Niedawno dziennikarze zajmujący się tematyką europejską wyróżnili aktywnych polskich europosłów. Tym razem nasi reprezentanci zostali wyróżnieni nominacją do nagrody MEP Award, którą przyznaje czasopismo „The Parliament Magazine”.
W tym roku nominowano sześciu Polaków w pięciu kategoriach. Kim są? Czym się zajmują? Dlaczego zostali nominowani? Portal MamPrawoWiedziec.pl to sprawdził.
Nominacja w kategorii „Energia”
Jerzy Buzek – były premier Polski, jako europarlamentarzysta działa od 2004 r. z ramienia frakcji EPP. Jest członkiem PO, wcześniej należał do AWS. Od lipca 2009 r. do stycznia 2012 r. zasiadał był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Znany z intensywnej pracy nad tworzeniem unijnego wewnętrznego rynku energetycznego, który stanowi jedno z proponowanych rozwiązań kryzysu energetycznego w Europie. Nie przedłożył żadnego sprawozdania, pracował nad projektem 1 rezolucji (dotyczącej powodzi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w 2010 r.).
Nominacja w kategorii „Zatrudnienie i polityka społeczna” – dwoje nominowanych!Lidia Geringer de Oedenberg – w Parlamencie Europejskim pracuje od 2004 r. z ramienia drugiej co do wielkości frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D). Należy do SLD. W pracy parlamentarnej zajmuje prawem autorskim i handlowym oraz prawem pracy. Na posiedzeniach referowała 14 sprawozdań, była członkiem zespołów projektowych 47 rezolucji. W kwestionariuszu wyborczym MamPrawoWiedziec.pl w 2009 r. deklarowała, że przedmiotem jej zainteresowań politycznych są: polityka budżetowa UE, polityka regionalna i transportowa, zatrudnienie, sprawy społeczne i kwestie równouprawnienia. Można więc uznać, że w Parlamencie zajmuje się nad interesującymi ją obszarami.
Jan Kozłowski – sprawuje funkcję posła do PE od 2010 r. z ramienia ugrupowania Europejskiej Partii Ludowej (zastąpił posła Janusza Lewandowskiego, którego wybrano na komisarza UE). Jest członkiem Platformy Obywatelskiej, wcześniej działał równie w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym i Akcji Wyborczej „Solidarność”. Obecnie zasiada w Komisjach: Budżetowej oraz Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Sprawozdawał dwukrotnie w kwestiach polityki finansowej UE. Opiniował rozporządzenia dotyczące polityki rozwojowej i energetycznej. Był sześciokrotnie członkiem zespołów przygotowujących rezolucje dotyczące sytuacji politycznej na Ukrainie (5 rezolucji) oraz w Europie Środkowej (1 rezolucja).
Nominacja w kategorii „Polityka rozwojowa”Filip Kaczmarek – jest europarlamentarzystą od 2004 r. (drugą kadencję) z ramienia ugrupowania Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Należy do Platformy Obywatelskiej. Był posłem Sejmu II kadencji jako członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W Parlamencie Europejskim zajmuje się unijną polityką rozwojową. Przedłożył 4 sprawozdania na ten temat – ostatnie w maju 2013 r. poświęcone sprawie milenijnych celów rozwoju po 2015 roku i 4 opinie, m.in. na temat problemów demokracji i uczestnictwa obywateli w sprawowaniu władzy oraz praw człowieka. Był członkiem zespołów projektowych przy 252 rezolucjach.
Nominacja w kategorii „Rolnictwo i sprawy wsi”
Czesław Siekierski – sprawuje funkcję europosła już drugą kadencję z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPP), największego obecnie ugrupowania w parlamencie. Jako członek PSL dwukrotnie otrzymał mandat poselski w polskim Sejmie (III i IV kadencji). W latach 2001–2003 pełnił funkcję wiceministra rolnictwa. W Parlamencie Europejskim jest wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nominację otrzymał ze względu na aktywną działalność związaną z reformą Wspólnej Polityki Rolnej. W ramach prac parlamentarnych uczestniczył w zespole przygotowującym projekty 6 rezolucji, w tym trzech dotyczących sektora produktów żywnościowych. Jako sprawozdawca zaopiniował założenia wspólnej polityki rolnej do 2020 roku (
opinia).
Nominacja w kategorii „Dobro zwierząt”Janusz Wojciechowski – w Parlamencie Europejskim zasiada już drugą kadencję z ramienia jednej z mniejszych frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa „Piast”. Pracuje w Komisji Rolnictwa i Spraw Wsi. Przedłożył 3 sprawozdania dotyczące hodowli zwierząt. Uczestniczył także w pracach dotyczących polityki zagranicznej, w tym stosunków z Rosją i Ukrainą jako członek zespołów projektowych przy rezolucjach.
Konkurs organizuje „The Parliament Magazine”, dwutygodnik zajmujący się działalnością Unii Europejskiej. Nominację do nagrody składają organizacje oraz instytucje obserwujące i uczestniczące w pracach Parlamentu Europejskiego, a głosować mogą jedynie europarlamentarzyści. Nagrody zostaną ogłoszone i przyznane 25 czerwca.
Jak w poprzednich latach MamPrawoWiedziec.pl przygotowuje projekt "Kandydaci 2014". Przed nadchodącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku wyślemy do kandydatów kwestionariusz doświadczenia i poglądów. W ten sposób wyborcy będą mogli obiektywnie porównać kandydatów i świadomie dokonać wyboru swojego reprezentanta.