Kto najaktywniejszy?

Który poseł najaktywniejszy?

Którzy posłowie uczestniczyli we wszystkich kluczowych głosowaniach w latach 2007 – 2010? Którzy najrzadziej? Którzy głosowali zgodnie z linią partii (czyli zgodnie z głosującą większością), a którzy najczęściej się wyłamywali? Kto jest mistrzem powstrzymywania się od głosu?

Barbara Czaplicka, posłanka Platformy Obywatelskiej, która w sierpniu 2008 weszła na miejsce Bronisława Komorowskiego, uczestniczyła do tej pory we wszystkich kluczowych głosowaniach sejmowych. W latach 2007 – 2010 Adam Wykręt opuścił jedno, a Krzysztof Brejza i Artur Dunin opuścili dwa z 996 głosowań. Witold Namyślak, który w listopadzie 2010 został wybrany burmistrzem Lęborka, w okresie pełnienia mandatu poselskiego opuścił tylko jedno głosowanie (z 964).

W serwisie internetowym MAM PRAWO WIEDZIEĆ w zakładce „Sprawdź rankingi posłów” można znaleźć rankingi dotyczące aktywności posłów. Rankingi zostały przygotowane w oparciu o dane, które serwis MAM PRAWO WIEDZIEĆ gromadzi od 2007 roku. Rankingi umożliwiają łatwe odnajdywanie posłów przodujących w danej kategorii oraz tych, którzy listy rankingowe zamykają. W rankingu znajdują się informacje o dotyczące frekwencji podczas kluczowych głosowań, głosowania zgodnie z linią partii, wstrzymywania się od głosu, a także wieku posłów oraz poparcia, jakie uzyskali podczas wyborów w 2007 roku. Na stronie znajdziemy również informacje o najbardziej aktywnych autorach ustaw (liderem jest rada ministrów) oraz najaktywniejszych komisjach sejmowych (liderem Komisja Finansów Publicznych).

Korzystając z rankingu, należy pamiętać, że w serwisie MAM PRAWO WIEDZIEĆ rejestrowane są tylko tzw. kluczowe głosowania. Obecność posła czy jego zgodność z linią klubu oraz autorstwo ustawy i aktywność komisji sejmowych liczone są na podstawie kluczowych głosowań. Stąd też mogą się różnić od statystyk dostępnych na stronach sejmowych.