Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1950-09-13, Warszawa
Zawód: prawnik
Wykształcenie: wyższe
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dr nauk prawnych. Należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Zrzeszenia Studentów Polskich. W l. 1971-1990 członek PZPR. W l. 1972-1985 pracował jako asystent, a później adiunkt w Zakładzie Organizacji Międzynarodowych... Instytutu Prawa Międzynarodowego WPiA UW. Od 2006 r. jest kierownikiem Ośrodka Polityki Zagranicznej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W l. 1985-1989 prowadził własne gospodarstwo. Od 1999 r. w SLD. Poseł X, I-IV kad., za pierwszym razem wybrany z listy PZPR, a później czterokrotnie z list SLD. Zasiadał m.in. w komisjach: Spraw Zagranicznych, Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, ds. Układu Europejskiego, Integracji Europejskiej. Wicepremier, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w drugim rządzie W. Pawlaka. W l. 1995-1996 wicemarszałek Sejmu. W l. 1996-1997 prezes Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej. W l. 1998-2000 radny Sejmiku Województwa Podlaskiego wybrany z listy SLD. Minister spraw zagranicznych w rządzie L. Millera oraz dwóch rządach M. Belki. W 2005 r. marszałek Sejmu. Senator VII kad. wybrany z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Cimoszewicz do Senatu. Był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. W Senacie VIII kad. przewodniczył Komisji Spraw Zagranicznych. Wybrany na posła Parlamentu Europejskiego w 2019 r. W IX kadencji PE wiceprzewodniczący Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (2020-2022) i Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji, oraz ds. Wzmocnienia Uczciwości, Przejrzystości i Odpowiedzialności w Parlamencie Europejskim (2022-2023). Członek Komisji Spraw Zagranicznych od 2019 r. i Komisji Spraw Konstytucyjnych od 2020 r.
Czytaj więcej
Zwiń

Artykuły

Wyniki 1–3 z 7
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3
Znalezione artykuły

14.06.2024, Wybory do PE – najwięksi przegrani

…w tym okręgu. Obejść smakiem będą się musieli też zasłużeni na polskiej scenie politycznej byli premierzy – Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka. Mandat nie przypadł również wiceministrowi spraw zagranicznych Andrzejowi Szejnie. Ten ostatni, pomimo pierwszego miejsca…

11.06.2024, Kto będzie reprezentował Polskę w Brukseli? Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego

…Szydło (PiS) i Ewa Kopacz (PO). Jerzy Buzek i Leszek Miller nie kandydowali w wyborach, a Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka nie uzyskali mandatu.  Pełna lista deputowanych do Parlamentu Europejskiego wg komitetów i kolejności…

13.05.2024, Europoselskie reelekcje, smutne pożegnania i hojne emerytury

…i KO (10). Trzech obecnych europosłów kandyduje z list Lewicy ( Marek Belka ,  Robert Biedroń ,  Włodzimierz Cimoszewicz ), a dwoje z list Trzeciej Drogi ( Adam Jarubas i  Róża Thun ). Szczególnym przypadkiem jest historia Łukasza…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 5.09.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Spraw Konstytucyjnych, zastępca członka
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, zastępca członka
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Kazachstan, UE-Kirgistan, UE-Uzbekistan i UE-Tadżykistan oraz do spraw Stosunków z Turkmenistanem i Mongolią, członek
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
Pokaż więcej

Obietnice

Polityka bezpieczeństwa i obrony

W relacjach z Rosją, Chinami czy USA nie należy dawać się rozgrywać, trzeba działać jednolicie. W sytuacji, gdy słabnie wiarygodność NATO, potrzebne jest wzmocnienie polityki bezpieczeństwa i obrony.

Źródło: plus.polskatimes.pl

Data obietnicy: 10.05.2019

Warszawa
SLD
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
stosunki międzynarodowe
bezpieczenstwo i obronność
Polityka społeczna UE

Aby zapobiec narastaniu społecznego niezadowolenia będącego pożywką dla radykałów, trzeba stworzyć politykę społeczną Unii przyspieszającą zmniejszanie różnic w warunkach życiowych, zarówno między państwami unijnymi, jak i wewnątrz nich.

Źródło: plus.polskatimes.pl

Data obietnicy: 10.05.2019

Warszawa
SLD
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
polityka społeczna
Współpraca unijna

Egoizmy narodowe niszczyły Europę przez stulecia. Tylko coraz lepsze współdziałanie państw unijnych jest właściwym rozwiązaniem

Źródło: plus.polskatimes.pl

Data obietnicy: 10.05.2019

Warszawa
SLD
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
integracja europejska
Zmiany w polityce ekonomicznej

Polska musi głęboko skorygować swoją politykę ekonomiczną, bo w przeciwnym razie za 15-20 lat będziemy skansenem; ekonomicznie nie będziemy się w ogóle liczyć.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Data obietnicy: 14.06.2015

sprawy ogólnopolskie
Koło Senatorów Niezależnych
61 Białystok
gospodarka i energetyka
O stworzeniu rady rządowe przeciwdziałającej ksenofobii i dyskryminacji w życiu publicznym

Monitorowanie, obserwowanie sytuacji, o jakich mowa, jest potrzebne, bo zdarza się, że instytucje państwowe nie reagują na przypadki mowy nienawiści czy pojedyncze zachowania ludzi, które są nie do zaakceptowania. Zdarzało się nie raz, że po prostu mówiono o niskiej szkodliwości społecznej takich czynów, więc reagowanie na to jest potrzebne. (...) Ale stworzenie rady z członków ekipy rządzącej, która będzie cenzurowała pozostałych polityków - to nie jest odpowiedni pomysł.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 29.11.2012

sprawy ogólnopolskie
Koło Senatorów Niezależnych
61 Białystok
prawa i wolności obywatelskie
administracja państwowa i samorząd
O in vitro

In vitro to jest dobrodziejstwo współczesnej medycyny, a nie czyn zasługujący na karę.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 27.06.2012

sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
in vitro
Koło Senatorów Niezależnych
61 Białystok
ochrona zdrowia
O możliwości sprzedaży alkoholu na stadionach

Nie widzę żadnego, istotnego, uzasadnionego, społecznego interesu, który w ten sposób ma być zaspokojony. To jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachowań agresywnych, zwłaszcza tam, gdzie jest tłum ludzi. Jest duże prawdopodobieństwo zamieszek, zwłaszcza na imprezach sportowych, które podnoszą poziom emocji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 4.08.2011

sprawy ogólnopolskie
Koło Senatorów Niezależnych
61 Białystok
prawa i wolności obywatelskie
sport i turystyka