Kim są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Na dziś kandyduje 225 kobiet i 338 mężczyzn. Serwis MamPrawoWiedziec.pl jako jedyny prowadzi pełną listę wszystkich kandydatów na europarlamentarzystów. Do 19 marca poznaliśmy 563 kandydatów. Liczba ta codziennie wzrasta.

Odszukaliśmy życiorysy 387 (69 proc.) kandydatów. 26 proc. z nich ma doświadczenie w Sejmie (byli lub są posłami), a 24 proc. – w samorządzie lub administracji lokalnej. Kandyduje 29 obecnych posłanek i 54 obecnych posłów. Wśród kandydatów jest 8 obecnych senatorów. Ponownie do PE kandyduje 45 europosłów lub byłych europosłów.

Na listach obecnie jest 19 ministrów lub byłych ministrów, w tym między innymi Michał Boni, Marek Balicki, Krystyna Łybacka czy Bogdan Zdrojewski.

44 osoby pełnią lub pełniły funkcję radnych. 36 osób to obecni radni. Kandyduje 3 obecnych marszałków – wielkopolski Marek Woźniak, lubelski Krzysztof Hetman i mazowiecki Adam Struzik.

Do tej pory najwięcej kobiet na listy wytypowały Sojusz Lewicy Demokratycznej i Europa Plus Twój Ruch – połowa kandydatów to kobiety. W PO kandyduje 40 proc. kobiet, w PSL – 35 proc.

 

 
Aktualnie partie, koalicje partii i grupy wyborców zawiadamiają Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Aby komitet został dopuszczony do udziału w wyborach w danym okręgu wyborczym, musi zebrać min. 10 tys. podpisów mieszkańców okręgu. Jeśli zgromadzi po 10 tys. podpisów w co najmniej 7 okręgach wyborczych, będzie mógł wystawić listy kandydatów w wyborach w całej Polsce. Oficjalną informację o liczbie zrejestrowanych komitetów poznamy po 5 kwietnia.

Zobacz najnowsze