Ile wiesz o mniej znanych kandydatach?

Znacie na pewno sześć nazwisk osób, które ubiegają się o urząd prezydenta. Jednak chęć startu w wyborach zadeklarowało już 18 kandydatów. Dziś możecie sprawdzić, ile wiecie o mniej znanych kandydatach. Poznacie ich na postawie naszego szybkiego quizu.

 • Kto jest najpopularniejszym youtuberem wśród kandydatów na prezydenta?  
  A. Mariusz Max Kolonko  
  B. Szymon Hołownia

Odp: Mariusz Max Kolonko. Ma 586 tys. subskrybentów. Szymon Hołownia, choć popularny, ma tylko 729 subskrypcji swojego kanału na YouTubie. Nawet obecny prezydent na swoim oficjalnym kanale jest znacznie mniej popularny niż Kolonko – jego filmy śledzi 11 tys. osób.

 • Partię Pol-EXIT założył ...
  A. Mirosław Piotrowski 
  B. Stanisław Żółtek

Odp: Stanisław Żółtek. Mirosław Piotrowski założył inną partię – Ruch Prawdziwa Europa „Europa Christi”. 

 • Czyją kampanię możesz wesprzeć kupując używany samochód? 
  A. Artura Głowackiego 
  B. Mirosława Piotrowskiego

Odp: Artur Głowacki oferuje m.in. dwa Renault Clio, Megane i Forda Focusa. Dochód ze sprzedaży wesprze kampanię. Kandydat kusi również, żeby zaangażować się w kampanię jako asystent biura: najaktywniejsi mogą wygrać wycieczkę do Egiptu, a mniej aktywni do Międzyzdrojów. 

 • Dokończ hasło wyborcze Dudy: Wszyscy Polacy murem za... 
  A. Andrzejem 
  B. Jolantą

Odp: To hasło Jolanty Dudy. Jeszcze nie zarejestrowała komitetu, ale zapowiada start w wyborach. Wcześniej posługiwała się hasłem „Lubelszczyzna murem za Jolantą!”. 

 • Kto uważa się za legalnego prezydenta II RP? 
  A. Andrzej Duda 
  B. Jan Zbigniew Potocki

Odp: Jan Zbigniew Potocki. „Rzeczpospolita” tak opisuje zawiłości historyczne nominacji Potockiego: „Potocki uważa się za kontynuatora działających w Wielkiej Brytanii prezydentów na uchodźstwie. Tam w 1972 roku po śmierci prezydenta Augusta Zaleskiego doszło do sporu, kto jest jego następcą. Większość środowiska za prezydenta uznała Stanisława Ostrowskiego. Jednak inny polityk, Juliusz Nowina-Sokolnicki, przedstawił fotokopie dokumentu, że to on został wyznaczony na prezydenta przez Zaleskiego. Przed śmiercią miał przekazać nominację Potockiemu”. [Rzeczpospolita]

 • Na zmianę Konstytucji możemy liczyć, jeśli prezydentem zostanie... 
  A. Andrzej Voigt 
  B. Leszek Samborski

Odp: Obaj kandydaci zapowiadają zmianę Konstytucji, choć w różnych kierunkach. Partia Samborskiego („Odpowiedzialność”) w swoim programie ma m.in.  wprowadzenie systemu prezydenckiego, całkowitą zmianę systemu sądów, zmniejszenie parlamentu do 120 posłów i 32 senatorów powoływanych przez Sąd Najwyższy.  
Andrzej Voigt, który pracował w promującym idee wolnorynkowe Centrum Adama Smitha, zapowiedział zmianę Konstytucji w ciągu pierwszego roku prezydentury.  

Zobacz najnowsze

 • Grand Papa Rapa to jeden z pseudonimów…  
  A. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej 
  B. Piotra Liroya-Marca

Odp: Piotr Liroy-Marzec. Inne pseudonimy polityka z czasów jego kariery muzycznej to: Scyzoryk, Szaka-L, 041, Kingpin. 

 • Unia Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Polska Lewica w wyborach prezydenckich popierają 
  A. Roberta Biedronia, wspólnego kandydata Lewicy 
  B. Waldemara Witkowskiego, przewodniczącego Unii Pracy

Odp: Waldemara Witkowskiego. Przewodniczący Polskiej Lewicy komentował ten wybór mówiąc, że „Robert Biedroń jest kandydatem niewiarygodnym”. 
 

 • O fotel prezydenta ubiega się m.in. kaznodzieja Kościoła Metodystów. Jest nim… 
  A. Piotr Bakun 
  B. Władysław Kosiniak-Kamysz

Odp: Piotr Bakun, który poza tym jest przedsiębiorcą, a w kampanii parlamentarnej organizował struktury „Skutecznych” Liroya-Marca. 

 • Liga Obrony Suwerenności, partia, której celem jest Wielka Polska, w wyborach prezydenckich popiera… 
  A. Wojciecha Podjackiego 
  B. Krzysztofa Bosaka

Odp: Wojciecha Podjackiego - przewodniczącego LOS, a także redaktora naczelnego pisma „Polski Szaniec”. Bosak jest kandydatem Konfederacji, która zrzesza partie KORWIN, Ruch Narodowy, Konfederację Korony Polskiej (w skład tej ostatniej wchodzą partia Grzegorza Brauna, Partia Kierowców i organizacje: Konfederacja Rolniczo-Konsumencka i Stowarzyszenie STOP-NOP).