Jeśli działać na miejscu, to raczej humanitarnie niż militarnie. 18 posłów mówi, jak reagować na kryzys migracyjny.
MamPrawoWiedziec.pl spytało posłów o ich poglądy na politykę wobec uchodźców. To te same pytania, które zadaliśmy kandydatom w wyborach w 2015 r. Spośród 460 posłów, którzy otrzymali elektroniczny kwestionariusz na pytania odpowiedziało 18. Pytania zadaliśmy 20 czerwca w Światowym Dniu Uchodźcy. W ciągu 24 godzin odpowiedziało: 10 posłów PO, 4 Nowoczesnej, 3 Kukiz’15 oraz jeden z PSL. Poseł PiS Tadeusz Cymański odpowiedział na pytania w formie wywiadu wideo.
Opozycja jest za aktywną polityką wobec kryzysu migracyjnego. 14 z 18 posłów jest zdania, że Polska powinna prowadzić pomoc humanitarną i rozwojową na Bliskim Wschodzie, 13 opowiedziało się za przyjęciem uchodźców w Polsce, połowa uważa, że Polska powinna wspierać finansowo państwa, do których przybywa najwięcej uchodźców.
Front raczej nie dla polskich żołnierzy. Czterech z 18 parlamentarzystów zadeklarowało, że Polska powinna w ramach działań sojuszniczych zaangażować się militarnie w zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie. Tego zdania są Paweł Skutecki (Kukiz’15), Adam Szłapka (N) oraz Bożena Szydłowska i Szymon Ziółkowski (PO). Dla Ziółkowskiego, Szłapki i Skuteckiego jest to nowy pogląd - półtora roku temu nie wybrali tej odpowiedzi.
Wątpliwości ma Tadeusz Cymański (PiS): – Państwo ma zobowiązania płynące z jego współistnienia na arenie międzynarodowej. (...) Chcemy pomagać uchodźcom, ale chcemy uniknąć błędów, nawet wystawiając się na zarzuty typu moralnego. – powiedział w wideo wywiadzie dla MamPrawoWiedziec.pl:
Polska powinna umożliwić integrację czy tylko zapewnić schronienie? Posłów dzieli stosunek do polityki integracyjnej wobec uchodźców. Ośmiu reprezentantów uważa, że celem Polski powinno być trwałe włączenie ich do życia społecznego i rynku pracy. Drugie tyle jest zdania, że przede wszystkim Polska powinna zapewnić uchodźcom schronienie na okres przejściowy.
– To są ludzie, którzy byliby tu tylko przejściowo. W sytuacji, w której skończyłyby się konflikty, bardzo chętnie wróciliby do siebie. – przekonuje Ewa Kopacz w wywiadzie.
Dziewięciu posłów zmieniło zdanie. Dziesięciu posłów odpowiadało na pytania po raz drugi – pierwszy raz zrobili to w kampanii przed wyborami do parlamentu. 9 z nich zmieniło zdanie w jakiejś kwestii. Tylko Marcin Święcicki (PO) na wszystkie pytania odpowiedział tak samo jak półtora roku temu. – Imigranci wzbogacali polską kulturę i sprzyjali rozwojowi Polski. Najpotężniejszy kraj świata, Stany Zjednoczone, złożony jest właśnie z imigrantów. Różnorodność jest bogactwem, które w wolnym społeczeństwie sprzyja rozwojowi. – pisze Święcicki.
Parlamentarzyści, którzy zmieniali zdanie, są obecnie bardziej niż przed wyborami zainteresowani finansowym zaangażowaniem Polski w pomoc uchodźcom: Paweł Szramka, Skutecki (Kukiz’15) i Marek Rząsa (PO) przekonali się do prowadzenia pomocy humanitarnej i rozwojowej na terenie Syrii, Skutecki (Kukiz’15) i Ziółkowski (PO) chcą wspomóc finansowo państwa Bliskiego Wschodu i Afryki, do których przybywa najwięcej uchodźców.
Jednocześnie, Szłapka i Grzegorz Furgo (N) wycofali się z tego postulatu, a Monika Rosa (N) nie jest już zwolenniczką wspierania finansowego państw europejskich, które przyjmują uchodźców.
Ziółkowski, jako jedyny zmienił zdanie w sprawie przyjmowania uchodźców w Polsce. Jesienią 2015 r. był przeciw, obecnie popiera to rozwiązanie.
Posłanka Kukiz’15 mniej kategoryczna wobec przyjmowania uchodźców. Elżbieta Zielińska (Kukiz’15, startowała pod panieńskim nazwiskiem Borowska) w 2015 r. deklarowała: “Nie powinniśmy przyjmować "uchodźców", są to emigranci ekonomiczni. Powinno się bronić granic UE.” Teraz nie ma zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pytania MamPrawoWiedziec.pl
Europa jest celem migracji cudzoziemców z innych państw. W 2016 r. w Polsce wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło ponad 12 tys. cudzoziemców, uciekających przed prześladowaniem lub poważną krzywdą. W tym samym okresie we wszystkich krajach UE obcokrajowcy złożyli 1,2 mln wniosków o nadanie statusu uchodźcy (Eurostat).
Które z poniższych działań powinna Pani/ Pana zdaniem podjąć Polska w związku z kryzysem migracyjnym? Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują.
Jaki powinien być kierunek polityki państwa wobec uchodźców? Prosimy wybrać jedną odpowiedź najbliższą Pani/Pana poglądom.
A. Celem Polski powinno być trwałe włączenie uchodźców do życia społecznego i rynku pracy.
B. Celem Polski powinno być przede wszystkim zapewnienie uchodźcom schronienia na okres przejściowy.
Posłowie, którzy odpowiedzieli na pytania: