Znacie na pewno sześć nazwisk osób, które ubiegają się o urząd prezydenta. Jednak chęć startu w wyborach zadeklarowało już 18 kandydatów. Dziś możecie sprawdzić, ile wiecie o mniej znanych kandydatach. Poznacie ich na postawie naszego szybkiego quizu.
Odp: Mariusz Max Kolonko. Ma 586 tys. subskrybentów. Szymon Hołownia, choć popularny, ma tylko 729 subskrypcji swojego kanału na YouTubie. Nawet obecny prezydent na swoim oficjalnym kanale jest znacznie mniej popularny niż Kolonko – jego filmy śledzi 11 tys. osób.
Odp: Stanisław Żółtek. Mirosław Piotrowski założył inną partię – Ruch Prawdziwa Europa „Europa Christi”.
Odp: Artur Głowacki oferuje m.in. dwa Renault Clio, Megane i Forda Focusa. Dochód ze sprzedaży wesprze kampanię. Kandydat kusi również, żeby zaangażować się w kampanię jako asystent biura: najaktywniejsi mogą wygrać wycieczkę do Egiptu, a mniej aktywni do Międzyzdrojów.
Odp: To hasło Jolanty Dudy. Jeszcze nie zarejestrowała komitetu, ale zapowiada start w wyborach. Wcześniej posługiwała się hasłem „Lubelszczyzna murem za Jolantą!”.
Odp: Jan Zbigniew Potocki. „Rzeczpospolita” tak opisuje zawiłości historyczne nominacji Potockiego: „Potocki uważa się za kontynuatora działających w Wielkiej Brytanii prezydentów na uchodźstwie. Tam w 1972 roku po śmierci prezydenta Augusta Zaleskiego doszło do sporu, kto jest jego następcą. Większość środowiska za prezydenta uznała Stanisława Ostrowskiego. Jednak inny polityk, Juliusz Nowina-Sokolnicki, przedstawił fotokopie dokumentu, że to on został wyznaczony na prezydenta przez Zaleskiego. Przed śmiercią miał przekazać nominację Potockiemu”. [Rzeczpospolita]
Odp: Obaj kandydaci zapowiadają zmianę Konstytucji, choć w różnych kierunkach. Partia Samborskiego („Odpowiedzialność”) w swoim programie ma m.in. wprowadzenie systemu prezydenckiego, całkowitą zmianę systemu sądów, zmniejszenie parlamentu do 120 posłów i 32 senatorów powoływanych przez Sąd Najwyższy.
Andrzej Voigt, który pracował w promującym idee wolnorynkowe Centrum Adama Smitha, zapowiedział zmianę Konstytucji w ciągu pierwszego roku prezydentury.
Odp: Piotr Liroy-Marzec. Inne pseudonimy polityka z czasów jego kariery muzycznej to: Scyzoryk, Szaka-L, 041, Kingpin.
Odp: Waldemara Witkowskiego. Przewodniczący Polskiej Lewicy komentował ten wybór mówiąc, że „Robert Biedroń jest kandydatem niewiarygodnym”.
Odp: Piotr Bakun, który poza tym jest przedsiębiorcą, a w kampanii parlamentarnej organizował struktury „Skutecznych” Liroya-Marca.
Odp: Wojciecha Podjackiego - przewodniczącego LOS, a także redaktora naczelnego pisma „Polski Szaniec”. Bosak jest kandydatem Konfederacji, która zrzesza partie KORWIN, Ruch Narodowy, Konfederację Korony Polskiej (w skład tej ostatniej wchodzą partia Grzegorza Brauna, Partia Kierowców i organizacje: Konfederacja Rolniczo-Konsumencka i Stowarzyszenie STOP-NOP).