Kim są nowi polscy europosłowie?

Po objęciu przez Lenę Kolarską-Bobińską i Rafała Trzaskowskiego urzędów ministerialnych mandat poselski w Parlamencie Europejskim otrzymali Tadeusz Ross i Zbigniew Zaleski z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Tadeusz Ross jest bliżej znany opinii publicznej jako aktor, scenarzysta i satyryk. W latach 90. występował jako wykonawca roli tytułowej w audycji telewizyjnej Zulu Gula, w satyryczny sposób krytykującej polską rzeczywistość. Na Twitterze pochwalił się znajomościę czterech języków obcych.
 
W 2006 r. zadebiutował w polityce, kandydując z sukcesem na radnego Warszawy z list Platformy Obywatelskiej. W 2007 r. otrzymał mandat poselski. W Sejmie pracował w Komisji do Spraw Europejskich i podkomisjach zajmujących się polityką społeczną, m.in. ustawami dotyczącymi emerytur i rent oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jako członek Parlamentarnej Grupy Uśmiechu „z taktem i uśmiechem” organizował ogólnopolski konkurs dla gimnazjalistów. 
 
W 2009 r. nie dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2011 r. nie uzyskał reelekcji do Sejmu. Po odejściu Rafał Trzaskowskiego zastąpi go w Parlamencie Europejskim jako kolejny na liście z wynikiem 13027 głosów. 
 
 
 

 

Prof. Zbigniew Zaleski jest psychologiem. W latach 80. był członkiem NSZZ „Solidarność”. Zanim intensywnie zaangażował się w politykę, był aktywnym pracownikiem naukowym w zakresie nauk społecznych – wykładał na UJ, KUL i pracował w PAN. 
 
W 2002 r. został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego z komitetu wyborczego koalicji PO-PiS. W 2009 r. z list Platformy Obywatelskiej otrzymał mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego. W PE pracowała w komisjach: rozwoju; handlu zagranicznego; spraw zagranicznych. Zajmował się stosunkami z Ukrainą. W 2009 r. ponownie kandydował do PE, ale bez powodzenia. Po odejściu Leny Kolarskiej-Bobińskiej otrzymał mandat z wynikiem 41215 głosów. 
 
Prof. Zaleski od 2003 r. współtworzy Towarzystwo Współpracy Europejskiej, organizujące  międzynarodowe projekty młodzieżowe oraz edukacyjne z dziedziny psychologii, politologii, ekonomii oraz nauki języków obcych. 
 
 
 
Źródła: 
Twitter