MamPrawoWiedziec.pl pyta posłów, kto jak zagłosował w Sali Kolumnowej

Standardowo Kancelaria Sejmu publikuje imienne wyniki wszystkich głosowań. Nie wiemy jednak, jak głosowali poszczególni posłowie 16 grudnia – w tym w sprawie budżetu na 2017 r. – gdy posiedzenie Sejmu przeniesiono do Sali Kolumnowej. Dlatego wszyscy posłowie zostali o to zapytani przez MamPrawoWiedziec.pl.

Głosowanie nad ustawą budżetową na rok 2017, odbyło się poprzez podniesienie ręki. Ten sposób oddania głosu jest dopuszczalny, jednak ogranicza obywatelom dostęp do pełnej informacji o wynikach głosowania. Opublikowana na stronach Sejm.gov.pl informacja o przyjęciu ustawy budżetowej (pod tym linkiem) zawiera wyłącznie liczbę oddanych głosów, bez imion i nazwisk głosujących. Tymczasem, każdy obywatel ma prawo wiedzieć, jak w tak ważnej sprawie zagłosował jego przedstawiciel w Sejmie.

Serwis MamPrawoWiedziec.pl chce ustalić indywidualne wyniki piątkowego głosowania nad całością projektu ustawy budżetowej (link do procesu legislacyjnego). Dlatego rozesłał do każdej posłanki i każdego posła krótką ankietę z pytaniem: „Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?”.

Po odpowiedzi „Tak” wyświetla się pytanie precyzujące: „Jaki głos oddała Pani/ oddał Pan w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (33. posiedzenie Sejmu, głosowanie nr 18)?”.

Po odpowiedzi „Nie” wyświetla się pytanie precyzujące: „Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?”.

Odpowiedzi zostaną wyświetlone w serwisie MamPrawoWiedziec.pl.

Zobacz najnowsze