Decyzje europosłów na koniec roku

Rzutem na taśmę Parlament Europejski uchwalił unijny budżet na 2015 r. Pod głosowanie poddano m.in. umowę z Gruzją, rezolucję ws. Palestyny i zgodę na wsparcie finansowe byłych pracowników polskiego Fiata. Niektóre kwestie podzieliły Polaków.

Budżet UE na 2015 rok. Na ostatniej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie uchwalili długo negocjowany budżet Unii Europejskiej na 2015 rok. Ma w nim być więcej pieniędzy (niż wynikało ze wstępnych założeń) na badania i rozwój, wymiany studenckie oraz zewnętrzne programy unijne.

Nie wszyscy za wsparciem dla zwolnionych z Fiata. Parlament Europejski zgodził się na udzielenie wsparcia finansowego w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla zwolnionych pracowników Fiata z Tychów stosunkiem głosów 603 „za" do 81 “przeciw”. Przeciwko byli polscy posłowie reprezentujący Nową Prawicę: Janusz Korwin-Mikke, Michał Marusik, Robert Iwaszkiewicz oraz Stanisław Żółtek.

Pozostali nasi reprezentanci zagłosowali „za”, to znaczy, że europosłowie PiS/PR z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) przyjęli stanowisko odmienne od swojej grupy politycznej, która w większości była przeciwko.

Polacy jednogłośnie za Gruzją. Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową między UE i Gruzją, która umożliwia m.in. stopniowe otwieranie się rynków. Polscy posłowie zagłosowali zgodnie za przyjęciem umowy, choć dla Roberta Iwaszkiewicza (NP/EWDB) oznaczało to zbuntowanie się wobec stanowiska większości posłów z frakcji. To kolejna tego typu umowa – wcześniej PE ratyfikował umowy z Ukrainą i Mołdową.

Palestyna dzieli posłów. Choć większość PE przyjęła niewiążącą rezolucję ws. uznania państwowości Palestyny, sprawa podzieliła europosłów – również polskich. O ile Polacy z Europejskiej Frakcji Ludowej (PO/PSL) oraz z Socjalistów i Demokratów (SLD/UP) jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem rezolucji, o tyle posłowie PiS się podzielili. Już na listopadowej sesji PE Zdzisław Krasnodębski (PiS/ EKR) odnosił się do tego sceptycznie, mówiąc: „Sądzę, że przedwczesne jednostronne uznanie państwa palestyńskiego nie służy dobrze bezpieczeństwu. Natomiast jest oczywiste, że trzeba wspierać dalszy dialog izraelsko-palestyński”. Na grudniowej sesji zagłosował razem z ośmiorgiem posłów ze swojej delegacji (m.in. Andrzejem Dudą – kandydatem na prezydenta RP, Anną Fotygą, Ryszardem Czarneckim) przeciw rezolucji. Pozostali europosłowie tej frakcji (oraz z Nowej Prawicy) wstrzymali się od głosu.

„Ida” z nagrodą – Emily ze stanowiskiem. Ponadto europosłowie przyznali Pawłowi Pawlikowskiemu – reżyserowi „Idy” – kinematograficzną nagrodę LUX, a Emily O'Reilly ponownie została wybrana na stanowisko Europejskiej Rzeczniczki Praw Obywatelskich.

Najbliższa sesja plenarna planowana jest na 12 stycznia 2015 roku.

Zobacz najnowsze