Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1961-12-04, Kraków
Zawód: nauczyciel akademicki
Wykształcenie: wyższe
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił doktorat w dziedzinie nauk politycznych. Działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz NSZZ „Solidarność”. W l. 1985-1989 pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Autor publikacji, w l. 1989-2005 członek redakcji... miesięcznika „Znak”. W l. 2002-2004 członek Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Współtwórca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie w l. 2003-2011 zajmował stanowisko rektora. Zaangażowany w działalność Fundacji Świętego Mikołaja, Muzeum Historii Polski i Muzeum Narodowego w Warszawie. W l. 2007-2013 należał do PO. W 2013 r. powołał partię Polska Razem. Senator w l. 2005-2007 (VI kadencja, wybrany z list PO), członek komisji: nauki i edukacji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Poseł od 2007 r. (VI-VII, wybrany z list PO, w VIII kadencji wybrany z list PiS). Zasiadał w komisjach: kultury i środków przekazu; odpowiedzialności konstytucyjnej (dwukrotnie); edukacji, nauki i młodzieży. W l. 2011-2013 r. Minister Sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W l. 2015-2020 wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W listopadzie 2017 r. założył nową partię Porozumienie, której został prezesem.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

Artykuły

Wyniki 1–3 z 22
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7 8
Znalezione artykuły

5.03.2024, Zapowiedź 7. posiedzenia Sejmu

…z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, by po dwóch latach opuścić klub parlamentarny Lewicy na rzecz Porozumienia Jarosława Gowina, a następnie Prawa i Sprawiedliwości. To z list tego ugrupowania Pawłowska kandydowała do Sejmu w…

8.03.2023, Gdzie ta równość? Przyglądamy się efektom kwot na listach wyborczych

…ułatwieniom w kandydowaniu kobiet do Sejmu byli sami posłowie-mężczyźni, m.in. ówcześni członkowie klubu Platformy Obywatelskiej, Jarosław Gowin i Jacek Żalek. Środowiskami, które w całości poparły mechanizm kwotowy, były SLD oraz SDPL. Wyniki głosowania…

7.02.2023, Największe sukcesy posłów Sejmu IX kadencji

…względem wyborów korespondencyjnych, do których nie doszło w 2020 r., wyraził w swoich odpowiedziach poseł Porozumienia Jarosława Gowina, natomiast co do znaczenia działań przeciwko Lex Czarnek w podobnym tonie jak posłowie Koalicji Obywatelskiej wypowiadali…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7 8

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
15.11.2019 – 9.04.2020
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (rząd Mateusza Morawieckiego), minister, Warszawa
źródło
Oficjalna strona Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego www.nauka.gov.pl
,
15.11.2019 – 20.04.2020
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (rząd Mateusza Morawieckiego), wicepremier, Warszawa
źródło
Oficjalna strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl
,
od 12.11.2019
Sejm RP IX kadencji, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP sejm.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Reforma sądownictwa

A pan za zamianami w ich dzisiejszym kształcie by zagłosował? (o reformie sądownictwa) Jarosław Gowin: Zagłosowałbym, mimo tego, że podzielam zastrzeżenia pana prezydenta, co do tego czy można skracać kadencję członków Krajowej Rady Sądownictwa. Czyli pan też ma wątpliwości konstytucyjne. Zgłaszałem te wątpliwości podczas konsultacji międzyresortowych, więc jest odpowiedni dokument. To nie jest moja opinia, którą wyrażam w tej chwili, tylko opinia, którą wyraziłem na piśmie wiele tygodni temu. Zresztą częściowo Zbigniew Ziobro, pan minister Ziobro uwzględnił moje zastrzeżenia, częściowo nie. Ale wracając do pańskiego pytania uważam, jako były minister sprawiedliwości, jako obywatel, jako ktoś, kto też parę razy miał osobiście do czynienia z polskimi sądami, że przy całym szacunku dla bardzo wielu niezwykle profesjonalnych i etycznych sędziów wymiar sprawiedliwości wymaga głębokich reform.

Źródło: www.radiozet.pl

Data obietnicy: 21.04.2017

sprawy ogólnopolskie
sądy i prokuratura
reforma sądownictwa
Polska Razem
13 Kraków
Dwu-kadencyjność w samorządach

Jeżeli pojawiają się nowe propozycje, takie jak dwu-kadencyjność w samorządach działająca wstecz, to tutaj każda partia wyrabia własne stanowisko. Dążymy do porozumienia, jeżeli się tego porozumienia nie udaje osiągać, to jest rzeczą naturalną, że głosujemy inaczej. - No dobrze, to jak będzie ustawa w Sejmie, to jak Pan zagłosuje? - Przeciw.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 6.04.2017

sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
reforma samorządowa
Polska Razem
13 Kraków
Ustawa o KRS

- Ustawa o KRSie, zagłosuje pan za czy przeciw? - Poparłem tę ustawę, jako minister, mając pewne zastrzeżenia, które zgłaszałem w toku konsultacji międzyresortowych. Część z nich pan minister uwzględnił, części nie. Jest przede wszystkim ta zasadnicza wątpliwość, którą sygnalizują również współpracownicy Pana Prezydenta (...) Mianowicie, czy można skracać kadencje KRS. (...) - A pana zdanie jakie jest? Można czy nie można? - Ja mam tutaj wątpliwości. Choć uczciwie mówię, że zdania wśród konstytucjonalistów są podzielone. - Ale, gdyby dzisiaj miał pan podjąć decyzję, zagłosowałby pan za tym projektem w takim kształcie? - Jeżeli takie będzie wspólne stanowisko całego naszego obozu, to tak, poprę tę ustawę. Dlatego, że KRS to jest główny hamulcowy jakichkolwiek reform w wymiarze sprawiedliwości.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 6.04.2017

sprawy ogólnopolskie
sądy i prokuratura
reforma sądownictwa
Polska Razem
13 Kraków
Polityka zagraniczna

- W którą stronę powinna iść polityka zagraniczna (Polski)? - Mam na myśli relacje z Niemcami. Ja jestem takim geopolitycznym realistą. Polityka zagraniczna powinna się zaczynać od przestudiowania mapy. Jak mamy po wschodniej stronie to wielkie, neoimperialistyczne mocarstwo, jakim jest Rosja. Po drugiej stronie skrawek lądu jakim jest Europa Zachodnia i drugiego sąsiada, duże, dynamicznie rozwijające się Niemcy. To jest dla mnie rzeczą oczywistą, że nie możemy mieć złych relacji z Rosją. Chcielibyśmy je poprawić, ale nie jest to realistyczne. I z Niemcami, dla mnie Niemcy są strategicznym sojusznikiem Polski. - Czyli uważa Pan, że prezes Kaczyński powinien wyciszyć tę antyniemiecką retorykę? - Nie sprowokuje mnie Pan do jakichkolwiek ocen personalnych. (...) Uważam, że powinniśmy w najbliższych miesiącach, latach poświęcić dużo uwagi, na to żeby relacje z Niemcami były jak najlepsze.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 6.04.2017

sprawy ogólnopolskie
polityka zagraniczna
Niemcy
Polska Razem
13 Kraków
Rosja
Aborcja

Jeżeli chodzi o aborcję, to uważam... Ja zawsze opowiadałem się za utrzymaniem bardzo trudnego moralnie - również dla mnie - obecnego kompromisu.

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 26.10.2015

sprawy ogólnopolskie
światopogląd
aborcja
13 Kraków
Polska Razem
prawa i wolności obywatelskie
Górnictwo- sprawa priorytetowa

(...) Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Co jest najważniejsze? - Zająć się górnictwem, dlatego że Ewa Kopacz doprowadziła górnictwo do stanu kompletnej zapaści. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby wpompowywać kolejnych wiele miliardów - bo tak się dzieje w tym roku - w niezrestrukturyzowane kopalnie, ale z drugiej strony nie możemy sobie pozwolić na to, żeby górnictwo w Polsce upadło.

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 26.10.2015

sprawy ogólnopolskie
górnictwo
13 Kraków
Polska Razem
In vitro

Na pewno nie będzie też tak, że zakażemy in vitro. Ja jestem zwolennikiem dopuszczalności in vitro, natomiast poprawimy tę obecną ustawę, żeby nie można było niszczyć ludzkich zarodków.

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 26.10.2015

sprawy ogólnopolskie
światopogląd
polityka rodzinna
in vitro
13 Kraków
Straż Graniczna- zmiany

Z całą pewnością konieczne będzie zwiększenie liczebności Straży Granicznej. Musi być zmieniony system szkolenia funkcjonariuszy tak, żeby w okresach zagrożenia dla państwa Straż Graniczna była bezpośrednio wcielana do sił zbrojnych.

Źródło: www.radiokrakow.pl

Data obietnicy: 10.10.2015

sprawy ogólnopolskie
bezpieczeństwo i obronność
Straż Graniczna
13 Kraków
Zmiany w konstytucji

Czy po wygranych wyborach zmienicie konstytucję? - Bardzo bym chciał, obecna się nie sprawdza. Jest przegadana, niejasno rozdzieliła kompetencje prezydenta i rządu. Powinniśmy iść albo w kierunku ustroju prezydenckiego, albo kanclerskiego. Który ustrój pan proponuje? - Byłem zwolennikiem rozwiązań kanclerskich, ale widzę, że Polacy uwielbiają wybory prezydenckie. W tej sytuacji należy pójść w stronę modelu prezydenckiego.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
ustrój państwa
sprawy ogólnopolskie
prerogatywy i rola prezydenta
konstytucja
Reforma emerytalna

Z kolei chce pan głosować tak jak PiS za cofnięciem reformy emerytalnej, choć, odchodząc z PO, tylko za to ją pan doceniał. - Podtrzymuję tę opinię. Ale polityka wymaga kompromisów. Z programu konserwatywno-liberalnego dużo więcej da się zrealizować we współpracy z PiS niż z jakimkolwiek innym ugrupowaniem. A PiS od początku stawiał sprawę jasno: obniżenie wieku emerytalnego to warunek jakiejkolwiek współpracy. Zawarliśmy porozumienie, że posłowie Polski Razem poprą obniżenie wieku emerytalnego, w zamian PiS poprze obniżenie podatków dla małych firm (prezes Szydło już zapowiedziała obniżenie CIT do 15 proc., ale wkrótce przedstawimy dalsze propozycje). Zgoda na obniżenie wieku emerytalnego przychodzi mi o tyle łatwiej, że dziś nie ma większego znaczenia, w jakim wieku Polacy będą przechodzili na emeryturę. System ubezpieczeń społecznych jest bankrutem i trzeba go projektować na nowo.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
polityka społeczna
sprawy ogólnopolskie
wiek emerytalny
Rola prezydenta w wymiarze sprawiedliwości

PiS proponuje "apelację nadzwyczajną", którą rozpatrywałby Sąd Najwyższy z ławnikami wskazywanymi przez prezydenta albo Sejm. Jest też pomysł, by prezydent miał prawo "kasacji nadzwyczajnej", nie tylko akt łaski. To wszystko upolitycznienie. - To rozwiązania zbieżne z duchem demokracji amerykańskiej, która od czasu studenckiej lektury de Tocqueville'a pozostaje dla mnie niedościgłym wzorem. Poza tym w skład Krajowej Rady Sądowniczej też wchodzą przedstawiciele Sejmu i Senatu, Trybunał Konstytucyjny jest wybierany przez posłów, a nikt nie narzeka na upolitycznienie tych instytucji.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
sądy i prokuratura
sprawy ogólnopolskie
prerogatywy i rola prezydenta
Przyjmowanie uchodźców

A co do wyboru emigrantów, to kieruję się zdrowym rozsądkiem. Mamy moralny obowiązek przyjęcia uchodźców, ale takich, którzy nie będą stanowili zagrożenia dla nas samych, dla naszych dzieci czy wnuków. Polski rząd ocenił, że jesteśmy w stanie przyjąć ich dwa tysiące. I nie ma żadnego kłopotu, żeby wybrać ich z grona bliskowschodnich chrześcijan. Muzułmanie się nie asymilują w społeczeństwach zachodnich. Odrzucają zasady naszej cywilizacji. Mają do tego prawo. Jednak przyjęcie do Europy wielomilionowej rzeszy imigrantów islamskich uważam za wielki błąd państw zachodnich. I nie chcę tego powielać w Polsce.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
migracje
sprawy ogólnopolskie
światopogląd
Referendum w sprawie JOW

Jak pan zagłosuje 6 września w referendum? - Od początku mówię jednoznacznie: trzy razy tak. Choć jedno "tak" się tymczasem zdezaktualizowało (w sprawie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika). Ale przecież PiS jest przeciwny JOW-om i zniesieniu finansowania partii z budżetu. - Zagłosuję za JOW-ami, bo mamy je w programie Polski Razem. Z kolei pytanie o finansowanie partii z budżetu jest niejasne. Ale opowiadam się za zdecydowanie ostrzejszą kontrolą tego, na co partie wydają pieniądze podatników.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
ordynacja wyborcza
sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
JOW
Sprawiedliwość ludowa

Nie jest pan prawnikiem, a był pan ministrem sprawiedliwości. Jak pan ocenia pomysły PiS na sprawiedliwość ludową? - "Ludową"? A dlaczego nie nazwać jej obywatelską? Popieram te pomysły. Dziś brakuje jakiejkolwiek społecznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. A jeśli sędziowie w ocenie Polaków cieszą się takim autorytetem jak, nie przymierzając, posłowie, to jest to miara porażki, jaką poniósł wymiar sprawiedliwości po 1989 r.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
sądy i prokuratura
sprawy ogólnopolskie
Jestem wolonorynkowym konserwatystą

Zaznaczam, że ja chadekiem nie jestem. Jestem wolnorynkowym konserwatystą.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.07.2015

Polska Razem
13 Kraków
światopogląd
sprawy ogólnopolskie
Wolność gospodarcza

Marzę o tym, żeby w przyszłym rządzie zjednoczonej prawicy przyłożyć rękę do poszerzenia wolności gospodarczej w Polsce.

Źródło: www.tvp.pl

Data obietnicy: 21.12.2014

sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
13 Kraków
Polska Razem
Zmiana systemu podatkowego

Polacy mogą zarabiać więcej, jeśli państwo przestanie im zabierać prawie połowę owoców ich pracy! Zniesiemy podatek PIT. Czas na niskie i proste podatki.

Źródło: polskarazem.pl

Data obietnicy: 29.04.2014

sprawy ogólnopolskie
budżet państwa i podatki
Polska Razem
13 Kraków
Prywatyzacja administracji

Administracja w Polsce jest przerośnięta, rozbudowana i dysponuje zbyt dużymi środkami finansowymi. Ryzyko korupcji w takich sytuacjach jest większe. Jeśli chcemy jej zapobiegać, nie wystarczy tylko stworzyć instytucje represji, jak CBA. Trzeba przede wszystkim zapobiegać, np. poprzez szerszą prywatyzację, przez przekazywanie pewnych zadań związanych z informatyzacją od instytucji publicznych do prywatnych. Trzeba też unikać nominacji partyjnych w administracji i spółkach państwa. Tutaj wiemy, że bywa z tym problem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 27.11.2013

sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
prywatyzacja
13 Kraków
niezrzeszony
Sojusz z Ukrainą

Naszym zadaniem jest zawiązanie strategicznego sojuszu z Ukraińcami.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: sierpień 2011

sprawy europejskie
polityka zagraniczna
Ukraina
PO
13 Kraków
Ukraina
wybory 2011