Co odpowiedzieli nam kandydaci do PE?

Zestawiliśmy odpowiedzi kandydatów na 5 pytań z naszego quizu wyborczego, w którym pytamy przede wszystkim o sprawy najbliższe obywatelom: bezpieczeństwo w internecie, walka z zanieczyszczeniem środowiska czy zmiany na unijnym rynku pracy.

Najmniej odpowiedzi spłynęło od partii prawicowych: PiS, Konfederacji i Polski Fair Play, najwięcej od Lewicy Razem i Wiosny. Wpłynęło to na ogólne wyniki naszej ankiety – kandydaci przedstawiają się jako osoby zdeterminowane walczyć z ociepleniem klimatu czy ujednolicanie płacy minimalnej w UE.

Chociaż odpowiedziała nam prawie jedna czwarta kandydatów, z PiS było to tylko 4 osoby, tak samo z Kukiz’15 (czyli zaledwie 3 proc.), a z Konfederacji i Polski Fair Play po 10. Najwięcej odpowiedzi otrzymaliśmy z Lewicy Razem – 67 (52 proc. wszystkich). Następna jest Wiosna z 64 odpowiedziami (49 proc.), Koalicja Europejska – 39 (29 proc.).

W tekście omówiliśmy odpowiedzi od 199 kandydatów, którzy do 15.00 w piątek 24 maja przesłali wypełnioną ankietę.

Czy i jak uregulować Internet?

Kandydaci są podzieleni. 102 osoby zgadzają się ze stwierdzeniem, że internet powinien być wolny od kontroli wypowiedzi, ponieważ daje możliwość dojścia do głosu różnym, niesłyszanym dotąd grupom obywateli. 54 osoby nie popierają tego stwierdzenia, a 30 nie ma zdecydowanej opinii w tej sprawie.

Najbardziej zdecydowanymi orędownikami internetu jako wolnej przestrzeni wypowiedzi są frakcje komitetów narodowych: 16 osób, tylko 3 nie były zdecydowane. Wolności w Internecie broni także większość Koalicji Europejskiej – za jest 24 kandydatów, przeciw 7, a niezdecydowanych – 5.

Najbardziej podzielona w tej sprawie jest lewica. W Lewicy Razem najwięcej kandydatów jest przeciwnych temu stwierdzeniu (24), 21 popiera, a aż 18 nie ma zdecydowanej opinii w tej sprawie. Kandydaci liberalnej Wiosny w ponad połowie (34 z 62 odpowiedzi) wprawdzie poparli to stwierdzenie, ale duża część też była mu przeciwnych – 23 osoby.

 

Internet powinien być wolny od kontroli wypowiedzi. Internet daje możliwość dojścia do głosu grupom i obywatelom, którzy w tradycyjnej debacie publicznej nie mają możliwości wyrażania swoich poglądów.

Infogram

 

Zobacz najnowsze

Kontrowersje wokół tego pytania wiążą się przede wszystkim z problemem dezinformacji, mowy nienawiści i fake newsów, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się w Internecie. Dlatego zapytaliśmy również kandydatów o możliwe rozwiązania.

Za objęciem stron i portali internetowych obowiązkiem zwalczania dezinformacji i mowy nienawiści na swoich platformach opowiedziało się 165 kandydatów. Najwięcej przeciwników tego rozwiązania jest w konserwatywnej i narodowej Konfederacji: 9 z 10 osób, które odpowiedziały na nasze pytania oraz w wolnościowej Polsce Fair Play – 7 z 10 osób.

Kandydaci Koalicji Europejskiej nie mieli wątpliwości – wszyscy (36 osób) opowiedzieli się za objęciem stron i portali obowiązkiem walki z tymi problemami.

Czy i jak chronić środowisko?

Przewaga odpowiedzi z lewej strony sceny politycznej sprawiła, że kandydaci do PE to zdecydowani zwolennicy walki z ociepleniem klimatu. 127 osób chce ambitniejszych celów redukcji gazów cieplarnianych, a 40 odpowiedziało, że obecne cele są wystarczające i należy je po prostu realizować.

Tylko 22 jest za zmniejszeniem tempa redukcji. Nie dziwi wśród nich 9 kandydatów z Konfederacji, 4 z Polski Fair Play, 1 z Kukiz’15 czy 2 z PiS (połowa wszystkich odpowiedzi tego komitetu), ale już 4 osoby (Piotr Ambroziak, Magdalena Decker, Paweł Krutul, Anna Kulczyk-Szymańska) z Wiosny i 2 (Jolanta Rebejko, Michał Wysocki) z Lewicy Razem mogą być zaskoczeniem. Żaden z tych kandydatów nie rozwinął i nie uzasadnił jednak swojej opinii.

Zdecydowana większość kandydatów – 172 osób – popiera także ograniczenie użycia jednorazowych produktów plastikowych: patyczków do uszu czy sztućców. Jednomyślna w tej kwestii był komitet Wiosna – za stopniowym odchodzeniem od produkcji plastików jednorazowego użytku jest 64 osoby, które odpowiedziały na to pytanie.

Czy i jak ujednolicać prawa pracownicze w UE?

150 kandydatów chce jednolitych zasad wyliczania płacy minimalnej w UE. W tym pytaniu jednomyślna była Lewica Razem – rozwiązanie takie poparło 66 kandydatów tej frakcji (wszyscy, którzy odpowiedzieli na to pytanie).

Za ujednoliceniem sposobu wyliczania płacy minimalnej jest także zdecydowana większość kandydatów Koalicji Europejskiej – 21 osób, podczas gdy przeciwnych mu było 7 i 7 też nie miało zdania. Wśród zwolenników jest były premier RP, ekonomista Marek Belka.

Kandydaci konserwatywni i wolnościowi nie zaskoczyli, 10 z Konfederacji i 7 z Polski Fair Play są przeciwni temu rozwiązaniu. Niezdecydowany był tylko Marek Woch z Polski Fair Play.