowicza zapowiedziała m.in. powstanie nowej partii lewicowo-ludowej, tworzonej przez 40-latków. Senyszyn miałaby zostać „matką” tego ugrupowania, która „będzie nad nimi czuwać”. Krytykowała także politykę personalną i partyjną Włodzimierza Czarzastego. „Myślę, że to ostatnia kadencja «Czarzastych» w Sejmie” – podkreślała.

Zapowiedziała spotkanie z wyborcami w Warszawie pod hasłem „Rozmowa o Polsce”.

Rafał Trzaskowski

Tydzień spędził wiecując, głównie na północy kraju. Odwiedził Toruń, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztyn, Malbork, Sopot, Słupsk i Kościerzynę. W niedzielę zmienił kierunek, wybrał się do Lublina i Zamościa.

1 maja zorganizował spotkanie otwarte w Sopocie, na którym zgromadził ok. 2 tysiące osób – podobno był to największy wiec Trzaskowskiego w tej kampanii. W tłumie pojawił się premier Donald Tusk, który po zakończeniu wydarzenia pozował z wyborcami do zdjęć, jednak nie pojawił się na scenie.

W poniedziałek (28.04) brał udział w debacie Super Expressu, podczas której przyjął zaproszenie do rozmowy z Krzysztofem Stanowskim. Termin wyznaczono na czwartek 8 maja.

Magdalena Biejat

Przejechała pół Polski – odwiedziła 7 województw, organizując spotkania m.in. w Siedlcach, Białymstoku, Ostródzie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze i Wrocławiu. Święto pracy celebrowała na marszu organizowanym przez OPZZ w Łodzi. Dzień wcześniej w Gdyni debatowała z Szymonem Hołownią.

W majówkę była też w Niemczech – uczestniczyła w uroczystości 80. rocznicy umieszczenia polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Pod fabryką Tesli spotkała się z europarlamentarzystką Gaby Bischoff (SPD) i działaczami związków zawodowych. Wspólnie zapowiedzieli interwencję w PE i KE ws. łamania praw tamtejszych pracowników.

Udzieliła wywiadu Karolowi Paciorkowi (Imponderabilia) i Gosi Ohme, której opowiadała m.in. o swojej rodzinie i początkach w polityce.

Sławomir Mentzen

Nie wykorzystał majówki do odpoczynku. Wręcz przeciwnie, w ostatnim tygodniu odbył rekordowe 31 spotkań z wyborcami. Był na Dolnym Śląsku, Śląsku, w Małopolsce i na Pomorzu. Odwiedził kilka miast wojewódzkich, w tym Wrocław, Łódź i Gdańsk.

Zaatakował Rafała Trzaskowskiego i Platformę Obywatelską za jego zdaniem niezgodne z kampanijnymi przepisami finansowanie reklam internetowych skierowanych przeciwko niemu.

Poparcia Mentzenowi udzielił doradca prezydenta Andrzeja Dudy Łukasz Rzepecki. „Dlaczego wspieram Mentzena? Dlatego, że jest skutecznym politykiem” – argumentował na antenie Radia ZET.

Marek Jakubiak

W poniedziałek (28.04) wziął udział w debacie Super Expressu. W środę (30.04) obchodził 66. urodziny. Z tego powodu w zeszłym tygodniu nie odbyło się spotkanie z cyklu Nocne Polaków Rozmowy. Tradycyjnie nie wziął udziału w żadnym stacjonarnym spotkaniu z wyborcami.

Po debacie w Super Expressie wrzucił na swojego Facebooka mema.

W piątek (2.05) osiągnął sukces w social mediach. „300 000 pykło jak z bata strzelił :) dzięki!” – skomentował liczbę osób obserwujących na Facebooku.

Zobacz najnowsze

Grzegorz Braun

W poniedziałek (28.04) debatował w Super Expressie. Stwierdził, że Polacy podlegają „ukrainizacji” i „judaizacji”. Żonkil – symbol powstania w getcie warszawskim – nazwał „znakiem hańby”.

Resztę tygodnia spędził w województwie lubelskim. W środę (30.04) podczas wiecu w Białej Podlaskiej pomógł zdjąć ukraińską flagę z siedziby Urzędu Miasta. Stojąc na drabinie, odśpiewał z tłumem polski hymn i odmówił modlitwę.

W sobotę (3.05) na konferencji prasowej przed kopalnią węgla kamiennego Bogdanka mówił, że decyzje polityków zmierzające do transformacji polskiej energetyki prowadzą do „strat mienia wielkiej wartości” w sektorze górniczym.

Szymon Hołownia 

W poniedziałek (28.04) wystąpił w debacie Super Expressu, w środę w Gdyni zorganizował dyskusję z Magdą Biejat. Nawoływał prokuraturę do działania w kontekście wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Nazwał go też „patologicznym antysemitą”.

Odwiedził Moczyły, Kołobrzeg, Łebę, Jastrzębią Górę i Gdynię. Spotkał się też z wyborcami w Skierniewicach, Brzezinach, a w Mikołajkach i Giżycku, wraz z żoną, zorganizował warsztaty z podstaw pierwszej pomocy

Jako marszałek Sejmu wziął udział w uroczystych obchodach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uważa, że to „święto patriotyzmu, który łączy, a nie nacjonalizmu, który dzieli”.

Marek Woch

Nie znaleźliśmy informacji o jego spotkaniach otwartych. Spotkał się za to z Izbą Kosmetologów. Popiera wprowadzenie ustawy o zawodzie kosmetologa oraz uważa, że przedstawiciele tej profesji zasługują na większe uznanie i wsparcie ze strony państwa.

Zabiega o głosy rolników. Krytykuje kierownictwo PSL. „Mamy szefa PSL-u, który jest lekarzem, a zajmuje się wojskiem. Rolnicy nie mają swojego kandydata, bo Szymon Hołownia tyle ma z rolnictwem wspólnego, co ja z kosmosem. (...) Głosujcie na prawdziwego rolnika, bo ja wiem, co to jest praca na roli” – przekonywał w debacie Super Expressu.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedział, że nie jest zwolennikiem udziału w sojuszniczym programie Nuclear Sharing. Uważa, że Polska powinna mieć własną broń jądrową.

Adrian Zandberg

Objechał Pomorze, zahaczył o Wielkopolskę i Kujawy. 3 maja wziął udział w „Majówce w Centrum Słowian i Wikingów” na wyspie Wolin.

1 maja czcił Święto Pracy w Stoczni Gdańskiej. Uderzał w umowy śmieciowe i nieuczciwych pracodawców. „Czyja będzie Polska?” – pytał. „Czy będzie państwem, które stanie po stronie ciężko pracujących ludzi? Czy nadal takim, które pozwala na wyzysk?”.

W trakcie debaty Super Expressu punktował politykę mieszkaniową Warszawy i „koryciarstwo”, z którym PO obiecywała skończyć. Po debacie zarzucał Trzaskowskiemu manipulowanie deklarowaną liczbą wybudowanych za jego kadencji mieszkań.

Artur Bartoszewicz

Wystąpił w debacie Super Expressu. Krytykował całą klasę polityczną, oskarżając ją o doprowadzenie do wielu patologii w państwie. „Chcę państwa, które jest państwem obywatelskim, narodu, który jest silny, narodu, który potrafi podejmować decyzje. (...) Mamy prawo do demokracji bezpośredniej” – przekonywał do swojej wizji Polski.

Odwiedził Końskie i udzielił wywiadu lokalnej telewizji w powiecie koneckim TKN24.pl.

Zapowiedział spotkania otwarte w nadchodzącym tygodniu, m.in. w Poznaniu, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Radomiu, Olsztynie i Warce.

Krzysztof Stanowski

W środę (30.04) w Kanale Zero miał rozmawiać z kolejnym kandydatem – Maciejem Maciakiem. Zakończył wywiad już po minucie. Maciak zdążył powiedzieć, że darzy szacunkiem Władimira Putina, „jak wszystkich ludzi”.

„Trzy pieczenie upieczone na jednym ogniu: 

  • Nikt mi nie zarzuci, że nie rozmawiałem z Maciejem Maciakiem 

  • Nikt mi nie zarzuci, że rozmawiałem z Maciejem Maciakiem

  • Obejrzę mecz Barcelony z Interem” 

– skomentował zdarzenie na platformie X.

Przynajmniej część majówki spędził w Wiedniu. Wrzucił na portal X nagranie z karuzeli z parku Prater z podpisem: „Karuzela wyborcza. VAMOS!”.

Maciej Maciak

W poniedziałek wziął udział w debacie Super Expressu. Odpowiadając na pytanie Marka Jakubiaka, przyznał, że podziwia Władimira Putina. Stwierdził też, że jest on „bardzo dobrym politykiem”.

W środę (30.04) zagościł w Kanale Zero. Krzysztof Stanowski zaczął od upewnienia się, czy Maciak faktycznie podziwia prezydenta Rosji. Prowadzący wysłuchał odpowiedzi, po czym zakończył rozmowę. Całość trwała minutę i 20 sekund.

Obserwatorium Demokracji Cyfrowej
Polityka Insight