MamPrawoWiedziec.pl pyta posłów: jak pomagać uchodźcom?

Jeśli działać na miejscu, to raczej humanitarnie niż militarnie. 18 posłów mówi, jak reagować na kryzys migracyjny.

MamPrawoWiedziec.pl spytało posłów o ich poglądy na politykę wobec uchodźców. To te same pytania, które zadaliśmy kandydatom w wyborach w 2015 r. Spośród 460 posłów, którzy otrzymali elektroniczny kwestionariusz na pytania odpowiedziało 18. Pytania zadaliśmy 20 czerwca w Światowym Dniu Uchodźcy. W ciągu 24 godzin odpowiedziało: 10 posłów PO, 4 Nowoczesnej, 3 Kukiz’15 oraz jeden z PSL. Poseł PiS Tadeusz Cymański odpowiedział na pytania w formie wywiadu wideo.

Opozycja jest za aktywną polityką wobec kryzysu migracyjnego. 14 z 18 posłów jest zdania, że Polska powinna prowadzić pomoc humanitarną i rozwojową na Bliskim Wschodzie, 13 opowiedziało się za przyjęciem uchodźców w Polsce, połowa uważa, że Polska powinna wspierać finansowo państwa, do których przybywa najwięcej uchodźców.

Front raczej nie dla polskich żołnierzy. Czterech z 18 parlamentarzystów zadeklarowało, że Polska powinna w ramach działań sojuszniczych zaangażować się militarnie w zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie. Tego zdania są Paweł Skutecki (Kukiz’15), Adam Szłapka (N) oraz Bożena Szydłowska i Szymon Ziółkowski (PO). Dla Ziółkowskiego, Szłapki i Skuteckiego jest to nowy pogląd - półtora roku temu nie wybrali tej odpowiedzi.

Wątpliwości ma Tadeusz Cymański (PiS): – Państwo ma zobowiązania płynące z jego współistnienia na arenie międzynarodowej. (...) Chcemy pomagać uchodźcom, ale chcemy uniknąć błędów, nawet wystawiając się na zarzuty typu moralnego. – powiedział w wideo wywiadzie dla MamPrawoWiedziec.pl:

 

 

Polska powinna umożliwić integrację czy tylko zapewnić schronienie? Posłów dzieli stosunek do polityki integracyjnej wobec uchodźców. Ośmiu reprezentantów uważa, że celem Polski powinno być trwałe włączenie ich do życia społecznego i rynku pracy. Drugie tyle jest zdania, że przede wszystkim Polska powinna zapewnić uchodźcom schronienie na okres przejściowy.

– To są ludzie, którzy byliby tu tylko przejściowo. W sytuacji, w której skończyłyby się konflikty, bardzo chętnie wróciliby do siebie. – przekonuje Ewa Kopacz w wywiadzie.

 

Dziewięciu posłów zmieniło zdanie. Dziesięciu posłów odpowiadało na pytania po raz drugi – pierwszy raz zrobili to w kampanii przed wyborami do parlamentu. 9 z nich zmieniło zdanie w jakiejś kwestii. Tylko Marcin Święcicki (PO) na wszystkie pytania odpowiedział tak samo jak półtora roku temu. – Imigranci wzbogacali polską kulturę i sprzyjali rozwojowi Polski. Najpotężniejszy kraj świata, Stany Zjednoczone, złożony jest właśnie z imigrantów. Różnorodność jest bogactwem, które w wolnym społeczeństwie sprzyja rozwojowi. – pisze Święcicki.

Parlamentarzyści, którzy zmieniali zdanie, są obecnie bardziej niż przed wyborami zainteresowani finansowym zaangażowaniem Polski w pomoc uchodźcom: Paweł Szramka, Skutecki (Kukiz’15) i Marek Rząsa (PO) przekonali się do prowadzenia pomocy humanitarnej i rozwojowej na terenie Syrii, Skutecki (Kukiz’15) i Ziółkowski (PO) chcą wspomóc finansowo państwa Bliskiego Wschodu i Afryki, do których przybywa najwięcej uchodźców.

Zobacz najnowsze

Jednocześnie, Szłapka i Grzegorz Furgo (N) wycofali się z tego postulatu, a Monika Rosa (N) nie jest już zwolenniczką wspierania finansowego państw europejskich, które przyjmują uchodźców.

Ziółkowski, jako jedyny zmienił zdanie w sprawie przyjmowania uchodźców w Polsce. Jesienią 2015 r. był przeciw, obecnie popiera to rozwiązanie.

Posłanka Kukiz’15 mniej kategoryczna wobec przyjmowania uchodźców. Elżbieta Zielińska (Kukiz’15, startowała pod panieńskim nazwiskiem Borowska) w 2015 r. deklarowała: “Nie powinniśmy przyjmować "uchodźców", są to emigranci ekonomiczni. Powinno się bronić granic UE.” Teraz nie ma zdecydowanej opinii w tej sprawie.

 

Pytania MamPrawoWiedziec.pl

Europa jest celem migracji cudzoziemców z innych państw. W 2016 r. w Polsce wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło ponad 12 tys. cudzoziemców, uciekających przed prześladowaniem lub poważną krzywdą. W tym samym okresie we wszystkich krajach UE obcokrajowcy złożyli 1,2 mln wniosków o nadanie statusu uchodźcy (Eurostat).

Które z poniższych działań powinna Pani/ Pana zdaniem podjąć Polska w związku z kryzysem migracyjnym? Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują.

 1. W ramach działań sojuszniczych zaangażować się militarnie w zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie.
 2. Prowadzić pomoc rozwojową i humanitarną na Bliskim Wschodzie.
 3. Wspomóc finansowo państwa europejskie, do których przybywa najwięcej uchodźców.
 4. Wspomóc finansowo państwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce, do których przybywa najwięcej uchodźców.
 5. Przyjąć uchodźców w Polsce.
 6. Nie angażować się w konflikt i dążyć do zmniejszenia liczby uchodźców przybywających do Polski z Bliskiego Wschodu i Afryki.
 7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Jaki powinien być kierunek polityki państwa wobec uchodźców? Prosimy wybrać jedną odpowiedź najbliższą Pani/Pana poglądom.

A. Celem Polski powinno być trwałe włączenie uchodźców do życia społecznego i rynku pracy.

B. Celem Polski powinno być przede wszystkim zapewnienie uchodźcom schronienia na okres przejściowy.

Posłowie, którzy odpowiedzieli na pytania:

 1. Paweł Arndt, PO
 2. Grzegorz Furgo, PO
 3. Tomasz Kostuśm, PO
 4. Marek Krząkała, PO
 5. Józef Lassota, PO
 6. Urszula Pasławska, PSL
 7. Monika Rosa, .N
 8. Marek Rząsa, PO
 9. Joanna Scheuring-Wielgus, .N
 10. Paweł Skutecki, Kukiz'15
 11. Elżbieta Stępień, .N
 12. Adam Szłapka, .N
 13. Paweł Szramka, Kukiz'15
 14. Bożena Szydłowska, PO
 15. Marcin Święcicki, PO
 16. Anna Wasilewska, PO
 17. Elżbieta Zielińska, Kukiz'15
 18. Szymon Ziółkowski, PO