Jak głosować za granicą?

Jeśli w dniu wyborów będziesz za granicą, możesz wziąć udział w głosowaniu. Musisz posiadać ważny polski paszport lub w przypadku przebywania w UE - ważny polski dowód osobisty oraz dopisać się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula właściwego terytorialnie dla Twojego miejsca pobytu.

Jak dopisać się do spisu wyborców za granicą?

Najlepiej zarejestruj się przez specjalny system internetowej rejestracji przygotowany przez MSZ, który znajdziesz tutaj. Zgłoszenie do spisu wyborców można równie wnieść do konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Należy to zrobić najpóźniej 10 czerwca 2010 roku. Kontakty do osób odpowiedzialnych za organizację wyborów w poszczególnych krajach znajdziecie tu.

Wyjeżdżasz tylko na czas wyborów?

Jeśli stale przebywasz w Polsce, a wyjeżdżasz tylko na czas wyborów, weź ze swojego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Możesz to zrobić odpowiednio do 18 czerwca (przed pierwszą turą wyborów) i 2 lipca (przed drugą turą). Jak to zrobić, sprawdź tutaj. Z tym zaświadczeniem możesz głosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub na terenie jednej polskich placówek dyplomatycznych.

Gdzie można głosować?

Ze względu na termin wyborów przypadający na okres wakacji, utworzono znacznie większą, niż zazwyczaj liczbę komisji wyborczych. Lista miejsc, w których otwarte będą okręgowe komisje wyborcze poza granicami RP znajduje  się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W samej Wielkiej Brytanii powstanie 41 okręgowych komisji wyborczych.

Jak będą przebiegać wybory za granicą?

Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą, w obu turach,  będzie się odbywać w lokalach obwodowych komisji wyborczej w ciągu jednego dnia, 20 czerwca 2010 roku (oraz w przypadku drugiej tury, 4 lipca 2010 roku)  bez przerwy, między godziną 6.00 a 20.00 czasu miejscowego. Jeżeli głosowanie miałoby się zakończyć w dzień po dniu głosowania w Polsce,  zostanie ono przeprowadzone w dniu poprzedzającym.

Zobacz najnowsze