Udany weekend PiS. Czesław Ryszka w Senacie

Czesław Ryszka wygrał w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu wyborczym nr 75. Zajmie fotel zwolniony przez Elżbietę Bieńkowską.

O mandat w województwie śląskim walczyło trzech kandydatów: Michał Gramatyka (PO), Czesław Ryszka (PiS) i Dariusz Dyrda (KWW Ze Śląska – Nie z Partii). Okręg obejmuje Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Ryszka wygrał zdecydowaną większością głosów: uzyskał 8541 głosów, podczas gdy jego kontrkandydat z PO otrzymał ich prawie dwa razy mniej (4452). Na jedynego kandydata niezależnego w tych wyborach głosowało 2104 osób. Uprawnionych do głosowania było 207 932 tys. wyborców, a głosów ważnych oddano 15 097.

„Kandyduję do senatu, aby swoje doświadczenie parlamentarne wykorzystać dla dobra wspólnego, dla umacniania polskiej suwerenności gospodarczej i narodowej” – to jedyna deklaracja, jaką kandydat złożył w spocie wyborczym. Skupia się w nim głównie na krytyce polityki prorodzinnej i gospodarczej prowadzonej przez rząd PO-PSL.

Wynik jest o tyle istotny, że okręg leży w tzw. bastionie Platformy – w 2011 r. wygrała tam Elżbieta Bieńkowska. Sukces Ryszki, zwłaszcza dzień po konwencji Andrzeja Dudy, z pewnością wzmacnia pozycję PiS.

Dla Ryszki wygrana oznacza powrót do ław Senatu, w którym zasiadał już dwukrotnie – w VI i VII kadencji (lata 2005–2011), był także posłem III kadencji. Ryszka urodził się w 1946 r. w Goławcu (obecnie Lędziny). Jest absolwentem politologii i teologii. W latach 1975–1982 był redaktorem „Gościa Niedzielnego”, przez kolejne 10 lat kierował działem religijnym w tygodniku „Katolik”, a od 1993 r. jest redaktorem „Niedzieli”. Autor ponad 50 książek, głównie o tematyce religijnej. Do Sejmu wybrany z listy AWS w Sosnowcu. Zasiadał w pięciu komisjach, w tym rodziny oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Od 2005 r. jako senator PiS brał udział w pracach dwóch komisji: spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków przekazu.

Zobacz najnowsze