Wybory w stanie epidemii

W stanie epidemii w Polsce miało się odbyć 90 lokalnych referendów lub wyborów uzupełniających. Wszystkie elekcje zaplanowane na najbliższą niedzielę, 5 kwietnia, zostały przełożone lub obsadzenie mandatu odbyło się bez głosowania. Wojewodowie powołali się na stan epidemii.

Przenosząc wybory uzupełniające do rady gminy Radziejowice wojewoda mazowiecki powołał się na rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na terenie RP stanu epidemii. Powołując się na to samo rozporządzenie o dwa tygodnie (z 5 na 19 kwietnia) termin wyborów przesunęli m.in. wojewodowie małopolski w gminie Niedźwiedź i podlaski w Gibach. Zmiana terminu wyborów uzupełniających dotyczy głównie gmin we wschodniej połowie kraju, m.in. Czeremchy, Rudki i Turośli (podlaskie) czy Terespola i Aleksandrowa (lubelskie).

Głosowanie w sześciu gminach

Od 15 marca wybory i referenda odbyły się w terminie przede wszystkim w województwach południowych. W 22 miejscowościach obsadzenie mandatów odbyło się bez głosowania. Możliwe to było w tych gminach, w których liczba możliwych do obsadzenia mandatów była równa liczbie kandydatów, czyli jeden. Wyborcy poszli do urn w sześciu gminach – Ornecie i Białej Piskiej (warmińsko–mazurskie), Pątnowie i Wierzchlesie (łódzkie), Jarosławiu (podkarpackie) oraz Smykowie (świętokrzyskie).

Brak kandydatów

Z powodu braku kandydatów w sześciu gminach wybory zostały odwołane, w dwóch kolejnych miejscowościach również się nie odbyły, przy braku ustalenia przez nas przyczyny. Wyborów do końca maja nie będzie min. w Nowym Mieście nad Wartą (wielkopolskie) i Lutowiskach (podkarpackie). Referenda w gminach Boguszowa-Gorc (dolnośląskie) i Ostróda (warmińsko-mazurskie) zostały zawieszone.

Zobacz najnowsze

Co w planach

Według wcześniejszego planu 19 i 26 kwietnia oraz 17 i 31 maja wybory i referenda odbędą się dodatkowo w 35 gminach, przede wszystkim w środkowej i południowej Polsce, m.in. w podwarszawskich Józefowie, Milanówku i Żabiej Woli, w Legnickim Polu (dolnośląskie) oraz granicznych Medyce, Horodle i Dubience.

Więcej na naszej mapie: