Jak zarabia poseł Borys Budka?

Przepisaliśmy oświadczenia majątkowe posła Borysa Budki za lata 2019 i 2020. Na czym i ile zarabia, co posiada oraz jakie zobowiązania finansowe zaciągnął przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej?

Na czym zarabia?

Borys Budka ma zróżnicowane źródła dochodów. 

Jako poseł otrzymał w 2020 r. 114 752,07 zł uposażenia oraz 29 811,87 zł w diecie parlamentarnej. 

Z tytułu pracy akademickiej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach otrzymał 45 173,73 zł. Budka jest tu zatrudniony na umowie o pracę jako adiunkt z wynagrodzeniem ok 4 700 zł miesięcznie). 960 zł zarobił w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. 

Wynajmuje mieszkanie, które w 2020 r. przyniosło mu 40 800 zł dochodu. 

Ile zaoszczędził?

Borys Budka ma zaoszczędzone ok. 100 tys. zł oraz 100 dolarów. 

Co posiada?

We wspólności majątkowej z żoną posiada dom o wartości 800 tys. zł, na działce wartej 300 tys. zł oraz dwa mieszkania o wartości 408 tys. zł i 160 tys.zł 

Posiada dwa samochody –Nissana E11 Note 5d, wersja 1.4 Accenta z 2008 r. o przybliżonej wartości 11 tys. zł oraz Toyotę C-HR 1.8 E6 z 2018 r. o wartości 133 737,01 zł (cena zakupu wraz z dodatkowym ubezpieczeniem i wyposażeniem).

Jakie ma zobowiązania?

Borys Budka zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym, do spłaty pozostało mu 148 434,67 zł. 

Co z tego wynika?

Czytelność ⁠- 🟢

Zobacz najnowsze

Jawność 🟢

Podał wartość posiadanych samochodów

Wskazał wspólność majątkową z żoną przy posiadanych nieruchomościach, 

Elektronicznie - 🟢⁠

Dlaczego musieliśmy to zrobić?

Ponieważ posłowie nie posiadają elektronicznego formularza do wypełniania oświadczeń majątkowych. Otrzymują pliki tekstowe, które wypełniają ręcznie lub komputerowo, a kancelaria Sejmu, po anonimizacji części danych, publikuje je w formie skanów. Żeby zapoznać się z dochodami posłów, trzeba przeczytać każde oświadczenie po kolei. Większość z nich wypełniona jest ręcznie, a posłowie w różny sposób odpowiadają na te same pytania. W rezultacie – kontrola majątku posłów jest utrudniona.

MamPrawoWiedziec.pl od 2007 r. udostępnia poselskie oswiadczenia majątkowe w formie, która pozwala na ich analizę i porównanie. Nasze archiwum pomaga śledzić, w jaki sposób zarabiają posłowie i jakie mają zobowiązania, jak szybko je spłacają, czy ukrywają majątek przepisując go na żonę. 

Czy jest to potrzebne?

Tak. W 2018 r. archiwalne oświadczenia majątkowe zaczęły znikać ze strony sejm.gov.pl. Obecnie wyświetlane są tylko oświadczenia do 6 lat wstecz. A, jak uczy doświadczenie – oświadczenia majątkowe mogą być źródłem wiedzy o sposobie sprawowania władzy w naszym imieniu.

Aby archiwum było kompletne, aby każdy poseł był tak samo kontrolowany (a nie tylko ten z pierwszych stron gazet), abyśmy mogli sprawdzić, czy posłanka nie nadużyła swojej funkcji, żeby się wzbogacić. Spraw, żeby oświadczenia były jawne: wpłać 25 zł 

https://mamprawowiedziec.pl/wesprzyj-finansowo