Kubicki trzeci raz prezydentem Zielonej Góry

Kontrkandydatów pokonał z dużą przewagą – zyskał 68,26 proc. głosów, podczas gdy drugi był Jacek Budziński (komitet Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego) i zdobył 17,83 proc.

Startowało w sumie sześcioro kandydatów. Krzysztof Bosak (Nowa Prawica i Ruch Narodowy) uzyskał 4,45 proc. głosów, więcej niż była już radna SLD Jolanta Danielak (4,12). Rafał Nieżurbida (PSL) 3,14 proc., a Karolina Nawrocka-Michalczak (komitet Lepsza Zielona Góra Lepsze) 2,21 proc. 

Janusz Kubicki (KWW Janusz Kubicki) osiągnął obecnie wyższy wynik niż poprzednio, w 2010 r. (64,87 proc.). Wtedy jego największym przeciwnikiem była kandydatka PO Elżbieta Polak i pokonał ją z równie dużą przewagą jak teraz Budzińskiego. Warto dodać, że cztery lata temu Kubicki startował z listy SLD, a teraz z własnej i z poparciem PO.

Zmiany zaszły natomiast w składzie rady miasta. W 2010 r. najwięcej mandatów zyskały PO i SLD – po 10; PiS – 5. Teraz najwięcej miejsc w radzie zgarnął komitet Kubickiego – 11, a PiS (7) wyprzedził Platformę (6). Najwięcej straciło SLD – w radzie miejskiej zasiądzie tylko jedna osoba, Tomasz Nesterowicz.

Frekwencja wyborcza wyniosła 36,3 proc., dużo mniej niż w trakcie wyborów ogólnopolskich w 2014 r. (47,4 proc.).

Zobacz najnowsze