Jak rozliczyć radnych w 10 krokach

Obywatele mają prawo do kontrolowania lokalnych władz. MamPrawoWiedziec.pl radzi, jak to robić skutecznie i w ciekawy sposób.

Część radnych w Złotoryi w województwie dolnośląskim chciała niedawno zakazać włączania kamery podczas posiedzeń komisji rady miejskiej. Zdaniem przewodniczącej rady gdy kamera jest wyłączona, „wypowiedź jest łatwiejsza, luźniejsza, bardziej prawdziwa”. – Kamera nas stresuje – powiedziała. Tymczasem obywatele mają prawo do brania udziału w sesjach rady gminy, nagrywania posiedzeń rady i komisji.

 

– Ostatnio radni w Sosnowcu uznali, że jak w mieście, które liczy 200 tys. transmisję z sesji ogląda 200 osób, to nie ma sensu tego robić. Naszym zdaniem jest sens, bo te 200 osób to są zwykle ci najbardziej zainteresowani – dziennikarze, społecznicy, którzy przekażą dalej to, co usłyszeli – mówi Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides w wywiadzie dla serwisu PortalSamorządowy.pl.

 

Jego zdaniem radny powinien być dostępny dla mieszkańców gminy. – Powinien mieć dyżury, spotykać się systematycznie z mieszkańcami, podać na siebie namiary – numer telefonu, adres poczty mejlowej.

 

Podczas samej sesji rady obywatele mogą osobiście śledzić głosowania, czytać dokumenty (takie jak protokoły czy uchwały) i udostępniać je dalej. W ten sposób monitorują prace swoich przedstawicieli.

Co jeszcze można zrobić, by skutecznie i w ciekawy sposób monitorować prace radnych? Pobierz poradnik w PDF-ie – lekki plik. Plik w wysokiej rozdzielczości.

1. Zbieraj ulotki i obietnice

Nadal możesz wrócić do treści, które powstały w kampanii wyborczej i sprawdzić obietnice składane przez kandydatów na radnych.

2. Sprawdź, czym zajmuje się gmina

Dzięki temu dowiesz się, czy radni mogą decydować w sprawach, o których mówili przed wyborami.

 

3. Zrób domowe archiwum ulotek

Zbieraj zwłaszcza te, które zawierają obietnice najważniejsze dla ciebie.

4. Idź na sesję rady

Masz prawo. Dowiedz się, czy radni zajmują się tym, czym zdobyli twój głos w wyborach.

 

5. Czytaj dokumenty

A nawet przekazuj je dalej – dokumenty powstałe w ramach pracy rady możesz dowolnie kopiować, powielać i cytować.

6. Sprawdzaj interpelacje

Dowiedz się, jak często radni korzystają z tego narzędzia.

 

7. Opublikuj swoje archiwum

Zainteresuj innych swoimi działaniami. Wrzuć zebrane obietnice i informacje na fora. Opublikuj je w mediach społecznościowych.

8. Poinformuj innych

Przygotuj informację prasową i wyślij ją do mediów.

 

9. Zrób relację

Nie musisz informować o wszystkim. Działacze Akcji Konin zaczęli od publikowania listy obecności na sesjach rady miasta. Teraz piszą relację z każdej sesji na Facebooku.

 

10. Podsumuj kadencję radnych

Dzięki temu będziesz wiedzieć, na kogo zagłosujesz – albo nie – w następnych wyborach.

 

Pobierz poradnik w PDF-ie – lekki plik

Pobierz poradnik w PDF-ie w wysokiej rozdzielczości