A jeśli chodzi o apteki? Coś się zmieni w tej materii? ŁS: Nie, w tej chwili nie planuję... Bo pan krytykował ten program. ŁS: Tak, ale w tej chwili nie planuję zmian radykalnych w tym zakresie.
Źródło: www.polskieradio.pl
26.06.2024, Zmiana po pierwszej kwarcie …W 2019 r. bezskutecznie kandydował do Sejmu, jednak w 2022 r. przejął mandat po Łukaszu Szumowskim. Podobną drogą dostał się w 2023 r. do Parlamentu Europejskiego, kiedy przejął mandat po Zbigniewie Kuźmiuku. W tych wyborach… |
17.01.2022, 10 proc. sceptyków szczepień w Sejmie. Jak posłowie spowalniają walkę z koronawirusem? …podpisało się 31 posłów PiS-u. W tym czterech lekarzy: Czesław Hoc, Tomasz Latos, Bolesław Piecha, Łukasz Szumowski a także farmaceuta Paweł Rychlik. Projekt wpłynął do Sejmu 14 grudnia 2021 r.i został skierowany do pierwszego… |
4.08.2021, Jak pracuje poseł Borys Budka? …się pod 11 wotum nieufności wobec ministrów: Mariusza Kamińskiego (trzykrotnie), Jacka Sasina (dwukrotnie), Zbigniewa Ziobry (dwukrotnie), Łukasza Szumowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Michała Dworczyka i Przemysława Czarnka oraz pod wnioskiem za odwołaniem Mikołaja Pawlaka ze stanowiska Rzecznika… |
A jeśli chodzi o apteki? Coś się zmieni w tej materii? ŁS: Nie, w tej chwili nie planuję... Bo pan krytykował ten program. ŁS: Tak, ale w tej chwili nie planuję zmian radykalnych w tym zakresie.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
Będę rozmawiał ze wszystkimi grupami i związkami zawodowymi. Chciałbym też zaproponować dialog wspólny. System ochrony zdrowia dotyczy przede wszystkim pacjentów, ale i zawodów medycznych. Uważam, że wspólna rozmowa jest tu bardzo potrzebna. Ja nie chcę robić rewolucji, chcę przygotować grunt do tego, byśmy mogli w przyszłej kadencji zaproponować zmiany, które będą przedyskutowane z pacjentami, ze środowiskiem wszystkich zawodów medycznych, ze związkami zawodowymi pielęgniarek, lekarzy i innych profesji medycznych. Nie przeprowadzimy głębokich, kierunkowych zmian bez prawdziwego konsensusu. Jednocześnie jestem przekonany, że przez te dwa lata można naprawdę dużo zrobić.
Źródło: www.fakt.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
No, leczenie ostrego zawału serca jest jedno z najlepszych na świecie, a potem w ciągu kilku lat ta śmiertelność wzrasta do poziomu takiego, jaki jest mniej więcej w Europie. I tutaj brakuje jednak skoordynowanego działania. Bardzo bym chciał, żeby te procedury – drogie, bardzo ważne i specjalistyczne procedury – były połączone z długoterminową opieką. Proszę sobie wyobrazić, że istotny odsetek tych pacjentów po zawale nigdy nie trafiają do kardiologa. To jest rzecz bardzo niedobra, dlatego też później ci pacjenci mieli problemy zdrowotne i umierali. Chciałbym, żeby to się zmieniło, są na to sposoby, są metody, aby ta opieka skoordynowana była powszechniejsza.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
Chcemy, by docelowo na rynku pojawiły się polskie leki. Jest to perspektywa wieloletnia. Potrzebne są badania podstawowe komórkowe, które mają stworzyć z kolei podstawę do wyłonienia cząstek, czyli kandydatów na leki. Potem niezbędne jest przejęcie badań przez resort zdrowia, by prowadzić badania kliniczne. Potrzebna jest więc współpraca naukowa i gospodarcza.
Źródło: wpolityce.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
Co w ogóle chcę zmienić, to jest pytanie ważne, dlatego że mam dwa lata tej kadencji. To nie jest czas bardzo długi, w związku z tym rewolucji dokonywał nie będę w najbliższym czasie. I myślę, że żadna rewolucja w takim systemie, jak system ochrony zdrowia nie jest dobra. Ludzie potrzebują stabilności, szpitale potrzebują stabilności, a przede wszystkim pacjenci muszą czuć się bezpiecznie i czuć się komfortowo w tej sytuacji. Natomiast na pewno pewne kierunki należy podjąć i można je usprawnić, choćby informatyzację, proces informatyzacji, który by ułatwić życie pacjentom, ale też pozwolił na optymalizację kosztów w tak ogromnym systemie, jakim jest system ochrony zdrowia, w systemie płatności z NFZ. Nie ma w tej chwili żadnego sektora gospodarki na świecie, który nie wspomagałby się dużymi bazami danych, algorytmami postępowania. Tego u nas na pewno jeszcze brakuje. I mam nadzieję, że to się uda wdrożyć. Poza tym optymalizacje kosztowe. Mamy takie pieniądze, jakie mamy w budżecie Polski.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
Kolejki choćby do operacji stawu biodrowego czy do operacji zaćmy zaczęły maleć. Chciałbym, żeby skupić się na tych obszarach, które naprawdę są deficytowe, gdzie ta usługa jest... to świadczenie zdrowotne jest deficytowe, i tam wprowadzić pewne programy, projekty, które by pozwoliły skrócić te kolejki. Są takie możliwości, mam nadzieję, że się uda je szybko wdrożyć.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
Ja nie chciałbym ograniczać kosztów i nie z taką filozofią chciałbym wyjść, natomiast są pewne optymalizacje czyli choćby proszę spojrzeć, że zakupy w przetargach w polskim sektorze zdrowia większość z ich kończy się tylko jedną ofertą, brakuje tej konkurencyjności, podczas gdy w Unii Europejskiej to jest tylko 4%. Tutaj można zrobić jeszcze bardzo wiele, choćby sposobem wydawania pieniędzy. Tych pieniędzy nikt specjalnie nie marnotrawi, tylko brakuje też zachęt, mechanizmów, które by pozwoliły w sposób rozsądny optymalizować te koszty.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
70% umieralności to jest kardiologia i onkologia. W związku z tym potrzebny jest skoordynowany system opieki nad pacjentem onkologicznym, skoordynowany również geograficznie i systemowo. Stąd pomysł na Narodowy Instytut Onkologii, gdzie ta sieć placówek onkologicznych byłaby wykorzystywana w sposób optymalny. A co do wyceny świadczeń, to również wymaga... może zmiana to jest złe słowo, ale na pewno ewaluacji i oceny, czy wszystkie świadczenia są prawidłowo wycenione. I to zaczynamy robić.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
Zwrócę szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów. Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do wszystkich, którzy na co dzień, z poświęceniem i zaangażowaniem, troszczą się o nich na oddziałach neonatologicznych.
Źródło: natemat.pl
Data obietnicy: 22.01.2017
A ten postulat dojścia do 6,8% PKB na służbę zdrowia jest realny? Jest do wykonania w najbliższym czasie? ŁS: No oczywiście... Sukcesywnie, oczywiście. ŁS: Każda zmiana drobna procenta PKB to są miliardy złotych i tutaj te wahnięcia muszą być wykonywane bardzo ostrożnie. To jest odpowiedzialność ministra finansów, premiera, całego rządu. Tutaj nie da się z dnia na dzień zmienić budżetu państwa w procentowej skali.
Źródło: www.polskieradio.pl
Data obietnicy: 22.01.2017