Sejm: Rząd dofinansuje drogi w gminach

Pieniądze będą pochodzić z nowego funduszu. Oprócz tego posłowie zajmą się m.in. opodatkowaniem kryptowalut i obniżką CIT-u. 70. posiedzenie Sejmu rozpocznie się we wtorek o 10.00.

Powstanie fundusz celowy, z którego dofinansowywana będzie budowa, przebudowa oraz remont dróg powiatowych i gminnych.

Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) będzie zarządzany przez ministra infrastruktury w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego. Głównymi źródłami finansowymi Funduszu będą wpłaty z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z niektórych spółek skarbu państwa. W FDS ma się znaleźć w przyszłym roku 6 mld zł, a do 2028 r. w sumie 36 mld zł. Samorządy będą się mogły ubiegać o te pieniądze w konkursach. Maksymalne dofinansowanie na jeden cel to 30 mln zł, nie może ono przekroczyć jednak 80 proc. kosztów realizacji. Wysokość będzie zależała od dochodów powiatu lub gminy (im biedniejsza, tym większe dofinansowanie).

Sprawozdanie z prac komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej nad projektem przedstawi poseł Bogdan Rzońca (PiS).

Rząd planuje zmiany w prawie podatkowym.

Chodzi o wdrożenie tzw. polityki 3P, czyli przejrzystości, prostoty i przyjazności systemu podatkowego. Główna, zapowiadana już w budżecie na przyszły rok zmiana, to obniżka podatku CIT dla małych i średnich firm firm z 15 do 9 proc. Planowane jest także wydłużenie z 2 do 3 lat czasu obowiązywania tzw. ulgi mieszkaniowej (osoba, która sprzedała mieszkanie nie musi płacić od niego podatku, jeśli kupi w tym czasie nowe). Sprawozdanie z prac komisji finansów publicznych nad projektem przedstawi poseł Andrzej Kosztowniak (PiS).

Drugi projekt po raz pierwszy ureguluje kwestię wirtualnych walut.

Podatek od tzw. kryptowaluty zapłacimy wtedy, gdy ją sprzedamy (np. w kantorze, na giełdzie) lub zapłacimy nią za jakiś towar, czyli we wszystkich sytuacjach, w których uzyskiwany jest dochód. Podatek nie obejmie samego “wydobywania” kryptowaluty na własny użytek oraz wymiany na inną kryptowalutę. Zakłada również wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku dla osób i firm, które przenoszą się zagranicę (np. zmiana kraju siedziby, transfer pieniędzy), a ich majątek przekracza 4 mln zł. Stawka podatku to 19 proc. dla osób, prowadzących działalność gospodarczą i 3 proc. dla majątku prywatnego. Ustawa implementuje unijną dyrektywę ATAD.

Zobacz najnowsze

Zgodnie z dyrektywą unijną wzrosną minimalne sumy gwarancyjne OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników.

Sumy gwarancyjne to wartość szkody, za którą odpowiedzialny jest ubezpieczyciel (czyli limit wysokości odszkodowań, które wypłaci). Komisja Europejska raz na 5 lat dokonuje przeglądu sum i dostosowuje je do stopy inflacji. Nowe minimalne sumy w przypadku szkód na osobach mają od przyszłego roku wynosić 5,21 mln euro (obecnie 5 mln), a przy szkodach materialnych 1050 tys. euro (obecnie 1 mln). Kwoty dotyczą jednego zdarzenia (np. wypadku samochodowego) i przypadają na wszystkie osoby w nim poszkodowane (kwota nie zmienia się przy większej liczbie osób). Według Polskiej Izby Ubezpieczeniowej podwyżka „będzie miała niewielki wpływ na wysokość składki”.

Sprawozdanie z prac komisji finansów publicznych nad projektem przedstawi poseł Wiesław Janczyk (PiS).

Na salę posiedzeń z komisji polityki społecznej i rodziny wraca projekt dotyczący tzw. daniny solidarnościowej.

Jest to zapowiadany przez premiera Morawieckiego podczas protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie między 18 kwietnia a 27 maja podatek dla najlepiej zarabiających. Więcej na ten temat można przeczytać w naszej osobnej analizie.

Sejm nadal nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka.

Na posiedzeniu Sejm rozpatrzy po raz drugi kandydaturę tej samej kandydatki zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość – Anny Marii Dudzińskiej. Podczas głosowania na poprzednim, 69. posiedzeniu kandydatce zabrakło 6 głosów do wymaganej większości. Więcej na temat Anny Marii Dudzińskiej można znaleźć w naszej poprzedniej zapowiedzi, a o pozostałych kandydatach odrzuconych przez Sejm w osobnej analizie.