Konferencje: GRECO w Sejmie o zapobieganiu korupcji wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów

Polska mimo upływu niemal 2 lat od przyjęcia raportu Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) nie wdrożyła 13 z 16 przedstawionych rekomendacji. W ostatnim tygodniu jednak coś drgnęło – w Sejmie powołano podkomisję nadzwyczajną do spraw wdrożenia rekomendacji GRECO oraz zorganizowano konferencję Zapobieganie korupcji wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów w świetle IV rundy ewaluacyjnej.

W dniu 29 maja 2015 r. w Sejmie odbyła się zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości konferencja Zapobieganie korupcji wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów w świetle IV rundy ewaluacyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele GRECO, Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisji Europejskiej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także Ministerstwa Sprawiedliwości Łotwy i Słowacji. Wśród słuchaczy można było zauważyć posłów, pracowników administracji, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Wśród najważniejszych referatów warto wspomnieć o wystąpieniu Michaela Janssena, członka sekretariatu GRECO, który zaprezentował Europejskie standardy i rekomendacje dotyczące zapobiegania korupcji wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów w ramach IV rundy ewaluacyjnej, a także Rafała Kierzynki, szefa delegacji Polski w GRECO, który przedstawił Rekomendacje dla Polski w ramach IV rundy ewaluacyjnej, podkreślając, że Polska zrealizowała zaledwie 3 zalecenia GRECO, 7 zrealizowała częściowo (czyli np. rozpoczęła proces legislacyjny, co w żaden sposób samo w sobie nie gwarantuje, że zalecenia rzeczywiście zostaną zrealizowane), zaś 7 nie zrealizowała, w tym tych najbardziej interesujące Fundację Frank Bold, a dotyczące kontaktów parlamentarzystów z lobbystami oraz konfliktem interesów.

Jednak od 26 maja 2015 r. widać światełko w tunelu – tego dnia w Sejmie Komisje Regulaminowa i Spraw Poselskich, Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Etyki Poselskiej oraz Administracji i Cyfryzacji utworzyły podkomisję nadzwyczajną do spraw wdrożenia rekomendacji GRECO przyjętych w raporcie z IV rundy ewaluacyjnej. W skład komisji weszło 8 posłów: przewodniczący Stanisław Chmielewski (PO), Małgorzata Woźniak (PO), Renata Janik (PO), Mariusz Kamiński (PiS), Józefa Chrynkiewicz (PiS), Tomasz Garbowski (SLD), Zbigniew Sosnowski (PSL) oraz Kazimierz Ziobro (SP).

Pozostaje pytanie czy podjęcie tej inicjatywy przez Sejm zaledwie kilka miesięcy przed wyborami przyniesie jakiekolwiek realne zmiany i przyczyni się do zrealizowania pozostałych rekomendacji GRECO. Niestety ponownie w ostatnim czasie dowiadujemy się, że 2 lata na wdrożenie zaleceń to mało; musi nam wystarczyć kilka miesięcy…

Informacja o konferencji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Zobacz najnowsze

Informacja o utworzenie podkomisji nadzwyczajnej na stronie Sejmu

Raport ewaluacyjny GRECO oraz raport zgodności GRECO

flag_yellow_high

Publikacja współfinansowana przez Program Unii Europejskiej: Prevention of and Fight against Crime. Dokument wyraża opinie jedynie jego autora,
Komisja nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakiegokolwiek wykorzystania zawartych w nim informacji.