Czym jeżdżą posłowie nowej kadencji?

Co wiemy z oświadczeń majątkowych? Fani czterech kółek stanowią większość w Sejmie. Do własnego auta przyznaje się 382 polityków. Liczba ta może być wyższa, bo posłowie, zgodnie z prawem, są zobowiązani do wykazania pojazdów i innego mienia ruchomego o wartości przekraczającej 10 tys zł.

Łącznie posłowie dysponują 579 samochodami. Średnią zawyża 3 parlamentarzystów-przedsiębiorców: 

  • Grzegorz Gaża (PiS), właściciel firmy Plessgaz, który w oświadczeniu wykazał 11 samochodów;
  • Adam Cyrański (KO) wspólnik i prezes zarządu w Centrum Handlowym Żeliwna sp. z o.o., Martima sp. z o.o., wspólnik w MT Biznes sp. z o.o. i Otmuchowskich Kopalniach Granitu sp. z o.o – 7 aut;
  • Wiesław Buż (Lewica), właściciel firmy wielobranżowej Dagdorex – 5 samochodów.

Największą popularnością wśród zmotoryzowanych posłów cieszą się samochody wyprodukowane przez koncern Toyota – 56 posłów wybrało samochód tej marki (łącznie jest to 68 aut), drugi w kolejności jest Volkswagen (41 aut, 38 posłów) a trzeci Ford (36 samochodów, 33 posłów,).

Posłowie posiadają niewiele okazów kolekcjonerskich. 

Zabytkowym autem (Mercedes Benz 2205 z 1954 r.) może pochwalić się minister zdrowia i jednocześnie poseł PiS, Łukasz Szumowski, a Marek Rutka (Lewica) – dwoma ambulansami z lat 80. Z oświadczeń majątkowych wiemy też, że parlamentarzysta Maciej Lasek (KO) jest współwłaścicielem samolotu Cessna F150 M z 1977 roku.

Zobacz najnowsze

Nieliczna jest grupa entuzjastów dwóch kółek. Ośmiu parlamentarzystów wykazało w oświadczeniach motocykle. Kamil Bortniczuk (PiS), Joanna Frydrych (KO), Andrzej Szejna posiadają modele marki Suzuki, Adam Gawęda (PiS) i Jerzy Hardie-Douglas (KO) są wierni marce Harley-Davidson, a Radosław Lubczyk (PSL-Kukiz) i Dariusz Stefaniuk (PiS) – BMW.

Tylko sześciu posłów z różnych klubów parlamentarnych łączy zamiłowanie do spędzania czasu nad wodą i sportów wodnych. 

Tadeusz Aziewicz (KO), Anna Żukowska i Włodzimierz Czarzasty (Lewica) posiadają jachty, a Arkadiusz Czartoryski (PiS), Grzegorz Puda (PiS), Wojciech Maksymowicz (PiS) – łodzie motorowe.

Posłowie wybierają raczej nowsze samochody. Ponad połowa pojazdów, które zostały zadeklarowane w oświadczeniach majątkowych, to auta wyprodukowane po 2010 r. (306 samochodów). Najwięcej jest samochodów z rocznika 2016 (57 aut) i 2015 (48 aut). Samochód z 2019 roku kupiło trzech polityków: marszałek sejmu Elżbieta Witek (PiS) (Fiat Tipo), Marek Zagórski (PiS) (Seat Ateca), Tadeusz Zwiefka (KO) (Volvo XC60).